Məhkəmədə qalib gəlmək təkcə
Mülki işlər üzrə məhkəmə çəkişmələrinin uğurlu nəticəsi əsasən təqdim olunan sübutlardan asılıdır. Mülki prosessual qanunvriciliyə əsasən, məhkəmə yalnız işdə olan sübutlar əsasında qərar qəbul edir. Məhkəmədə qalib gəlmək təkcə haqlı olmaqdan asılı deyil.
Medianews.az-ın Musavat.com-a istinadən xəbərinə görə, təcrübədən görünür ki, vətəndaşlar ən çox məhz haqlı olduqları, hətta müəyyən sübutlar təqdim etdikləri halda, işin onların ziyanına həll olunmasından narazılıq edirlər.
Bu isə əksər hallarda sübutetmə qaydalarına riayət olunmaması ilə bağlı olur. Sübutların yalnız mövcud olması ilə kifayət etmir, onlar qanunla müəyyən edilmiş qaydada və vaxtında təqdim edilməlidir. Əks halda, məhkəmə tərəfindən qəbul edilməyə bilər.
Sübutlar nə vaxt təqdim olunmalıdır?
Mülki prosessual qanunvericiliyə əsasən, sübutlar əsasən birinci instansiya məhkəməsində işin baxılmağa hazırlanması mərhələsində (hazırlıq iclasında) təqdim edilməlidir. Əgər şəxs sübutu bu mərhələdə təqdim etmək imkanı olduğu halda bunu etmirsə və sonradan təqdim edirsə, məhkəmə həmin sübutu qəbul etməyə bilər.
Hansı hallarda sonradan sübut təqdim etmək olar?
Qanun müəyyən istisnalara yol verir.
1. Sübuta ehtiyac sonradan yaranarsa - Bəzən sübutun təqdim olunması zərurəti məhz məhkəmə baxışı zamanı ortaya çıxır. Məsələn, məhkəmə baxışı zamanı yeni faktlar aşkar olunur; tərəflərin izahatları yeni halları üzə çıxarır, mübahisə predmeti ilə bağlı vəziyyət dəyişir (məsələn, əmlakın hüquqi statusu dəyişir). Belə hallarda həmin faktları təsdiqləyən sübutlar sonradan təqdim edilə bilər.
2. Sübut əvvəldən mövcud olsa da, obyektiv səbəblərdən vaxtında təqdim etmək mümkün olmayıbsa, bu halda da məhkəmə onu qəbul edə bilər. Amma burada vacib şərt odur ki, şəxs sübutu vaxtında təqdim edə bilməməsinin səbəbini də sübut etməlidir. Məsələn, rəsmi sorğu vaxtında göndərilib, lakin cavab gecikib. Bu halda sorğu və cavab məktubları da məhkəməyə təqdim olunmalıdır.
Apellyasiya mərhələsində yeni sübut təqdim etmək olarmı?
Apellyasiya instansiyasında yeni sübutların təqdim olunması daha məhduddur. Bu yalnız o halda mümkündür ki, şəxs birinci instansiyada həmin sübutu təqdim edə bilmədiyini əsaslandıra bilsin. Məsələn, üzrlü səbəblər kimi bunlar göstərilə bilər: məhkəmə iclasları barədə bildirişlərin alınmaması, ağır xəstəlik və ya uzunmüddətli müalicə və digər obyektiv və sübut oluna bilən hallar. Bu səbəblər də müvafiq sənədlərlə təsdiqlənməlidir.
Hansı sübutlar ümumiyyətlə qəbul edilmir?
Hətta vaxtında təqdim olunsa belə, sübutlar aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir. Əks halda, məhkəmə həmin sübutları qəbul etməyəcək.

Winning in court is not only
The successful outcome of civil court disputes mainly depends on the evidence presented. According to civil procedural legislation, the court makes its decision solely based on the evidence in the case. Winning in court does not depend only on being right.
According to Medianews.az with reference to Musavat.com, experience shows that citizens are most dissatisfied when their case is resolved against them, even though they are right and have presented some evidence.
This in most cases is related to non-compliance with the rules of evidence. It is not enough for the evidence to merely exist; it must be presented in the manner and within the time frame prescribed by law. Otherwise, the court may refuse to accept it.
When should evidence be submitted?
According to civil procedural legislation, evidence should primarily be submitted at the preparatory stage of the case hearing in the court of first instance (preparatory session). If a person has the opportunity to submit evidence at this stage but does not do so and presents it later, the court may refuse to accept such evidence.
In which cases can evidence be submitted later?
The law allows for certain exceptions.
1. If the need for evidence arises later - Sometimes the necessity to present evidence arises precisely during the court hearing. For example, new facts are revealed during the court session; explanations of the parties disclose new circumstances, the situation related to the subject of dispute changes (for example, the legal status of the property changes). In such cases, the evidence confirming these facts may be submitted later.
2. Even if the evidence existed earlier but could not be submitted on time due to objective reasons, the court may also accept it. However, it is vital here that the person must prove the reason for not being able to present the evidence on time. For instance, an official inquiry was sent on time but the response was delayed. In this case, both the inquiry and the response letters must be submitted to the court.
Can new evidence be submitted at the appeal stage?
Submission of new evidence at the appellate level is more limited. This is only possible if the person can justify that they were unable to present this evidence at the first instance. Excusable reasons may include: not receiving notifications about court sessions, serious illness or long-term treatment, and other objective and provable circumstances. These reasons must be confirmed by appropriate documents.
Which evidence is generally not accepted?
Even if submitted on time, evidence must meet the following requirements. Otherwise, the court will not accept such evidence: