Qubada XTQ irsinin davamçılarına düşərgə təşkil olunub -
Xüsusi Təyinatlı Qazilər, Şəhid Ailələri və Veteranlar İctimai Birliyinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının ildönümü münasibətilə 2026-cı il, 28–29 iyun tarixlərində şəhid və qazi övladları üçün Quba rayonuna iki günlük maarifləndirici və istirahət məqsədli səfər təşkil olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, səfər çərçivəsində iştirakçılar ilk olaraq Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edərək burada xalqımızın tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat alıblar.
Daha sonra onlar Qubanın füsunkar guşələrindən biri olan Qəçrəş meşəsində yerləşən, milli mətbəxi və təmiz təbiəti ilə seçilən Aynur Restoranının qonağı olublar. Restoranın rəhbərliyi və kollektivi şəhid və qazi övladlarını xüsusi diqqət və qayğı ilə qarşılayaraq onlara yüksək qonaqpərvərlik nümayiş etdirib.
Səfərin davamında uşaqlar “Quba Palace Hotel”də təşkil olunan “Qubada XTQ irsinin davamçıları” düşərgəsində iştirak ediblər. Düşərgənin əsas məqsədi şəhid və qazi övladlarının mənəvi-psixoloji rahatlığının təmini, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili, vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi və onlar arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi olub.
Düşərgə müddətində “Quba Palace Hotel” tərəfindən uşaqların rahat istirahəti və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün hər cür şərait yaradılıb. İki gün davam edən proqram çərçivəsində iştirakçılar müxtəlif əyləncəli oyunlara, idman yarışlarına, xüsusilə voleybol turnirinə qatılaraq xoş və yaddaqalan anlar yaşayıblar.
Səfərin ikinci günü uşaqlar “Quba Palace Hotel”in nəzdində fəaliyyət göstərən Golf Klubunu ziyarət ediblər. Onlara golf idman növü haqqında ətraflı məlumat verilib, oyunun qaydaları izah edilib və hər bir iştirakçı həmin idman növünü praktiki olaraq sınamaq imkanı əldə edib.
Səfərin son günü “Saffra” ailəvi restoranı tərəfindən şəhid və qazi övladları üçün xüsusi ziyafət təşkil olunub.
Xüsusi Təyinatlı Qazilər, Şəhid Ailələri və Veteranlar İctimai Birliyinin sədri Bəhruz Məmmədzadə düşərgənin yüksək səviyyədə təşkilində göstərdiyi fəallığa və əməyinə görə Birliyin Quba rayon filialının sədri Ramin Yunusova təşəkkürünü bildirib, onun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Xüsusi Təyinatlı Qazilər, Şəhid Ailələri və Veteranlar İctimai Birliyinin əsas məqsədi şəhid və qazi ailələrinə göstərilən dövlət qayğısına əlavə olaraq, onların övladlarını daim diqqətdə saxlamaq, sosiallaşmalarına, mənəvi inkişafına və asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə töhfə verməkdir. Quba səfəri də sözügedən istiqamətdə həyata keçirilən silsilə layihələrin davamı kimi uğurla baş tutub.
Qeyd edək ki, bu cür tədbirlərin mütəmadi təşkili şəhid və qazi övladlarının sosial inteqrasiyasına, psixoloji durumlarının yaxşılaşmasına, vətənpərvərlik ruhunda formalaşmasına və cəmiyyətə daha fəal inteqrasiyasına mühüm töhfə verir. Birlik gələcəkdə də bu istiqamətdə oxşar sosial layihələrin həyata keçirilməsini davam etdirməyi planlaşdırır.

По инициативе и при поддержке Общественного Объединения Специального Назначения Ветеранов, Семей Шехидов и Ветеранов в связи с годовщиной создания Вооруженных Сил Азербайджана 28–29 июня 2026 года была организована двухдневная ознакомительная и оздоровительная поездка в район Куба для детей шехидов и ветеранов.
Как сообщает Medianews.az, в ходе поездки участники в первую очередь посетили Мемориальный Комплекс Геноцида в Кубе, где получили подробную информацию, касающуюся истории нашего народа.
Затем они побывали в ресторане Айнур, расположенном в живописном уголке Кубы — лесу Гячрешь, известном своей национальной кухней и чистой природой. Руководство и коллектив ресторана оказали детям шехидов и ветеранов особое внимание и заботу, проявив высокое гостеприимство.
В продолжение поездки дети приняли участие в лагере «Преемники наследия Специального Назначения в Кубе», организованном в гостинице «Quba Palace Hotel». Основной целью лагеря было обеспечение духовного и психологического комфорта детей шехидов и ветеранов, эффективная организация их свободного времени, укрепление духа патриотизма и укрепление дружеских отношений между ними.
В течение лагеря «Quba Palace Hotel» создал все необходимые условия для комфортного отдыха и эффективной организации досуга участников. В рамках двухдневной программы участники принимали участие в различных развлекательных играх, спортивных соревнованиях, особенно в волейбольном турнире, получая приятные и запоминающиеся впечатления.
Во второй день поездки дети посетили Гольф-клуб, действующий при гостинице «Quba Palace Hotel». Им была предоставлена подробная информация о гольфе, объяснены правила игры, и каждый участник имел возможность практически попробовать себя в этом виде спорта.
В последний день поездки семейный ресторан «Saffra» устроил для детей шехидов и ветеранов специальный банкет.
Председатель Общественного Объединения Специального Назначения Ветеранов, Семей Шехидов и Ветеранов Бахруз Мамедзаде выразил благодарность председателю филиала Объединения в районе Куба Рамину Юнусову за его активность и труд в высококачественной организации лагеря и высоко оценил его деятельность.
Основной целью Общественного Объединения Специального Назначения Ветеранов, Семей Шехидов и Ветеранов помимо государственной поддержки семей шехидов и ветеранов является постоянное внимание к их детям, содействие их социализации, духовному развитию и эффективной организации досуга. Поездка в Кубу успешно прошла как продолжение серии проектов, реализуемых в этом направлении.
Стоит отметить, что регулярная организация подобных мероприятий способствует социальной интеграции детей шехидов и ветеранов, улучшению их психологического состояния, формированию патриотического духа и более активной интеграции в общество. В дальнейшем Объединение планирует продолжать реализацию аналогичных социальных проектов в этом направлении.