Meloni Trampa qəzəbləndi:
Buna Trampın Truth Socila-da yenidən Melonini onunla şəkil şəkdirmək istəyində olduğunu yazması səbəb olub:
"İtaliyanın Baş naziri Corcia Meloni Fransada keçirilən G-7 görüşündə dəfələrlə mənimlə şəkil çəkdirməyimi istədi. Onun İtaliyadakı populyarlığı azalır, bəlkə də o, həqiqətən İtaliyanı sevən və qoruyan bir ölkə olan ABŞ-ı rədd etdiyi üçün. İndi, ABŞ İran üzərində hərbi qələbə qazandıqdan sonra, o, "reytinqlərini" artırmaq üçün yenidən dostluq istəyir. Xeyr, təşəkkür edirəm!!!"
İtaliyanın Baş naziri isə bu paylaşıma dərhal İnstagram-da cavab verərək, onun populyarlığının Donald Trampın işi olmadığını bildirib, Trampa öz reytinqinin qeydinə qalmağı məsləhət görüb: "Mənim populyarlığıma gəldikdə isə, sizinlə dost olmağım ona heç bir kömək etməyib və bu, sizinlə münasibətimdən deyil, milli maraqları müdafiə etmək qabiliyyətimdən asılıdır. Hər halda, mənim populyarlığım sizin işiniz deyil; sizə öz maraqlarınıza diqqət yetirməyi məsləhət görürəm".
O, həmçinin İrana qarşı əməliyyat zamanı Amerika təyyarələrinin İtaliyadakı bazalara girişinin qadağan edilməsi məsələsini qaldırıb. Meloni bazaların istifadəsinin Romanın həmişə hörmət etdiyi mövcud müqavilələrlə tənzimləndiyini izah edərək cavab verib: "Bu əsassız hücumlar mənasızdır".
ABŞ prezidenti əvvəllər bütün Avropa liderləri kimi Melonini də "İran və Hörmüz boğazı ilə bağlı" kömək etmək istəməməkdə günahlandırmışdı. İtaliya baş nazirinin Papa XIV Leonu açıq şəkildə müdafiə edərək Amerika liderinin onun haqqında dediklərini qəbuledilməz adlandırması gərginliyi daha da artırdı. Meloni əvvəllər Nobel Sülh Mükafatına namizədliyini irəli sürdüyü Trampı tənqid etməkdən yayınmışdı. Aİ-də İtaliya baş naziri Amerika prezidentinə ən yaxın Avropa liderlərindən biri hesab olunurdu və buna görə tənqid olunurdu./Musavat.com

This was caused by Trump writing again on Truth Social that Meloni wanted to take a picture with him:
"Italy’s Prime Minister Giorgia Meloni repeatedly asked me to take pictures with her at the G-7 meeting held in France. Her popularity in Italy is declining, perhaps because she really rejects the US, a country that loves and protects Italy. Now, after the US has achieved a military victory over Iran, she wants friendship again to increase her 'poll ratings.' No, thank you!!!"
The Italian Prime Minister immediately responded to this post on Instagram, stating that her popularity is not due to Donald Trump’s actions, and advised Trump to mind his own ratings: "As for my popularity, being friends with you has not helped it at all, and this is not because of my relationship with you, but rather my ability to defend national interests. In any case, my popularity is not your business; I advise you to pay attention to your own interests."
She also raised the issue of banning American planes from entering bases in Italy during the operation against Iran. Meloni responded by explaining that the use of the bases is regulated by existing agreements that Rome has always respected: "These unfounded attacks are meaningless."
The US president had previously accused Meloni, like all European leaders, of not wanting to help “regarding Iran and the Strait of Hormuz.” The tension increased further when the Italian prime minister openly defended Pope Leo XIV and called unacceptable what the American leader said about him. Meloni had previously avoided criticizing Trump, despite being nominated for the Nobel Peace Prize. In the EU, the Italian prime minister was considered one of the closest European leaders to the American president and was criticized for this.