Xameneinin dəfnində Azərbaycandan onlar iştirak edəcək
İranın sabiq Ali rəhbəri Seyid Əli Xameneinin dəfn mərasimində Azərbaycandan nümayəndə heyəti iştirak edəcək.
Medianews.az xəbər verir ki, nümayəndə heyətinə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Baş nazirin müavini Şahin Mustafayev, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Baş naziri Cabbar Musayev və digər rəsmilər daxildir.
Qeyd edək ki, Əli Xameneinin vida mərasimi 4-5 iyul tarixlərində Tehrandakı Mosalla kompleksində keçiriləcək, cənazə daha sonra Qum şəhərinə yola salınacaq.
Qum şəhərində vida mərasimindən sonra Ayətullah Seyid Əli Xamenei öz vəsiyyətinə uyğun olaraq iyulun 9-da Məşhəddə torpağa tapşırılacaq.
Xatırladaq ki, Seyid Əli Xamenei 28 fevralda ABŞ və İsrailin Tehrana birgə hücumu zamanı yaxın ailə üzvləri ilə birlikdə öldürülüb. Daha sonra onun yerinə oğlu Müctəba Xamenei seçilib.

На церемонии похорон бывшего Верховного лидера Ирана Сейида Али Хаменеи примет участие делегация из Азербайджана.
Как сообщает Medianews.az, в состав делегации входят председатель Милли Меджлиса Саибе Гафарова, заместитель премьер-министра Шахин Мустафаев, премьер-министр Нахичеванской Автономной Республики Джаббар Мусаев и другие чиновники.
Отметим, что церемония прощания с Али Хаменеи пройдет 4-5 июля в комплексе Мосалла в Тегеране, после чего тело будет отправлено в город Кум.
В городе Кум после церемонии прощания Айатолла Сейид Али Хаменеи, согласно его завещанию, 9 июля будет похоронен в Машхаде.
Напомним, что Сейид Али Хаменеи был убит 28 февраля вместе с близкими членами семьи во время совместного нападения США и Израиля на Тегеран. Позже на его место был избран его сын Муджтаба Хаменеи.