Uşaqlar və böyüklər üçün sosial şəbəkə limiti nə qədər olmalıdır? -
Sosial şəbəkələrdən istifadə böyüklər üçün gündə 40 dəqiqədən, uşaqlar üçün isə 30 dəqiqədən çox olmamalıdır.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya Elmlər Akademiyasının N.P.Bextereva adına İnsan Beyni İnstitutunun direktoru Mixail Didur bildirib.
"Əgər bu sadəcə darıxdırıcı müşahidədirsə, mən gündə 20-40 dəqiqəlik vaxt məhdudiyyəti qoyardım. Uşaq üçün isə yarımsaatlıq limit kifayət edər", - deyə Didur bildirib. O, informasiya gigiyenasına riayət etməyin vacibliyini vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, uşaqlar və yeniyetmələr üçün sosial mediadan istifadə ilə bağlı aydın qaydaların müəyyən edilməsi xüsusilə vacibdir. O izah edib ki, bu, onlara əldə etdikləri məlumatlara qarşı daha diqqətli olmağa yardım edəcək.

What should be the social network limit for children and adults? -
Medianews.az, referring to Oxu.Az, reports that this was stated by Mikhail Didur, director of the N.P. Bekhtereva Institute of Human Brain of the Russian Academy of Sciences.
"If this is just a boring observation, I would impose a daily time limit of 20-40 minutes. For a child, a half-hour limit would be sufficient," Didur said. He emphasized the importance of adhering to information hygiene.
According to the scientist, it is especially important to establish clear rules regarding social media use for children and teenagers. He explained that this will help them become more cautious about the information they receive.