Putinlə bağlı filminə görə aldığı
Məşhur "Cənab heç kim Putinə qarşı" sənədli filminin yaradıcılarından biri Pavel Talankinə aid "Oskar" mükafatı yoxa çıxıb.
Bu barədə "The Guardian" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Nyu-Yorkun Con F. Kennedi hava limanının işçiləri uçuşdan əvvəl heykəlciyin silah kimi istifadə oluna biləcəyini iddia edərək onu müsadirə ediblər. Talankin açıqlamasında bildirib ki, bundan əvvəl heykəlciyi bir neçə uçuşda heç bir problem olmadan özü ilə daşıyıb. "Lakin çərşənbə günü səhər Kennedi hava limanının 1-ci terminalına gəldikdə, Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsinin əməkdaşları təhlükəsizlik riski yaratdığı üçün 8.5 funt (3.5 kq) ağırlığındakı mükafatı təyyarəyə buraxmayacaqlarını bildiriblər. "Onların "Oskar"ı necə silah hesab etdikləri tamamilə anlaşılmazdır", - deyə Talankin mükafatsız Almaniyanın Frankfurt şəhərinə endikdən sonra açıqlamasında qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, əvvəlki reyslərdə heykəlciyi həmişə salonda daşıyıb və heç bir maneə ilə qarşılaşmayıb. Rejissor bildirib ki, "Lufthansa" hava yolu şirkətinin nümayəndəsi təhlükəsizlik məntəqəsinə zəng edərək onu minik qapısına qədər müşayiət etməyi və uçuş zamanı heykəlciyi özündə saxlamağı təklif edib, lakin təhlükəsizlik əməkdaşı hər hansı bir güzəştə getməkdən imtina edib. Nəticədə rejissora mükafatı baqaja təhvil verməli olduğu bildirilib. Sərt korpuslu çamadanı olmadığı üçün o, hava yolu şirkətinin verdiyi karton qutudan istifadə edib və iki əməkdaşın "Oskar"ı qablaşdırma plyonkasına bükərək etiketləyib baqaja göndərdiyi anı videoya çəkib.
Talankinin sözlərinə görə, bu qutu Frankfurta çatmayıb və hazırda mükafat itkin düşmüş hesab olunur.//Oxu.Az

The "Oscar" award belonging to Pavel Talankin, one of the creators of the famous documentary "Mr. Nobody Against Putin," has disappeared.
This was reported by "The Guardian."
It was stated that employees at New York's John F. Kennedy Airport confiscated the statue before the flight, claiming it could be used as a weapon. In his statement, Talankin said that he had previously carried the statue with him on several flights without any problems. "However, when I arrived at Terminal 1 of Kennedy Airport on Wednesday morning, the Transportation Security Administration officers informed me that they would not allow the 8.5-pound (3.5 kg) award onto the plane because it posed a security risk. It is completely unclear how they considered the 'Oscar' a weapon," Talankin said in his statement after landing in Frankfurt, Germany, without the award.
According to him, on previous flights, he always carried the statue in the cabin and faced no obstacles. The director said that a representative of the airline "Lufthansa" called the security checkpoint and offered to escort him to the boarding gate and keep the statue with him during the flight, but the security officer refused to make any concessions. As a result, the director was told he had to check the award as luggage. Since he did not have a hard-shell suitcase, he used a cardboard box provided by the airline, and he recorded a video of two employees wrapping the "Oscar" in packing film, labeling it, and sending it to luggage.
According to Talankin, this box did not arrive in Frankfurt, and the award is currently considered lost. //Oxu.Az