“Tramp nüvə ocağını alovlandırmaq riskinə gedir” - “Nyu-York Tayms”
ABŞ-ın “Nyu-York Tayms” qəzetində “Tramp nüvə ocağını alovlandırmaq riskinə gedir” başlıqlı redaksiya məqaləsi dərc olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, məqalədə vurğulanır ki, dünya yeni və daha təhlükəli nüvə dövrünə qədəm qoyur: “ABŞ və Rusiya arasında strateji nüvə silahlarını məhdudlaşdıran son əsas sazişin müddəti başa çatıb. Bu o deməkdir ki, yarım əsrə yaxın nüvə sabitliyini təmin edən mexanizmlər faktiki aradan qalxıb. Yerində isə Tramp administrasiyasının yürütdüyü təhdid siyasəti, güc nümayişi və açıq silahlanma yarışı qalıb”.
Yazıda qeyd olunur ki, ABŞ rəhbərliyi “daha çox nüvə silahı – daha çox təhlükəsizlik” məntiqi ilə hərəkət edir: “Sualtı qayıqlarda əlavə buraxılış qurğularının yenidən aktivləşdirilməsi, qitələrarası ballistik raketlərdə daha çox döyüş başlığının yerləşdirilməsi və hətta 1992-ci ildən bəri dayandırılmış yeraltı nüvə sınaqlarının bərpası müzakirə olunur. Belə addımlar ABŞ-ın nüvə arsenalını iki dəfədən çox artıra və digər böyük dövlətləri də eyni yola sövq edə bilər”.
ABŞ aministrasiyası bu siyasəti Çinin nüvə arsenalının artması ilə əsaslandırsa da, “Nyu-York Tayms” bunu inandırıcı saymır. Məqalədə vurğulanır ki, Çin hələ də ABŞ və Rusiyadan xeyli geri qalır və mövcud məhdudiyyətlərin ləğvi Pekini danışıqlara məcbur etmir, əksinə, yeni silahlanma yarışını sürətləndirir. Nəticədə ABŞ rəqiblərini masa arxasına çəkmək əvəzinə onlarla birlikdə nəzarətsiz yarışa girmiş olur.
Məqalədə ən təhlükəli məqam kimi qiymətləndirilən məsələ nüvə sınaqlarının bərpası ehtimalıdır. ABŞ-ın artıq minlərlə sınaq keçirdiyi, kifayət qədər məlumat bazasına sahib olduğu və yeni partlayışların hərbi baxımdan ciddi üstünlük verməyəcəyi xatırladılır. Amma qeyd olunur ki, belə bir addım qlobal normanı dağıda, Rusiya və Çini də sınaqlara sövq edə, ekoloji və humanitar fəsadlar yarada bilər.
Məqalədə deyilir ki, ABŞ-ın qeyri-müəyyən mövqeyi müttəfiqlər arasında da narahatlıq doğurur: “Avropada bəzi liderlər ABŞ-ın etibarlılığına şübhə ilə yanaşaraq, Fransanın nüvə potensialının daha geniş təhlükəsizlik çətiri kimi istifadəsini müzakirə etməyə başlayıblar. Nüvə “çətirlərinin” genişlənməsi isə səhv hesablamalar və təsadüfi eskalasiya riskini daha da artırır”.
Yazının sonunda alternativ yol göstərilir: ABŞ nüvə sınaqlarından imtina etməli, Rusiya ilə qeyri-rəsmi şəkildə olsa da strateji nüvə silahları üzrə məhdudiyyətlərə əməl olunması barədə razılaşmanı qarşılıqlı surətdə davam etdirməli, Çini bəhanə edərək yeni yarışa başlamamalıdır. Eyni zamanda məqalədə ABŞ Konqresinin rolunu gücləndirməyə çağırış edilir: “Çünki hazırda nüvə müharibəsi qərarının bir nəfərin səlahiyyətində qalması demokratiya və qlobal təhlükəsizlik baxımından ciddi riskdir”.

В газете США «New York Times» опубликована редакционная статья под заголовком «Трамп рискует поджечь ядерный очаг».
Medianews.az сообщает, что в статье подчеркивается, что мир вступает в новую и более опасную ядерную эпоху: «Истек срок действия последнего крупного соглашения между США и Россией, ограничивающего стратегические ядерные вооружения. Это означает, что механизмы, обеспечивавшие ядерную стабильность почти полвека, фактически прекратили свое действие. Вместо них осталась политика угроз, демонстрация силы и открытая гонка вооружений, проводимые администрацией Трампа».
В статье отмечается, что руководство США действует по логике «больше ядерного оружия — больше безопасности»: «Обсуждается повторная активация дополнительных пусковых установок на подводных лодках, размещение большего количества боеголовок на межконтинентальных баллистических ракетах и даже восстановление подземных ядерных испытаний, приостановленных с 1992 года. Такие меры могут более чем вдвое увеличить ядерный арсенал США и подтолкнуть другие крупные державы к подобным шагам».
Хотя администрация обосновывает эту политику ростом китайского ядерного арсенала, «New York Times» считает это неубедительным. В статье подчеркивается, что Китай значительно отстает от США и России, и отмена существующих ограничений не вынуждает Пекин к переговорам, а напротив — ускоряет новую гонку вооружений. В итоге США вместе с соперниками вступают в неконтролируемую гонку, вместо того чтобы заставить их сесть за стол переговоров.
В статье особо подчеркивается, что наибольшую опасность представляет возможное возобновление ядерных испытаний. Напоминается, что США уже провели тысячи испытаний, обладают достаточной базой данных, и новые взрывы не дадут им серьезного военного преимущества. Однако отмечается, что такой шаг может разрушить глобальную норму, подтолкнуть Россию и Китай к испытаниям, а также вызвать экологические и гуманитарные последствия.
В статье говорится, что неопределенная позиция США вызывает обеспокоенность и среди союзников: «В Европе некоторые лидеры начали с сомнением относиться к надежности США и обсуждать использование ядерного потенциала Франции в качестве более широкого зонтика безопасности. Расширение ядерных «угроз» увеличивает риски ошибочных расчетов и случайной эскалации».
В конце статьи предлагается альтернативный путь: США должны отказаться от ядерных испытаний, хотя бы неофициально продолжать с Россией соблюдение ограничений по стратегическим ядерным вооружениям, не начинать новую гонку под предлогом Китая. Одновременно в статье призывается усилить роль Конгресса США: «Поскольку сейчас решение о начале ядерной войны находится в руках одного человека, это представляет серьезный риск для демократии и глобальной безопасности».