Böyük Britaniyanın ədalət mühakiməsi sistemində dünya hüquq tarixinə düşəcək hadisə qeydə alınıb. İlk dəfə olaraq süni intellekt texnologiyasının hazırladığı müdafiə sənədləri əsasında aparılan məhkəmə prosesi uğurla başa çatıb. Süni intellekt alqoritmlərinin tərtib etdiyi iddia ərizəsi və sübutlar hakimi tam razı salıb.
İngiltərədə insan resursları sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil məsləhətçi alacaq müraciəti üçün maraqlı üsula əl atıb. O, 7 min funt-sterlinq həcmində olan borcunu geri qaytarmaq məqsədilə rəqəmsal hüquq platformasına müraciət edib. Vətəndaş cəmi 400 funt-sterlinq ödəniş etməklə süni intellekt əsaslı proqram təminatının xidmətindən yararlanıb.
Vəkillərin Tənzimləmə Şurasının rəsmi icazəsi ilə fəaliyyət göstərən sistem məhkəməyə qədər olan bütün hüquqi prosedurları təkbaşına idarə edib. Virtual hüquqşünas qarşı tərəfin peşəkar vəkillərinin irəli sürdüyü iddiaları darmadağın edən cavablar hazırlayıb. Proqram şahid ifadələrini təhlil edərək üç saatlıq gərgin məhkəmə iclası üçün mükəmməl sənəd paketi ərsəyə gətirib.
Londonun Vandsvort Rayon Məhkəməsində baxılan iş iddiaçının tam qələbəsi ilə yekunlaşıb. Hakim süni intellektin hazırladığı arqumentləri əsas götürərək borcun tam şəkildə ödənilməsi barədə qərar çıxarıb. Layihə müəllifləri bu nəticəni baha başa gələn hüquq bazarında əsl inqilab və tarixi uğur adlandırırlar.
Yeni texnologiya kiçik və orta biznes sahiblərinə böyük vəkil xərclərindən qaçmağa imkan verir. Məhkəmədə vətəndaşı müdafiə edən vəkil Dominik Li də proqramın iş üslubunu yüksək qiymətləndirib. Onun fikrincə, süni intellekt sənədləşmə işini qüsursuz yerinə yetirsə də, hakim qarşısında canlı çıxış etmək və emosional bəraət qazanmaq hələ də insan amilindən asılıdır.Demokrat.az

В системе правосудия Великобритании зафиксировано событие, которое войдет в историю мирового права. Впервые судебный процесс, основанный на защитных документах, подготовленных с использованием технологий искусственного интеллекта, успешно завершился. Исковые заявления и доказательства, составленные алгоритмами искусственного интеллекта, полностью удовлетворили судью.
В Англии независимый консультант, работающий в сфере управления человеческими ресурсами, прибег к интересному методу для получения займа. С целью вернуть долг в размере 7 тысяч фунтов стерлингов он обратился к цифровой правовой платформе. Гражданин, заплатив всего 400 фунтов стерлингов, воспользовался услугами программного обеспечения на основе искусственного интеллекта.
Система, работающая с официального разрешения Совета по регулированию адвокатов, самостоятельно управляла всеми юридическими процедурами до суда. Виртуальный юрист подготовил ответы, которые полностью разрушили доводы профессиональных адвокатов противоположной стороны. Программа проанализировала показания свидетелей и подготовила идеальный пакет документов для трехчасового напряженного судебного заседания.
Дело, рассматриваемое в районном суде Вандсуорт в Лондоне, завершилось полной победой истца. Судья, приняв во внимание аргументы, подготовленные искусственным интеллектом, вынес решение о полном погашении долга. Авторы проекта называют этот результат настоящей революцией и историческим успехом на дорогом рынке юридических услуг.
Новая технология позволяет владельцам малого и среднего бизнеса избежать больших расходов на адвокатов. Адвокат Доминик Ли, защищавший гражданина в суде, также высоко оценил стиль работы программы. По его мнению, несмотря на безупречную документационную работу искусственного интеллекта, выступление в суде и достижение эмоционального оправдания по-прежнему зависят от человеческого фактора.Demokrat.az