Ordumuza atəş açmışdı:
Azərbaycanın 2018-ci ildə “İnterpol” xətti üzrə beynəlxalq axtarışa verdiyi erməniəsilli amerikalı qumarbaz Den Bilzeryan ABŞ Konqresinə seçilmək üçün Respublikaçılar Partiyasından namizədliyini irəli sürüb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, o, 3 noyabr tarixində keçiriləcək aralıq seçkilərdə Floridanın 6-cı dairəsindən namizəd olacaq.
Seçkilərdə onun rəqibi 2025-ci ildən Konqresdə Floridanı təmsil edən “respublikaçı”, yəhudi əsilli Rendi Fayndır.
Həm də antisemit baxışları ilə tanınan Bilzeryan rəqibini açıq şəkildə təhqir etməkdən də çəkinməyib. O, Faynı “gombul yəhudi” adlandırıb, həmçinin partiyadaşının İsrailin maraqlarını ABŞ-ın maraqlarından üstün tutmaqda, bununla da dövlətə xəyanət etməkdə ittiham edib.
dan%20b
Rəqibinin təhqir və ittihamlarına cavab verən Rendi Fayn ermənilərin Konqresdə yer tutmamalı olduğunu deyib. ABŞ-dakı erməni lobbisi isə onun bu çıxışından istifadə edərək dərhal Fayna qarşı hücuma keçib və onu “milli zəmində ayrı-seçkilikdə” ittiham edib.
Bu hücumlara cavab olaraq R.Fayn “X” hesabında paylaşım edib: “Ermənilər Konqresdə xidmət etməməlidirlər. Somalililər də etməməlidirlər. Yaxud Qvatemalalılar. Yaxud – gözləyin – israillilər də. Əgər siz xarici ölkənin vətəndaşısınızsa, bizim ölkəmizdə xidmət etməməlisiniz. Konqresin ikili vətəndaşlığı olanlar tərəfindən işğalını dayandırmaq üçün təklif etdiyim qanun layihəsini qəbul etməliyik”.
Məlumat üçün bildirək ki, ABŞ-da qumarbaz və “Playboy” ulduzu kimi tanınan Bilzeryan instaqramda çılpaq qızlarla olan fotolar və videoları ilə də məşhurdur. Onun instaqramda 30 milyona, “X”də isə 2 milyona yaxın izləyicisi var.
azerbaycanin-8-il-once-axtarisa-verdiyi-qumarbaz
D.Bilzeryan 2018-ci ildə Ermənistan vətəndaşlığı alıb. Daha sonra həmin vaxt işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarına gələrək burada müxtəlif silahlarla hədəflərə atəş açıb. Faktla bağlı Azərbaycan Baş Prokurorluğunda cinayət işi açılıb. Cinayət Məcəlləsinin 228.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirmə) və 318.2-ci (mütəşəkkil dəstə tərəfindən Azərbaycan Respublikasının mühafizə olunan dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və ya dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda keçmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmaqla barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib. O, “İnterpol” xətti üzrə beynəlxalq axtarışa verilib.

Армяно-американский игрок в азартные игры Ден Билзерян, в отношении которого Азербайджан в 2018 году объявил международный розыск по линии «Интерпола», выдвинул свою кандидатуру от Республиканской партии на выборы в Конгресс США.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что он будет кандидатом по 6-му округу Флориды на промежуточных выборах, которые пройдут 3 ноября.
Его соперником на выборах будет Рэнди Файн, «республиканец» еврейского происхождения, представляющий Флориду в Конгрессе с 2025 года.
Билзерян, известный также своими антисмитскими взглядами, не стеснялся открыто оскорблять соперника. Он назвал Файна «толстым евреем», а также обвинил однопартийца в том, что тот ставит интересы Израиля выше интересов США, тем самым предавая государство.
dan%20b
Ответив на оскорбления и обвинения соперника, Рэнди Файн заявил, что армяне не должны занимать места в Конгрессе. Армянский лобби в США, воспользовавшись его заявлением, сразу же перешло в наступление против Файна, обвинив его в «национальной дискриминации».
В ответ на эти нападки Р. Файн опубликовал на своём аккаунте в «X» следующее: «Армяне не должны служить в Конгрессе. Сомалийцы тоже не должны. Или гватемальцы. Или — подождите — израильтяне тоже. Если вы являетесь гражданином другой страны, вы не должны служить в нашей стране. Мы должны принять законопроект, который я предложил, чтобы прекратить захват Конгресса лицами с двойным гражданством».
Для информации сообщаем, что Билзерян, известный в США как игрок в азартные игры и звезда «Playboy», также известен своими фотографиями и видео с обнажёнными девушками в Instagram. На его аккаунт в Instagram подписано около 30 миллионов человек, а в «X» — около 2 миллионов.
azerbaycanin-8-il-once-axtarisa-verdiyi-qumarbaz
Д. Билзерян получил гражданство Армении в 2018 году. Позже он приехал на территории Азербайджана, находившиеся тогда под оккупацией, и открыл огонь по мишеням с различного оружия. По этому факту в Генпрокуратуре Азербайджана было возбуждено уголовное дело. Ему было предъявлено обвинение по статьям 228.3 (незаконное приобретение, передача, продажа, хранение, ношение и перевозка огнестрельного оружия, его комплектующих, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств организованной группой) и 318.2 (пересечение организованной группой государственной границы Азербайджанской Республики без соответствующих документов или в обход контрольных пунктов) Уголовного кодекса Азербайджана. В отношении него судом по ходатайству прокуратуры была избрана мера пресечения в виде ареста. Он объявлен в международный розыск по линии «Интерпола».