Putinlə bağlı filminə görə aldığı
Məşhur "Cənab heç kim Putinə qarşı" sənədli filminin yaradıcılarından biri Pavel Talankinə aid "Oskar" mükafatı yoxa çıxıb.
Bu barədə "The Guardian" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Nyu-Yorkun Con F. Kennedi hava limanının işçiləri uçuşdan əvvəl heykəlciyin silah kimi istifadə oluna biləcəyini iddia edərək onu müsadirə ediblər. Talankin açıqlamasında bildirib ki, bundan əvvəl heykəlciyi bir neçə uçuşda heç bir problem olmadan özü ilə daşıyıb. "Lakin çərşənbə günü səhər Kennedi hava limanının 1-ci terminalına gəldikdə, Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsinin əməkdaşları təhlükəsizlik riski yaratdığı üçün 8.5 funt (3.5 kq) ağırlığındakı mükafatı təyyarəyə buraxmayacaqlarını bildiriblər. "Onların "Oskar"ı necə silah hesab etdikləri tamamilə anlaşılmazdır", - deyə Talankin mükafatsız Almaniyanın Frankfurt şəhərinə endikdən sonra açıqlamasında qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, əvvəlki reyslərdə heykəlciyi həmişə salonda daşıyıb və heç bir maneə ilə qarşılaşmayıb. Rejissor bildirib ki, "Lufthansa" hava yolu şirkətinin nümayəndəsi təhlükəsizlik məntəqəsinə zəng edərək onu minik qapısına qədər müşayiət etməyi və uçuş zamanı heykəlciyi özündə saxlamağı təklif edib, lakin təhlükəsizlik əməkdaşı hər hansı bir güzəştə getməkdən imtina edib. Nəticədə rejissora mükafatı baqaja təhvil verməli olduğu bildirilib. Sərt korpuslu çamadanı olmadığı üçün o, hava yolu şirkətinin verdiyi karton qutudan istifadə edib və iki əməkdaşın "Oskar"ı qablaşdırma plyonkasına bükərək etiketləyib baqaja göndərdiyi anı videoya çəkib.
Talankinin sözlərinə görə, bu qutu Frankfurta çatmayıb və hazırda mükafat itkin düşmüş hesab olunur.//Oxu.Az

Исчезла статуэтка "Оскар" одного из создателей известного документального фильма "Господин никто против Путина" Павла Таланкина.
Об этом сообщил "The Guardian".
Уточняется, что сотрудники аэропорта имени Джона Ф. Кеннеди в Нью-Йорке конфисковали статуэтку, заявив, что ее можно использовать в качестве оружия. В своем заявлении Таланкин сообщил, что ранее без проблем перевозил статуэтку на нескольких рейсах. "Однако в среду утром, когда я прибыл в 1-й терминал аэропорта Кеннеди, сотрудники Управления транспортной безопасности сообщили, что из-за риска безопасности 8,5-фунтовая (3,5 кг) награда не будет допущена на самолет. Совершенно непонятно, как они могли посчитать "Оскар" оружием", — отметил Таланкин в заявлении после приземления в Германии, во Франкфурте, без награды.
По его словам, на предыдущих рейсах он всегда перевозил статуэтку в салоне и не сталкивался с какими-либо препятствиями. Режиссер рассказал, что представитель авиакомпании "Lufthansa" позвонил в службу безопасности и предложил сопровождать его до выхода на посадку и во время полета держать статуэтку при себе, но сотрудник безопасности отказался идти на уступки. В итоге режиссеру сообщили, что ему придется сдать награду в багаж. Поскольку у него не было жесткого чемодана, он воспользовался картонной коробкой, предоставленной авиакомпанией, и снял на видео момент, когда двое сотрудников завернули "Оскар" в упаковочную пленку, наклеили этикетки и отправили его в багаж.