Artemis II astronavtları nə qədər maaş alır?
NASA-da çalışan astronavtlar, yerinə yetirdikləri yüksək riskli tapşırıqlara baxmayaraq, əlavə ödənişlər almırlar.
Milli.Az xəbər verir ki, NASA-nın rəsmi məlumatlarına görə, bir astronavtın illik maaşı təxminən 152 min dollar civarındadır. Kanada Kosmik Agentliyinin (CSA) astronavtları da oxşar gəlir aralığına malikdir.
Astronavtlar performans mükafatı, müstəsna iş saatlarına görə əlavə maaş və ya təhlükə təzminatı almırlar.
Maaşın standart olmasına baxmayaraq, missiya zamanı astronavtların nəqliyyat, yaşayış və yemək kimi bütün təməl ehtiyacları qurum tərəfindən qarşılanır.
Maddi qazancın digər yüksək texniki sahələrlə (məsələn, maliyyə analitikləri) bənzər olmasına baxmayaraq, astronavt olmaq istəyənlərin sayı azalmır. NASA-nın son seçim prosesində 8 mindən çox müraciət arasından cəmi 10 namizəd seçilib. Bu da qəbul şansının %0,125 kimi çox aşağı olduğunu göstərir.
Astronavt olmaq üçün tələblər
Artemis II heyətinin üzvləri (Reid Wiseman, Christina Koch, Victor Glover və Jeremy Hansen) fərqli keçmişlərə sahib olsalar da, hamısının ortaq cəhəti güclü akademik baza və yüksək təcrübədir:
Akreditə olunmuş universitetdən mühəndislik, fizika və ya oxşar texniki sahələr üzrə diplom şərtidir.
Uçuş təcrübəsi mütləq olmasa da, hərbi və ya mülki pilotluq təcrübəsi böyük üstünlük hesab olunur.
Uzun illər NASA kimi dövlət qurumlarının inhisarında olan kosmos missiyalarında artıq SpaceX və Blue Origin kimi özəl şirkətlərin rolu artır. SpaceX 2020-ci ildə ilk ticari insanlı uçuşunu həyata keçirərək bu sahədə yeni bir dövr başladsa da, həm dövlət, həm də özəl layihələrdə yüksək təcrübəli astronavtlara ehtiyac dəyişməz qalır.

Astronauts working at NASA do not receive additional payments despite the high-risk tasks they perform.
According to official information from NASA, the annual salary of an astronaut is approximately 152 thousand dollars. Astronauts of the Canadian Space Agency (CSA) have a similar income range.
Astronauts do not receive performance bonuses, extra pay for exceptional working hours, or hazard pay.
Although the salary is standard, all basic needs of astronauts during the mission, such as transportation, accommodation, and food, are covered by the organization.
Despite the financial gain being similar to other high-tech fields (for example, financial analysts), the number of people wanting to become astronauts does not decrease. In NASA's latest selection process, only 10 candidates were chosen out of more than 8,000 applications. This shows that the acceptance rate is very low, around 0.125%.
Requirements to become an astronaut
Although members of the Artemis II crew (Reid Wiseman, Christina Koch, Victor Glover, and Jeremy Hansen) have different backgrounds, they all share a strong academic foundation and extensive experience:
A diploma from an accredited university in engineering, physics, or a similar technical field is mandatory.
Flight experience is not mandatory, but military or civil piloting experience is considered a great advantage.
The role of private companies like SpaceX and Blue Origin in space missions, long monopolized by government agencies such as NASA, is increasing. Although SpaceX started a new era in this field by conducting the first commercial manned flight in 2020, the need for highly experienced astronauts remains unchanged in both government and private projects.