Papa Trampa cavab verdi:
Vatikan Dövlət Başçısı Papa XIV Leo ABŞ Prezidenti Donald Trampın sərt tənqidlərinə cavab verərək, “müharibəyə qarşı yüksək səslə danışmağa davam edəcəyəm” açıqlaması verib.
Medianews.az xəbər verir ki, o bu barəd Afrika səfəri zamanı jurnalistlərə danışıb.
Papa, Tramp administrasiyasından qorxmadığını, siyasətçi olmadığını və İncil prinsiplərindən çıxış etdiyini bildirib. O, müharibələrin dayandırılması, dialoq və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Papa həmçinin müharibələrdə çox sayda günahsız insanın həlak olduğunu qeyd edərək, “daha yaxşı yol var” mesajı verib.
Son günlər Vatikan-ABŞ münasibətlərində gərginlik artıb. Tramp sosial şəbəkələrdə Papa 14 XIV Leonu tənqid edərək onun xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələlərində zəif mövqe tutduğunu iddia edib.
Buna cavab olaraq Vatikan tərəfi Papa ilə bağlı yayılan gərginlik iddialarını rədd etsə də, qarşılıqlı açıqlamalar münasibətlərdə siyasi gərginliyin artdığı kimi qiymətləndirilir.

Глава государства Ватикан Папа XIV Лев, ответив на жесткую критику президента США Дональда Трампа, заявил, что «буду и дальше громко говорить против войны».
По информации Medianews.az, он сказал это журналистам во время своего африканского визита.
Папа отметил, что не боится администрации Трампа, что он не политик и действует, исходя из принципов Евангелия. Он подчеркнул важность прекращения войн, диалога и укрепления международного сотрудничества.
Папа также отметил, что в войнах погибает множество невинных людей, и послал послание «есть лучший путь».
В последние дни напряженность в отношениях Ватикан–США возросла. Трамп критиковал Папу XIV Льва в социальных сетях, утверждая, что тот занимает слабую позицию в вопросах внешней политики и безопасности.
В ответ Ватикан отверг заявления о напряженности, связанной с Папой, однако взаимные комментарии оцениваются как рост политической напряженности в отношениях.