"Real"ın əfsanəsi vəfat etdi - FOTO
Medianews.az xəbər verir ki, o, 1957-ci ildə Madrid klubuna qoşulub 9 mövsüm komandada çıxış edib. “Kral klubu”nun heyətində o, 337 oyuna çıxıb və 4 dəfə Avropa Çempionlar Kubokunu (1958, 1959, 1960, 1966), 1 dəfə qitələrarası Kuboku, 6 dəfə La Liqanı və 1 dəfə İspaniya Kral kubokunu qazanıb.
Santamariya tarixdə ilk dəfə Avropa Çempionlar Kubokunu ardıcıl olaraq bir neçə dəfə qazanan əfsanəvi komandanın bir hissəsi olub.
“Santamariya klubumuzun ən böyük simvollarından biri kimi yaddaşlarda əbədi qalacaq. O, madridli azarkeşlərin və dünyanın hər yerindəki futbolsevərlərin xatirəsində həmişə yaşayacaq bir komandanın parçası idi. Di Stefano, Puşkaş, Xento və Kopa ilə birlikdə bu komanda “Real”ın əfsanəsinin əsasını qoydu. Santamariya hər zaman klubumuzun dəyərlərini təmsil edirdi və son anına qədər “Real” onun həyatının ən böyük ehtirası olaraq qaldı”, – deyə “kral klubu”nun prezidenti Florentino Peres bildirib.//Publika.az

Легендарный футболист "Реала" Хосе Эмилио Сантамария скончался в возрасте 96 лет.
Medianews.az сообщает, что он присоединился к мадридскому клубу в 1957 году и выступал за команду 9 сезонов. В составе "Королевского клуба" он провел 337 матчей и 4 раза выигрывал Кубок европейских чемпионов (1958, 1959, 1960, 1966), 1 раз Межконтинентальный кубок, 6 раз Ла Лигу и 1 раз Кубок Испании.
Сантамария был частью легендарной команды, которая впервые в истории неоднократно подряд выигрывала Кубок европейских чемпионов.
"Сантамария навсегда останется в памяти как один из величайших символов нашего клуба. Он был частью команды, которая навсегда будет жить в сердцах мадридских болельщиков и футбольных фанатов по всему миру. Вместе с Ди Стефано, Пушкашем, Хенто и Копой эта команда заложила основу легенды "Реала". Сантамария всегда олицетворял ценности нашего клуба и до последнего момента своей жизни "Реал" оставался его величайшей страстью", — заявил президент "Королевского клуба" Флорентино Перес.//Publika.az