Yeni araşdırmalar göstərir ki, oxumaq, yazmaq və xüsusilə xarici dil öyrənmək kimi zehni məşğuliyyətlər beyin sağlamlığı üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. “Neurology” jurnalında dərc olunan tədqiqat nəticələrinə görə, bu cür fəaliyyətlər demensiya riskini təxminən 38–40 faiz azaldır. Biruni Universiteti Tibb Fakültəsi Xəstəxanasının neyrologiya üzrə eksperti Talip Asil beyni aktiv saxlamağın xəstəliyə qarşı ən güclü qorunma üsulu olduğunu bildirib.
Demokrat.az xəbər verir ki, araşdırmada Çikaqodakı Rush University Medical Center Tibb Mərkəzinin mütəxəssisləri orta yaşı 80 olan 1939 nəfəri səkkiz il boyunca izləyib. Nəticələr göstərib ki, ömür boyu zehni aktivliyi yüksək olan şəxslərdə Altsheymer xəstəliyi həm daha az rast gəlinir, həm də gec yaşlarda özünü göstərir. Zehni zənginliyi ən yüksək olan qrupda xəstəliyin görülmə nisbəti 21 faiz təşkil edərkən, aktivliyi aşağı olanlarda bu rəqəm 34 faiz olub.
Ekspert Talip Asil əlavə edib ki, beyni aktiv saxlamaq koqnitiv rezervi artırır. Yeni dil öyrənmək yaddaş, diqqət və idarəetmə funksiyalarını eyni anda işə salaraq beyin hüceyrələri arasındakı əlaqəni möhkəmləndirir. Bu cür məşğuliyyətlərlə xəstəliyin başlanğıcı orta hesabla 5 il gecikir ki, bu da həm fərdin həyat keyfiyyəti, həm də cəmiyyət üçün böyük üstünlükdür.
Zehni məşqlər təkbaşına kifayət etmədiyi üçün ekspertlər sağlam qidalanma, müntəzəm fiziki aktivlik və keyfiyyətli yuxunun da vacib olduğunu vurğulayır. Kitab oxumaq, yeni biliklər öyrənmək və beyni stimullaşdıran digər fəaliyyətlər uzunmüddətli perspektivdə zehni sağlamlığa ən yaxşı investisiyadır. Xroniki xəstəliklərin nəzarətdə saxlanılması ilə birlikdə bu addımlar qocalıqda zehni gümrahlığı qorumağa kömək edir.

Новые исследования показывают, что умственная деятельность, такая как чтение, письмо и особенно изучение иностранных языков, имеет жизненно важное значение для здоровья мозга. Согласно результатам исследования, опубликованного в журнале «Neurology», такие занятия снижают риск деменции примерно на 38–40 процентов. Эксперт по неврологии больницы Медицинского факультета Университета Бируни Талип Асил заявил, что поддержание активности мозга является самым сильным способом защиты от болезни.
Сайт Demokrat.az сообщает, что в исследовании специалисты Медицинского центра Rush University в Чикаго наблюдали 1939 человек со средним возрастом 80 лет в течение восьми лет. Результаты показали, что у людей с высокой умственной активностью на протяжении всей жизни болезнь Альцгеймера встречается как реже, так и проявляется в более позднем возрасте. В группе с наивысшим уровнем умственного обогащения частота заболевания составила 21 процент, тогда как у людей с низкой активностью этот показатель равнялся 34 процентам.
Эксперт Талип Асил добавил, что поддержание активности мозга увеличивает когнитивный резерв. Изучение нового языка одновременно активирует память, внимание и исполнительные функции, укрепляя связи между клетками мозга. Такой род деятельности в среднем задерживает начало болезни на 5 лет, что является большим преимуществом как для качества жизни человека, так и для общества в целом.
Поскольку умственных упражнений недостаточно, специалисты подчеркивают важность правильного питания, регулярной физической активности и качественного сна. Чтение книг, приобретение новых знаний и другие виды деятельности, стимулирующие мозг, являются лучшими инвестициями в умственное здоровье на долгосрочную перспективу. Вместе с контролем хронических заболеваний эти меры помогают сохранить умственную бодрость в пожилом возрасте.