Böyük Britaniyanın ədalət mühakiməsi sistemində dünya hüquq tarixinə düşəcək hadisə qeydə alınıb. İlk dəfə olaraq süni intellekt texnologiyasının hazırladığı müdafiə sənədləri əsasında aparılan məhkəmə prosesi uğurla başa çatıb. Süni intellekt alqoritmlərinin tərtib etdiyi iddia ərizəsi və sübutlar hakimi tam razı salıb.
İngiltərədə insan resursları sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil məsləhətçi alacaq müraciəti üçün maraqlı üsula əl atıb. O, 7 min funt-sterlinq həcmində olan borcunu geri qaytarmaq məqsədilə rəqəmsal hüquq platformasına müraciət edib. Vətəndaş cəmi 400 funt-sterlinq ödəniş etməklə süni intellekt əsaslı proqram təminatının xidmətindən yararlanıb.
Vəkillərin Tənzimləmə Şurasının rəsmi icazəsi ilə fəaliyyət göstərən sistem məhkəməyə qədər olan bütün hüquqi prosedurları təkbaşına idarə edib. Virtual hüquqşünas qarşı tərəfin peşəkar vəkillərinin irəli sürdüyü iddiaları darmadağın edən cavablar hazırlayıb. Proqram şahid ifadələrini təhlil edərək üç saatlıq gərgin məhkəmə iclası üçün mükəmməl sənəd paketi ərsəyə gətirib.
Londonun Vandsvort Rayon Məhkəməsində baxılan iş iddiaçının tam qələbəsi ilə yekunlaşıb. Hakim süni intellektin hazırladığı arqumentləri əsas götürərək borcun tam şəkildə ödənilməsi barədə qərar çıxarıb. Layihə müəllifləri bu nəticəni baha başa gələn hüquq bazarında əsl inqilab və tarixi uğur adlandırırlar.
Yeni texnologiya kiçik və orta biznes sahiblərinə böyük vəkil xərclərindən qaçmağa imkan verir. Məhkəmədə vətəndaşı müdafiə edən vəkil Dominik Li də proqramın iş üslubunu yüksək qiymətləndirib. Onun fikrincə, süni intellekt sənədləşmə işini qüsursuz yerinə yetirsə də, hakim qarşısında canlı çıxış etmək və emosional bəraət qazanmaq hələ də insan amilindən asılıdır.Demokrat.az

An event that will go down in the history of world law has been recorded in the justice system of the United Kingdom. For the first time, a court case conducted based on defense documents prepared by artificial intelligence technology has successfully concluded. The claim petition and evidence prepared by artificial intelligence algorithms fully satisfied the judge.
An independent consultant operating in the field of human resources in England resorted to an interesting method to repay a debt of 7,000 pounds sterling. The citizen applied to a digital legal platform to recover the debt. The citizen benefited from the artificial intelligence-based software service by paying only 400 pounds sterling.
The system, operating with official permission from the Bar Standards Board, managed all legal procedures independently before the court. The virtual lawyer prepared responses that completely dismantled the claims made by the opposing party’s professional lawyers. By analyzing witness statements, the program created an excellent document package for the three-hour intense court session.
The case heard at the Wandsworth District Court in London ended with a complete victory for the claimant. The judge, taking the arguments prepared by artificial intelligence as a basis, decided that the debt should be fully repaid. The project authors call this outcome a real revolution and historic success in the costly legal market.
The new technology allows small and medium business owners to avoid large lawyer expenses. Dominic Lee, the lawyer defending the citizen in court, also praised the program’s working style. In his opinion, although artificial intelligence flawlessly performs the documentation work, making a live speech before the judge and gaining emotional acquittal still depends on the human factor.Demokrat.az