Uşaqlar və böyüklər üçün sosial şəbəkə limiti nə qədər olmalıdır? -
Sosial şəbəkələrdən istifadə böyüklər üçün gündə 40 dəqiqədən, uşaqlar üçün isə 30 dəqiqədən çox olmamalıdır.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya Elmlər Akademiyasının N.P.Bextereva adına İnsan Beyni İnstitutunun direktoru Mixail Didur bildirib.
"Əgər bu sadəcə darıxdırıcı müşahidədirsə, mən gündə 20-40 dəqiqəlik vaxt məhdudiyyəti qoyardım. Uşaq üçün isə yarımsaatlıq limit kifayət edər", - deyə Didur bildirib. O, informasiya gigiyenasına riayət etməyin vacibliyini vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, uşaqlar və yeniyetmələr üçün sosial mediadan istifadə ilə bağlı aydın qaydaların müəyyən edilməsi xüsusilə vacibdir. O izah edib ki, bu, onlara əldə etdikləri məlumatlara qarşı daha diqqətli olmağa yardım edəcək.

Какой должен быть лимит времени для социальных сетей для детей и взрослых? -
Использование социальных сетей для взрослых не должно превышать 40 минут в день, для детей — 30 минут.
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что об этом заявил директор Института мозга человека имени Н.П. Бехтерева Российской академии наук Михаил Дидур.
"Если это просто скучное наблюдение, я бы установил ограничение времени на 20-40 минут в день. Для ребенка будет достаточно получасового лимита", — сказал Дидур. Он подчеркнул важность соблюдения информационной гигиены.
По словам ученого, установление четких правил использования социальных сетей для детей и подростков особенно важно. Он пояснил, что это поможет им быть более внимательными к получаемой информации.