Artemis II astronavtları nə qədər maaş alır?
NASA-da çalışan astronavtlar, yerinə yetirdikləri yüksək riskli tapşırıqlara baxmayaraq, əlavə ödənişlər almırlar.
Milli.Az xəbər verir ki, NASA-nın rəsmi məlumatlarına görə, bir astronavtın illik maaşı təxminən 152 min dollar civarındadır. Kanada Kosmik Agentliyinin (CSA) astronavtları da oxşar gəlir aralığına malikdir.
Astronavtlar performans mükafatı, müstəsna iş saatlarına görə əlavə maaş və ya təhlükə təzminatı almırlar.
Maaşın standart olmasına baxmayaraq, missiya zamanı astronavtların nəqliyyat, yaşayış və yemək kimi bütün təməl ehtiyacları qurum tərəfindən qarşılanır.
Maddi qazancın digər yüksək texniki sahələrlə (məsələn, maliyyə analitikləri) bənzər olmasına baxmayaraq, astronavt olmaq istəyənlərin sayı azalmır. NASA-nın son seçim prosesində 8 mindən çox müraciət arasından cəmi 10 namizəd seçilib. Bu da qəbul şansının %0,125 kimi çox aşağı olduğunu göstərir.
Astronavt olmaq üçün tələblər
Artemis II heyətinin üzvləri (Reid Wiseman, Christina Koch, Victor Glover və Jeremy Hansen) fərqli keçmişlərə sahib olsalar da, hamısının ortaq cəhəti güclü akademik baza və yüksək təcrübədir:
Akreditə olunmuş universitetdən mühəndislik, fizika və ya oxşar texniki sahələr üzrə diplom şərtidir.
Uçuş təcrübəsi mütləq olmasa da, hərbi və ya mülki pilotluq təcrübəsi böyük üstünlük hesab olunur.
Uzun illər NASA kimi dövlət qurumlarının inhisarında olan kosmos missiyalarında artıq SpaceX və Blue Origin kimi özəl şirkətlərin rolu artır. SpaceX 2020-ci ildə ilk ticari insanlı uçuşunu həyata keçirərək bu sahədə yeni bir dövr başladsa da, həm dövlət, həm də özəl layihələrdə yüksək təcrübəli astronavtlara ehtiyac dəyişməz qalır.

Сколько зарабатывают астронавты Артемиды II?
Астронавты NASA, несмотря на выполнение высокорискованных заданий, не получают дополнительной оплаты.
Согласно официальным данным NASA, ежегодная зарплата астронавта составляет примерно 152 тысячи долларов. Астронавты Канадского космического агентства (CSA) имеют схожий уровень доходов.
Астронавты не получают премий за эффективность, дополнительной оплаты за исключительные часы работы или компенсации опасности.
Хотя зарплата является стандартной, все базовые потребности астронавтов во время миссии — транспорт, жильё и питание — обеспечиваются организацией.
Несмотря на то, что материальный доход сопоставим с высокотехническими сферами (например, финансовыми аналитиками), количество желающих стать астронавтами не уменьшается. В последнем отборе NASA из более чем 8 тысяч заявок было выбрано всего 10 кандидатов. Это означает, что шанс быть принятым составляет всего около 0,125%.
Требования для становления астронавтом
У членов экипажа Artemis II (Рейд Уайсман, Кристина Кок, Виктор Гловер и Джереми Хансен), несмотря на разный опыт, есть общая черта — сильная академическая база и высокий уровень подготовки:
Обязательным является диплом аккредитованного университета по инженерии, физике или смежным техническим направлениям.
Опыт пилотирования не обязателен, но опыт военного или гражданского пилота считается большим преимуществом.
Долгие годы космические миссии находились в ведении таких государственных организаций, как NASA, однако роль частных компаний, таких как SpaceX и Blue Origin, растёт. SpaceX в 2020 году провела первый коммерческий пилотируемый полёт, открыв новую эпоху в этой сфере, но потребность в высококвалифицированных астронавтах остаётся неизменной как в государственных, так и в частных проектах.