Süni intellektdən gözlənilən xeyir:
Fevralın 11-də Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Müşavirədə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev deyib ki, artıq dünyada rəqəmsal iqtisadiyyat ənənəvi iqtisadiyyatı üstələyir və süni intellektin 2030-cu ilə qədər dünyada yaradacağı əlavə dəyərin təxminən 16 trilyon ABŞ dolları həcmində olacağı gözlənilir.
Bəs burada Azərbaycanın payı nə qədər ola bilər? 2030-cu ilə qədər süni intellektin Azərbaycanda yarada biləcəyi əlavə dəyərin təxminən nə həcmdə olacağını ehtimal etmək mümkündür?
Medianews.az saytının sualını cavablandıran sabiq maliyyə naziri, “Ekonomiks” Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar Birliyinin sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fikrət Yusifov bildirib ki, 2030-cu ilə qədər süni intellektin Azərbaycanda nə qədər əlavə dəyər yarada bilməsi bu sahənin ölkəmizin iqtisadiyyatına və bütövlükdə həyatına hansı sürətlə inteqrasiya etməsindən asılı olacaq: “Bu gün dünyada yeni texnologiyaların inkişaf sürəti çox böyükdür. Artıq hökumətlər süni intellektin yaratmağa başladığı işsizlik probleminin həlli yolları üzərində düşünməyə məhkumdur. Məsələn, hər hansı bir müəssisədə eyni işi 10 mütəxəssisin əvəzinə 1 robot yerinə yetirə bilir. Deməli, bu mütəxəssislərin ən yaxşı halda 9-u, bəlkə də hamısı iş yerini itirmiş olacaq. Ola bilsin ki, bir mütəxəssis prosseslərin necə getməsinə canlı nəzarəti həyata keçirtmək üçün işdə saxlansın.
Bu minvalla hər bir ölkədə minlərlə, milyonlarla işsizlər ordusu yarana bilər. Elə bu səbəbdəndir ki, bəzi inkişaf etmiş ölkələrdə hökumətlər özlərini belə bir duruma hazır hesab etmədiklərindən süni intellektlə bağlı proseslərin bir qədər ləngidilməsinin tərəfdarı kimi çıxış edirlər.
Azərbaycana gəlincə, biz dünyada gedən bu proseslərdən geridə qala bilmərik. Ona görə dövlət başçımız və hökumətimiz Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası müstəvisindəki problemlərin həllinə bu qədər böyük diqqət ayırır”.
İqtisadçı Natiq Cəfərli Medianews.az-a bildirib ki, süni intellektin qarşıdakı illərdə Azərbaycanda yarada biləcəyi əlavə dəyəri təxmin etmək hazırda çətindir: “Çünki hələ infrastruktur qurulmalıdır. İnfrastrukturun effektivliyi ölçülməlidir.
Azərbaycanın sürətlə bu sahəyə daxil olması və müəyyən addımlar atması təqdirəlayiqdir. Ölkəmizin bu sahədə ABŞ ilə ciddi razılaşmaları var. Azərbaycanda süni intellektlə və bu müstəvidə məlumat bazalarının yerləşdirilməsi ilə bağlı may ayına qədər yeni müqavilələrin imzalanacağı gözlənilir. Amma bütün bunların iqtisadiyyatımızda yaradacağı əlavə dəyər haqqında indidən konkret rəqəm söyləmək çətindir. Çünki bu məsələ hələ qarşıda atılacaq addımların effektivliyindən və həcmindən asılı olacaq. Azərbaycanın bu trenddə özünə yer tutmağa çalışması isə təqdirəlayiq haldır. Ümid edək ki, atılan addımların Azərbaycan iqtisadiyyatına da müsbət təsirləri, impulsları olacaq”.
Bəs süni intellektin Azərbaycanda lazımınca əlavə dəyər yarada bilməsi, ölkəmizin iqtisadiyyatına sürətlə inteqrasiya olunması üçün hansı addımlar atılmalıdır?
İKT üzrə ekspert İlkin Məmmədkərimov Medianews.az-a açıqlamasında vurğulayıb ki, süni intellektin Azərbaycanda real əlavə dəyər yaratması üçün ilk növbədə üç əsas istiqamət vacibdir: "Birincisi, dövlət və özəl sektorda məlumat bazalarının (data) rəqəmsallaşdırılması sürətləndirilməlidir, çünki süni intellekt məlumat üzərində işləyir.
İkincisi, universitetlərdə və peşə təhsilində proqramlaşdırma, data analitikası və süni intellekt üzrə kadr hazırlığı gücləndirilməlidir.
Üçüncüsü isə startap ekosisteminə maliyyə və vergi təşviqləri verilməlidir ki, yerli texnologiya şirkətləri yaransın. Əks halda süni intellektdən istifadə edən yox, yalnız istifadəçi bazarı olan ölkəyə çevrilmək riski qalacaq".

11 февраля под председательством Президента Ильхама Алиева состоялось совещание, посвящённое единому плану действий «Новая цифровая архитектура Азербайджана».
На совещании министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев заявил, что цифровая экономика уже обгоняет традиционную экономику в мире, и ожидается, что дополнительная стоимость, создаваемая искусственным интеллектом к 2030 году, составит примерно 16 триллионов долларов США.
Но какова может быть доля Азербайджана в этом? Насколько примерно можно предположить дополнительную стоимость, которую искусственный интеллект может создать в Азербайджане к 2030 году?
Medianews.az в ответ на этот вопрос, бывший министр финансов, председатель Международного объединения экономических исследований "Ekonomiks", доктор экономических наук, профессор Фикрет Юсифов отметил, что сколько дополнительной стоимости может создать искусственный интеллект в Азербайджане к 2030 году, будет зависеть от того, с какой скоростью эта сфера интегрируется в экономику и в жизнь страны в целом: «Сегодня в мире скорость развития новых технологий очень велика. Уже правительства вынуждены думать над путями решения проблемы безработицы, создаваемой искусственным интеллектом. Например, в любом учреждении 1 робот может выполнять ту же работу, что 10 специалистов. Значит, в лучшем случае 9, а может и все специалисты потеряют свои рабочие места. Возможно, один специалист останется на работе для непосредственного контроля за процессами.
Таким образом, в любой стране може появиться армия безработных в тысячах, миллионах. Именно поэтому некоторые развитые страны высказываются за замедление процессов, связанных с искусственным интеллектом, так как их правительства не считают себя готовыми к такой ситуации.
Что касается Азербайджана, мы не можем отставать от таких процессов в мире. Поэтому наш глава государства и правительство уделяют столь большое внимание решению проблем на уровне новой цифровой архитектуры Азербайджана».
Экономист Натиq Джафарли Medianews.az заявил, что на данный момент сложно предположить, какой дополнительный вклад может внести искусственный интеллект в экономику Азербайджана в ближайшие годы: «Потому что инфраструктуру ещё предстоит построить. Необходимо измерить эффективность инфраструктуры.
Для Азербайджана важно быстро войти в эту сферу и сделать определённые шаги, что вызывает похвалу. У нашей страны есть серьёзные соглашения с США в этой области. Ожидается, что до мая будут подписаны новые соглашения, связанные с искусственным интеллектом и размещением баз данных в этой сфере. Однако сейчас сложно назвать конкретную цифру дополнительной стоимости, которую всё это создаст в нашей экономике. Это зависит от эффективности и масштаба последующих шагов. Тем не менее, попытки Азербайджана занять своё место в этом тренде заслуживают похвалы. Надеемся, что предпринятые шаги положительно скажутся на экономике и дадут ей дополнительный импульс».
Какие же шаги необходимо предпринять, чтобы искусственный интеллект в Азербайджане создал должную дополнительную стоимость и быстро интегрировался в экономику страны?
Эксперт по ИКТ Илкин Маммедкаримов в интервью Medianews.az подчеркнул, что для того, чтобы искусственный интеллект создал реальную дополнительную стоимость в Азербайджане, в первую очередь важны три основных направления: «Первое — необходимо ускорить цифровизацию баз данных (data) в государственном и частном секторах, так как искусственный интеллект работает с данными.
Второе — необходимо усилить подготовку кадров в университетах и профессиональном образовании по программированию, аналитике данных и искусственному интеллекту.
И третье — необходимо предоставлять финансовые и налоговые стимулы для стартап-экосистемы, чтобы создавать местные технологические компании. В противном случае существует риск, что страна будет лишь рынком пользователей искусственного интеллекта, а не его разработчиком».
Примечание: статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Развитие информационно-коммуникационных технологий».