Zelenski Davosda İranı hədəfə aldı:
Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski Davosda Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində çıxışında İran faktoruna xüsusi yer ayıraraq Tehranın Rusiyanın Ukraynaya qarşı apardığı müharibədə əsas dolayı tərəfdaşlardan biri olduğunu bildirib.
Musavat.com xəbər verir ki, Zelenski vurğulayıb ki, İran tərəfindən Rusiyaya verilən kamikadze dronlar və digər hərbi texnologiyalar Ukraynada mülki infrastruktura qarşı istifadə olunur və bu, müharibənin miqyasını genişləndirir. Onun sözlərinə görə, Tehran bu addımlarla münaqişəni təkcə Avropa sərhədlərində deyil, qlobal təhlükəsizlik müstəvisində təhlükəli mərhələyə daşıyır.
Ukrayna prezidenti qeyd edib ki, İranın Rusiyaya hərbi dəstəyi cəzasız qaldıqca bu, digər avtoritar rejimlər üçün presedent yaradır. Zelenski Qərb ölkələrini İran–Rusiya hərbi əməkdaşlığına qarşı daha sərt sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb və bunun yalnız Ukraynanın deyil, beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin müdafiəsi baxımından zəruri olduğunu bildirib.
Çıxışın yekununda Zelenski bəyan edib ki, İranın bu davranışına vaxtında və prinsipial reaksiya verilməzsə, oxşar ssenarilər başqa regionlarda da təkrarlana bilər. Onun fikrincə, İranın müharibədə rolunun neytrallaşdırılması Rusiyanın hərbi potensialını zəiflətmək üçün əsas şərtlərdən biridir. Sitat: "Biz gündə təxminən min tutucu dron istehsal edirik. Lakin bu, kifayət deyil. Rusiyanın gündə təxminən 500 İran dronu və onlarla raket göndərir. Və niyə? İrandakı etirazlar haqqında çox danışılırdı, onlara dəstək planları qurulurdu, amma addım olmadı, insanlar qan içində boğulurdu. Dünya İran xalqına kifayət qədər kömək göstərmədi və kənarda dayandı. Siyasətçilər mövqelərini formalaşdırmağa başlayanda ayətullah artıq minlərlə etirazçı insanı öldürmüşdü. "İran rejimi mövcud olduqca, hər tirana bir siqnal göndərəcək: kimin kifayət qədər adamı var - və o, hakimiyyətdə qalacaq".

Zelensky targeted Iran in Davos:
Ukrainian President Volodymyr Zelensky gave special attention to the Iran factor in his speech at the World Economic Forum in Davos, stating that Tehran is one of the main indirect partners of Russia in the war against Ukraine.
Musavat.com reports that Zelensky emphasized that the kamikaze drones and other military technologies provided by Iran to Russia are being used against civilian infrastructure in Ukraine, expanding the scale of the war. According to him, with these steps, Tehran is taking the conflict to a dangerous stage not only within the borders of Europe but also on the global security plane.
The Ukrainian president noted that as long as Iran’s military support to Russia goes unpunished, it sets a precedent for other authoritarian regimes. Zelensky called on Western countries to impose tougher sanctions against the Iran-Russia military cooperation, stating that this is necessary not only for the protection of Ukraine but also for the international security system.
At the end of his speech, Zelensky declared that if timely and principled reactions are not given to Iran’s behavior, similar scenarios could be repeated in other regions. According to him, neutralizing Iran's role in the war is one of the main conditions to weaken Russia’s military potential. Quote: "We produce about a thousand kamikaze drones a day. But it’s not enough. Russia sends about 500 Iranian drones and dozens of missiles daily. And why? There was much talk about protests in Iran, plans to support them were made, but no steps were taken, people were drowned in blood. The world did not provide enough help to the Iranian people and stood aside. By the time politicians began to form their positions, the Ayatollah had already killed thousands of protesters. As long as the Iranian regime exists, it will send a message to every tyrant: whoever has enough people - will remain in power."