Məktəblərdə süni intellekt tətbiq olunacaq:
Təhsil sistemində səmərəliliyin artırılması məqsədilə süni intellektin tətbiqi xidmətlərinin satın alınması ilə bağlı açıq tender elan edilib.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin elan etdiyi satınalmanın ehtimal olunan qiyməti 2 milyon 499 min 299 manatdır.
Tender sənədlərinə əsasən, bu çərçivədə üç əsas istiqamət üzrə xidmətlərin göstərilməsi nəzərdə tutulur: təhsil müəssisələri üçün süni intellekt əsaslı davamiyyət və giriş-çıxışa nəzarət platformasının hazırlanması; şagirdlər üçün adaptiv və fərdiləşdirilmiş öyrənmə; müəllimlər üçün isə avtomatlaşdırılmış qiymətləndirmə platformasının yaradılması planlaşdırılır.
Bundan başqa, generativ süni intellekt əsaslı tədris köməkçisi platformasının genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi də satınalma predmetinə daxildir.

Для повышения эффективности системы образования объявлен открытый тендер на закупку услуг по применению искусственного интеллекта.
Medianews.az, со ссылкой на oxu.az, сообщает, что предполагаемая стоимость закупки, объявленной Управлением информатизации системы образования при Министерстве науки и образования, составляет 2 миллиона 499 тысяч 299 манатов.
Согласно тендерной документации, в этом рамках предусмотрено оказание услуг по трем основным направлениям: разработка платформы на основе искусственного интеллекта для контроля посещаемости и входа-выхода для учебных заведений; адаптивное и персонализированное обучение для учащихся; создание автоматизированной платформы оценки для учителей.
Кроме того, предметом закупки является расширение и совершенствование платформы учебного ассистента на базе генеративного искусственного интеллекта.