Papa Trampa cavab verdi:
Vatikan Dövlət Başçısı Papa XIV Leo ABŞ Prezidenti Donald Trampın sərt tənqidlərinə cavab verərək, “müharibəyə qarşı yüksək səslə danışmağa davam edəcəyəm” açıqlaması verib.
Medianews.az xəbər verir ki, o bu barəd Afrika səfəri zamanı jurnalistlərə danışıb.
Papa, Tramp administrasiyasından qorxmadığını, siyasətçi olmadığını və İncil prinsiplərindən çıxış etdiyini bildirib. O, müharibələrin dayandırılması, dialoq və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Papa həmçinin müharibələrdə çox sayda günahsız insanın həlak olduğunu qeyd edərək, “daha yaxşı yol var” mesajı verib.
Son günlər Vatikan-ABŞ münasibətlərində gərginlik artıb. Tramp sosial şəbəkələrdə Papa 14 XIV Leonu tənqid edərək onun xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələlərində zəif mövqe tutduğunu iddia edib.
Buna cavab olaraq Vatikan tərəfi Papa ilə bağlı yayılan gərginlik iddialarını rədd etsə də, qarşılıqlı açıqlamalar münasibətlərdə siyasi gərginliyin artdığı kimi qiymətləndirilir.

The Pope responded to Trump:
The Head of Vatican City State, Pope Leo XIV, responded to the harsh criticisms of U.S. President Donald Trump, stating, "I will continue to speak out loudly against war."
Medianews.az reports that he spoke about this during his trip to Africa to journalists.
The Pope said that he is not afraid of the Trump administration, that he is not a politician, and that he speaks from the principles of the Bible. He emphasized the importance of stopping wars, dialogue, and strengthening international cooperation.
The Pope also noted that many innocent people have died in wars and delivered the message, "there is a better way."
In recent days, tensions have risen in Vatican-U.S. relations. Trump criticized Pope Leo XIV on social media, claiming he holds a weak position on foreign policy and security issues.
In response, the Vatican rejected the tension claims related to the Pope, but mutual statements are considered to reflect increasing political tensions in the relations.