Ford-un baş icraçı direktoru (CEO) Jim Farley şirkətin yeni hədəfinin 30.000 dollar qiymət diapazonunda əlçatan elektrikli avtomobillər istehsal etmək olduğunu bildirib.
Milli.Az xəbər verir ki, Ford bu layihəni reallaşdırmaq üçün "UEV" (Universal Electric Vehicle) adlanan yeni bir platforma üzərində işləyir. Layihənin maraqlı tərəfi odur ki, bu platformanı hazırlayan komandaya keçmiş Tesla əməkdaşları və Formula 1 mühəndisləri daxildir.
Bu platforma həm sedan, həm kompakt krossover, həm də mikroavtobus kimi fərqli gövdə tipli avtomobillərin istehsalına imkan verəcək.
Yeni strategiya çərçivəsində istehsal olunacaq ilk avtomobilin detalları bəllidir:
Tarix: 2027-ci il.
Model: 30.000 dollar dəyərində olan elektrikli pikap (kamyonet).
Əgər bu model uğurlu olarsa, 2027-ci ilin sonu və ya 2028-ci ildən etibarən Teslanın populyar modellərinə rəqib olacaq minik avtomobillərinin kütləvi istehsalına başlanılacaq.
Jim Farley vurğulayıb ki, Ford bundan sonra əsas diqqətini tamamilə hibrid və ucuz elektrikli modellərə yönəldəcək. Bu addımın hazırda bazarda olan Mustang Mach-E modelinin Tesla qarşısındakı rəqabət gücünü artıracağı və çatışmazlıqları kompensasiya edəcəyi gözlənilir.

Генеральный директор (CEO) Ford Джим Фарли заявил, что новой целью компании является производство доступных электромобилей в ценовом диапазоне около 30 000 долларов.
Сообщает Milli.Az, что для реализации этого проекта Ford работает над новой платформой под названием "UEV" (Universal Electric Vehicle). Интересной особенностью проекта является то, что в команду, разрабатывающую эту платформу, входят бывшие сотрудники Tesla и инженеры Формулы-1.
Эта платформа позволит производить автомобили различных типов кузова: седан, компактный кроссовер и микроавтобус.
Известны детали первого автомобиля, который будет произведен в рамках новой стратегии:
Дата: 2027 год.
Модель: электрический пикап (кампонет) стоимостью 30 000 долларов.
Если эта модель окажется успешной, то с конца 2027 года или с 2028 года начнется массовое производство легковых автомобилей, которые станут конкурентами популярным моделям Tesla.
Джим Фарли подчеркнул, что Ford в дальнейшем сосредоточит основное внимание полностью на гибридных и недорогих электрических моделях. Ожидается, что этот шаг повысит конкурентоспособность модели Mustang Mach-E в противостоянии с Tesla и компенсирует текущие недостатки.