İranla müharibənin dəyəri 22,8 milyard dollara çatıb -
ABŞ senatoru Berni Sanders ölkəsinin İrana qarşı hərbi əməliyyatlarının maliyyətinin 22,8 milyard dollara çatdığını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Berni Sanders bu fikirləri X sosial şəbəkəsində etdiyi paylaşımda səsləndirib.
O bildirib ki, bu vəsait alternativ olaraq sosial sahələrə yönəldilə bilərdi: “Bu pulla 6,8 milyon uşağa tibbi xidmət göstərmək, 2,6 milyon sosial mənzil tikmək və 240 min müəllim işlə təmin etmək mümkün idi”.
Sanders həmçinin büdcənin ərzaq dəstəyi proqramları və tələbə kreditlərinin azaldılmasına sərf edilə biləcəyini vurğulayaraq, ABŞ rəhbərliyinin prioritetlərini tənqid edib.
Onun açıqlaması ölkədə hərbi xərclərin iqtisadi və sosial təsirləri ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib.

Стоимость войны с Ираном достигла 22,8 миллиарда долларов -
Сенатор США Берни Сандерс заявил, что затраты его страны на военные операции против Ирана достигли 22,8 миллиарда долларов.
Сообщает Medianews.az, что эти слова Берни Сандерс выразил в публикации в социальной сети X.
Он отметил, что эти средства могли быть направлены в альтернативном варианте на социальные сферы: «На эти деньги можно было бы обслужить медицинские услуги для 6,8 миллионов детей, построить 2,6 миллиона социальных квартир и обеспечить работой 240 тысяч учителей».
Сандерс также подчеркнул, что бюджет мог бы быть направлен на программы продовольственной поддержки и сокращение студенческих кредитов, критикуя приоритеты руководства США.
Его заявление вновь вывело на повестку обсуждения экономические и социальные последствия военных расходов в стране.