Məişət zorakılığına qarşı necə mübarizə aparılmalıdır?
Medianews.az xəbər verir ki, ailədaxili zorakılığın yaratdığı psixoloji və sosial fəsadlar uzunmüddətli təsirlərə səbəb ola bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, məişət zorakılığı yalnız qurbana deyil, ailədə böyüyən uşaqlara da mənfi təsir göstərir. Uşaqlarda aqressiv davranışlar, psixoloji travmalar, təhsil göstəricilərinin zəifləməsi və gələcək münasibətlərdə problemlər yarana bilər.
Belə hallar depressiya, təşviş pozuntusu, özünəinamın itməsi, sosial təcrid, yuxu problemləri və daimi stresslə nəticələnə bilər. Fiziki zorakılıq isə müxtəlif xəsarətlərə, sağlamlıq problemlərinə və bəzi hallarda həyat üçün təhlükəli vəziyyətlərə səbəb olur.
Ekspertlər hesab edirlər ki, problemin həlli üçün cəmiyyətin bütün təbəqələrinin bu məsələyə həssas yanaşması vacibdir.
Xatırladaq ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən məişət zorakılığı qurbanları üçün mütəmadi olaraq maarifləndirici tədbirlər keçirilir.

Домашнее насилие остается одной из самых чувствительных и тревожных проблем общества.
Как сообщает Medianews.az, психологические и социальные последствия внутрисемейного насилия могут вызвать длительные эффекты.
Эксперты отмечают, что домашнее насилие оказывает негативное влияние не только на жертву, но и на детей, растущих в семье. У детей могут развиваться агрессивное поведение, психологические травмы, снижение успеваемости и проблемы в будущих отношениях.
Такие случаи могут привести к депрессии, тревожным расстройствам, потере уверенности в себе, социальной изоляции, проблемам со сном и постоянному стрессу. Физическое насилие вызывает различные травмы, проблемы со здоровьем и в некоторых случаях представляет опасность для жизни.
Эксперты считают, что для решения проблемы важно, чтобы все слои общества чувствительно относились к этому вопросу.
Напомним, что Агентство социальных услуг, действующее при Министерстве труда и социальной защиты населения, регулярно проводит просветительские мероприятия для жертв домашнего насилия.