Prezident qazaxıstanlı nazirləri qəbul etdi -
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev aprelin 8-də Qazaxıstan xarici işlər naziri Yermek Koşerbayevi və nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayevi qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, İlham Əliyev Azərbaycan-Qazaxıstan ikitərəfli əlaqələrinin əməkdaşlıq və qardaşlıq ruhunda inkişaf etdiyini məmnunluqla vurğulayaraq, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, bu səfərlər zamanı aparılmış müzakirələrin, qəbul olunmuş qərarların, həmçinin Azərbaycandan Qazaxıstana, Qazaxıstandan isə ölkəmizə müxtəlif səviyyələrdə nümayəndə heyətlərinin səfərlərinin xalqlarımızı və ölkələrimizi daha da yaxınlaşdırdığını, qarşılıqlı fəaliyyətin potensialını möhkəmləndirdiyini deyib.
Dövlət başçısı birgə investisiya fondunun imkanlarından tam istifadə ediləcəyinə ümidvarlığını bildirib, bir neçə layihənin artıq işlənmə mərhələsində olduğunu vurğulayıb və Azərbaycanla Qazaxıstanın üçüncü ölkələrə birgə investisiya yatırmaq potensialına toxunub.
Prezident Qazaxıstanın xarici işlər və nəqliyyat nazirlərinin Azərbaycana səfərinin uğurlu olacağına ümidvarlığını ifadə edib.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Qazaxıstanın xarici işlər naziri dövlət başçısı ilə görüşdən şərəf hissi duyduqlarını deyib.
Yermek Koşerbayev Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin salamlarını dövlət başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Kasım-Jomart Tokayevə çatdırmağı xahiş edib.
Qonaq Qazaxıstanda Azərbaycan Prezidentinə çox böyük hörmətlə yanaşıldığını vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında münasibətlərin bir çox sahədə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, logistika, investisiyalar, enerji, həmçinin yaşıl enerji və digər istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyi məmnunluqla qeyd edilərək, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirilib.
Söhbət zamanı Orta Dəhliz, Trans-Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi və fiber-optik xətti layihələrinə toxunulub, bu çərçivədə Azərbaycanla Qazaxıstanın uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdikləri vurğulanıb.
Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşma prosesinin və Ermənistan ərazisindən keçəcək TRIPP layihəsinin regional əməkdaşlıq və nəqliyyat bağlantıları baxımından rolu qeyd edilib.
Görüşdə ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu tərəfdaşlığı vurğulanıb və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 8 апреля принял министра иностранных дел Казахстана Ермека Кошербаева и министра транспорта Нурлана Саурабаева.
По информации Medianews.az, Ильхам Алиев с удовлетворением отметил, что двусторонние азербайджано-казахстанские отношения развиваются в духе сотрудничества и братства, подчеркнув, что взаимные визиты глав государств, обсуждения, проведённые во время этих визитов, принятые решения, а также визиты различных уровней представительств из Азербайджана в Казахстан и из Казахстана в нашу страну ещё больше сближают наши народы и страны, укрепляя потенциал взаимной деятельности.
Глава государства выразил надежду на полное использование возможностей совместного инвестиционного фонда, подчеркнул, что несколько проектов уже находятся на стадии проработки, а также коснулся потенциала Азербайджана и Казахстана для совместных инвестиций в третьи страны.
Президент выразил уверенность в успешности визита министров иностранных дел и транспорта Казахстана в Азербайджан.
Министр иностранных дел Казахстана, выражая благодарность за приём, отметил, что для них является честью встретиться с главой государства.
Ермек Кошербаев передал президенту приветствия Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия и попросил передать его приветствия Касым-Жомарту Токаеву.
Гость подчеркнул, что в Казахстане Президенту Азербайджана оказывают большое уважение.
На встрече с удовлетворением отметили, что отношения между Азербайджаном и Казахстаном успешно развиваются во многих сферах, в том числе в политике, экономике, транспорте, логистике, инвестициях, энергетике, а также в области зелёной энергетики и других направлениях, и что существуют хорошие возможности для дальнейшего расширения сотрудничества.
В ходе беседы были затронуты проекты Срединного коридора, Транскаспийского зелёного энергетического коридора и проекта волоконно-оптической линии, подчеркнуто успешное сотрудничество между Азербайджаном и Казахстаном в этом направлении.
Отмечена роль процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также проекта TRIPP, который пройдёт через территорию Армении, с точки зрения регионального сотрудничества и транспортных связей.
На встрече была подчеркнута успешная партнёрство наших стран в рамках международных организаций и проведён обмен мнениями по другим вопросам взаимного интереса.