Mask rekord məbləğdə vergi ödəyib
"SpaceX"in qurucusu və planetin ən varlı adamı olan İlon Mask bir il ərzində ABŞ büdcəsinə 10 milyard dollar vergi ödədiyini açıqlayıb.
Demokrat.az bildirir ki,  bu barədə Mask öz "X" hesabında paylaşım edib.
"Bir il ərzində 10 milyard dollar vergi ödəmişəm - tarixdə hər kəsdən daha çox", - deyə iş adamı yazıb.
İlon Mask bildirib ki, bu məbləğ fiziki şəxslər arasında bir il ərzində ödənilmiş ən böyük vergi məbləğidir. O əlavə edib ki, ölümündən sonra hökumət onun əmlakının daha 40%-ni müsadirə edəcək. İş adamının qiymətləndirməsinə görə, o, həyatı boyunca hökumətə ümumilikdə trilyonlarla dollar vəsait ödəyəcək.
Bundan əvvəl isə İlon Mask bildirib ki, onun rekord həcmdə vergi ödənişi bir dəfə ABŞ Vergi Xidmətinin (IRS) kompüter sisteminin sıradan çıxmasına səbəb olub. Onun sözlərinə görə, proqram çekdə göstərilən həddindən artıq böyük məbləği emal edə bilməyib.
Biznesmen qeyd edib ki, məmurlar ödənişi qəbul etmək üçün proqram təminatını təcili şəkildə yeniləməyə məcbur qalıblar.

Mask has paid a record amount of tax.
Elon Musk, the founder of "SpaceX" and the richest man on the planet, announced that he paid 10 billion dollars in taxes to the US budget in one year.
Demokrat.az reports that Musk shared this on his "X" account.
"I have paid 10 billion dollars in taxes in one year - more than anyone else in history," the businessman wrote.
Elon Musk stated that this amount is the largest tax paid by an individual in one year. He added that after his death, the government will confiscate an additional 40% of his estate. According to the businessman’s estimate, he will pay the government trillions of dollars in total over his lifetime.
Previously, Elon Musk said that his record tax payment once caused the US Internal Revenue Service’s (IRS) computer system to crash. According to him, the program was unable to process the excessively large amount shown on the check.
The businessman noted that officials were forced to urgently update the software to accept the payment.