Məşq sonrası pivə içməyin bərpa prosesinə kömək etməsi ilə bağlı geniş yayılmış fikirlər əslində həqiqəti əks etdirmir. Bu vərdiş orqanizmin gücünü bərpa etmək əvəzinə, bərpa mexanizmlərini ləngidir.
Demokrat.az xəbər verir ki, bunu mütəxəssis Yuri Brabeçan deyib. Onun sözlərinə görə, fiziki yükdən sonra bədənin suya, natriuma, elektrolitlərə, zülal və karbonhidratlara ehtiyacı olur. Alkoqol isə maye balansının bərpasını çətinləşdirir, əzələlərin yenilənməsinə mane olur və yuxu keyfiyyətini aşağı salır. Xüsusilə qaçış, futbol və ya ağır güc məşqlərindən sonra pivə içmək susuzluğu aradan qaldırmır, sadəcə onu maskalayır.
Əzələlərin bərpası üçün zülal qaynaqları olan ət, balıq, yumurta və ya kəsmik kimi qidalar şərtdir. Alkoqol bu bərpa pəncərəsində prosesi pozur. Həmçinin əzələlər əsasən gecə saatlarında təmir olunduğu üçün sağlam yuxu vacibdir. İçki yuxuya keçidi sürətləndirsə də, yuxu səthi olur və bədən tam dincələ bilmir.
Düzgün bərpa üçün məşqdən sonra 400-600 ml su içmək, bir saat sonra isə toyuq, hind quşu və ya mal əti ilə yanaşı, düyü, qarabaşaq kimi karbonhidratlar qəbul etmək lazımdır. Əgər ağır yemək istəmirsinizsə, banan və balla qarışdırılmış kəsmik də yaxşı alternativdir. Əgər kimsə mütləq pivə içmək istəyirsə, bunu məşq olmayan başqa bir günə saxlamağı daha məsləhətlidir.
Yəni, idman zalından çıxandan sonra pivə içmək bədəni aldatmaqdır, əsl bərpa üçün sizə yalnız su, düzgün qida və keyfiyyətli yuxu lazımdır.

После занятий спортом это прерывает процесс восстановления.
Распространённые мнения о том, что пиво после тренировки помогает процессу восстановления, на самом деле не отражают правду. Эта привычка замедляет механизмы восстановления вместо того, чтобы восстанавливать силы организма.
Как сообщает Demokrat.az, об этом заявил специалист Юрий Брабецан. По его словам, после физической нагрузки тело нуждается в воде, натрии, электролитах, белках и углеводах. Алкоголь же затрудняет восстановление жидкостного баланса, препятствует обновлению мышц и снижает качество сна. Особенно после бега, футбола или тяжёлых силовых тренировок пить пиво не устраняет жажду, а лишь маскирует её.
Для восстановления мышц необходимы белковые продукты, такие как мясо, рыба, яйца или творог. Алкоголь нарушает этот процесс в окне восстановления. Также, поскольку мышцы преимущественно восстанавливаются в ночное время, здоровый сон очень важен. Несмотря на то, что алкоголь ускоряет переход во внутренний сон, он делает сон поверхностным, и тело не может полноценно отдохнуть.
Для правильного восстановления после тренировки следует выпить 400-600 мл воды, а через час — потреблять углеводы, такие как рис или гречка, вместе с куриным мясом, индейкой или говядиной. Если не хочется тяжёлой пищи, хорошей альтернативой будет творог, смешанный с бананом и мёдом. Если кто-то всё же обязательно хочет пить пиво, лучше отложить это на день без тренировок.
То есть пить пиво после выхода из спортзала — значит обманывать организм; для настоящего восстановления вам нужны только вода, правильное питание и качественный сон.