Ford-un baş icraçı direktoru (CEO) Jim Farley şirkətin yeni hədəfinin 30.000 dollar qiymət diapazonunda əlçatan elektrikli avtomobillər istehsal etmək olduğunu bildirib.
Milli.Az xəbər verir ki, Ford bu layihəni reallaşdırmaq üçün "UEV" (Universal Electric Vehicle) adlanan yeni bir platforma üzərində işləyir. Layihənin maraqlı tərəfi odur ki, bu platformanı hazırlayan komandaya keçmiş Tesla əməkdaşları və Formula 1 mühəndisləri daxildir.
Bu platforma həm sedan, həm kompakt krossover, həm də mikroavtobus kimi fərqli gövdə tipli avtomobillərin istehsalına imkan verəcək.
Yeni strategiya çərçivəsində istehsal olunacaq ilk avtomobilin detalları bəllidir:
Tarix: 2027-ci il.
Model: 30.000 dollar dəyərində olan elektrikli pikap (kamyonet).
Əgər bu model uğurlu olarsa, 2027-ci ilin sonu və ya 2028-ci ildən etibarən Teslanın populyar modellərinə rəqib olacaq minik avtomobillərinin kütləvi istehsalına başlanılacaq.
Jim Farley vurğulayıb ki, Ford bundan sonra əsas diqqətini tamamilə hibrid və ucuz elektrikli modellərə yönəldəcək. Bu addımın hazırda bazarda olan Mustang Mach-E modelinin Tesla qarşısındakı rəqabət gücünü artıracağı və çatışmazlıqları kompensasiya edəcəyi gözlənilir.

A competitor is coming to Tesla: The automobile giant officially announced it
Ford's Chief Executive Officer (CEO) Jim Farley stated that the company's new goal is to produce affordable electric vehicles in the $30,000 price range.
Milli.Az reports that Ford is working on a new platform called "UEV" (Universal Electric Vehicle) to realize this project. An interesting aspect of the project is that the team developing this platform includes former Tesla employees and Formula 1 engineers.
This platform will enable the production of vehicles with different body types, including sedan, compact crossover, and minibus.
The details of the first car to be produced within the new strategy are clear:
Date: 2027.
Model: an electric pickup truck valued at $30,000.
If this model is successful, mass production of passenger cars rivaling Tesla's popular models will begin by the end of 2027 or from 2028 onward.
Jim Farley emphasized that Ford will henceforth focus entirely on hybrid and affordable electric models. This move is expected to increase the competitive strength of the Mustang Mach-E model against Tesla and compensate for its shortages.