Yeni pandemiya yarana bilər - ÜST Nipah virusu ilə bağlı xəbərdarlıq edib
Hindistanda ölümcül Nipah virusunun yayılması qeydə alınıb. Bu xəstəlik yeni pandemiyanın yaranması üçün potensiala malikdir.
Virus ölkənin üçüncü ən böyük şəhəri olan Kalkuttanın yaxınlığında yerləşən Qərbi Benqal ştatında aşkarlanıb. Hakimiyyət yoluxmuş şəxslərlə təmasda olan təxminən 100 nəfər üçün karantin tədbirləri tətbiq edib. Hazırda yoluxmanın beş təsdiqlənmiş halı var və onların hamısı tibb işçiləri arasındadır.
İki tibb bacısının vəziyyəti ağır qiymətləndirilir. Onlardan biri hazırda komadadır. The Economic Times nəşrinin məlumatına görə, həmin tibb bacısının analizlər götürülməmişdən əvvəl vəfat edən bir xəstəyə qulluq edərkən yoluxmuş ola biləcəyi ehtimal olunur.
Nipah virusu halların 40–70 faizində ölümə səbəb olur. Bu virusa qarşı nə peyvənd, nə də xüsusi müalicə mövcuddur. Yoluxmanın mənbəyi yarasalar və ya çirklənmiş meyvələr ola bilər.
Əsas simptomlara yüksək hərarət, baş və əzələ ağrıları, güclü halsızlıq daxildir. Bəzi hallarda öskürək, nəfəs darlığı və pnevmoniya inkişaf edə bilər.

Fatal Nipah virus outbreak has been recorded in India.
A fatal Nipah virus outbreak has been recorded in India. This disease has the potential to cause a new pandemic.
The virus was detected in the state of West Bengal, located near Kolkata, the country's third-largest city. Authorities have imposed quarantine measures for about 100 people who had contact with infected individuals. Currently, there are five confirmed cases of infection, all of whom are healthcare workers.
The condition of two nurses is considered serious. One of them is currently in a coma. According to The Economic Times publication, it is suspected that the nurse may have been infected while caring for a patient who died before samples were taken.
The Nipah virus causes death in 40–70 percent of cases. There is neither a vaccine nor a specific treatment available against this virus. The source of infection may be bats or contaminated fruits.
Main symptoms include high fever, headache, muscle pain, and severe weakness. In some cases, cough, shortness of breath, and pneumonia may develop.