Evinizdə saxladığınız köhnə elektronika əsl sərvətdir
Ekspertlər bildirirlər ki, köhnə cihazların tərkibindəki qızıl, gümüş və mis kimi metalların geri çevrilməməsi nəticəsində hər il təxminən 1 milyard avro məbləğində iqtisadi zərər yaranır.
Milli.Az xəbər verir ki, eksertlərin fikrincə elektron tullantıların emalı adi mədənçilikdən daha səmərəlidir:  Mədən ocağında 1 ton torpaqdan cəmi bir neçə qram qızıl çıxdığı halda, 1 ton işlənmiş telefondan 300 qram qızıl əldə etmək mümkündür.  Orta hesabla bir telefondan 25-35 milliqram qızıl çıxır. 1 milyon telefon toplandıqda isə bu, təxminən 35 kiloqram qızıl deməkdir.  İnsanlar çox vaxt "lazım olar" deyə və ya şəxsi məlumatların təhlükəsizliyindən narahat olduqları üçün köhnə cihazları tullamırlar. Lakin mütəxəssislər vurğulayırlar ki:  Bu cihazlar düzgün məhv edilmədikdə tərkibindəki ağır metallar qida zənciri vasitəsilə insan orqanizminə daxil olur.
Evdə saxlanılan köhnə cihazlar proqram təminatı yenilənmədiyi üçün zamanla onsuz da tamamilə yararsız hala düşür.  Təkrar emal prosesi necə aparılır? Cihazlar lisenziyalı stansiyalara təslim edilməlidir. Emal zamanı təhlükəli qazlar və kimyəvi maddələr yarana biləcəyi üçün bu işi yalnız mütəxəssislər görməlidir.  Əldə olunan metallar sənayedə, müdafiə sənayesində və yüksək texnologiyalarda "ikinci xammal" kimi istifadə olunur.

Старая электроника, которую вы храните у себя дома, является настоящим богатством.
Эксперты заявляют, что из-за неутилизации таких металлов, как золото, серебро и медь, содержащихся в старых устройствах, ежегодно возникает экономический ущерб примерно на 1 миллиард евро.
По сообщению Milli.Az, по мнению экспертов, переработка электронных отходов эффективнее обычной добычи:  в горном руднике из 1 тонны земли извлекается всего несколько граммов золота, тогда как из 1 тонны использованных телефонов можно получить 300 граммов золота.  В среднем из одного телефона извлекается 25-35 миллиграммов золота. При сборе 1 миллиона телефонов получается около 35 килограммов золота. Люди часто не выбрасывают старые устройства, считая, что «может пригодится» или беспокоясь о безопасности личных данных. Однако специалисты подчеркивают:  если эти устройства не уничтожить надлежащим образом, содержащиеся в них тяжёлые металлы попадают в организм человека через пищевую цепь.
Старые устройства, хранящиеся дома, со временем становятся полностью непригодными из-за отсутствия обновления программного обеспечения.  Как проходит процесс переработки? Устройства должны быть сданы в лицензированные станции. Поскольку при переработке могут образовываться опасные газы и химические вещества, эту работу должны выполнять только специалисты.  Полученные металлы используются в промышленности, оборонной промышленности и высоких технологиях как «вторичное сырьё».