Ərdoğan: 50 il siyasətdə, 23 il hakimiyyətdə
Medianews.az bildirir ki, 1954-cü il təvəllüdlü Rəcəb Teyyub Ərdoğan Mərmərə Universitetində iqtisadiyyat və ticarət üzrə ali təhsil alıb.
Siyasətə 1976-cı ildə qoşulub. Milli Salamat, Rifah, Fəzilət partiyalarının üzvü olub. 1994-1998-ci illərdə İstanbul bələdiyyəsinin başçısı postunu tutub. 1999-cu ildə həbsdə yatıb.
2001-ci ildə Ədalət və İnkişaf Partiyasını yaradıb. 2003-cü il martın 14-dən baş nazirlik edib, 2014-cü il avqustun 10-da, 2018-ci il iyunun 24-də və 2023-cü il mayın 28-də prezident seçilib.
2018-ci ilin seçkisindən sonra prezident həm də hökumət başçısıdır.
2002-2023-cü illərdə Ədalət və İnkişaf Partiyası 7 parlament, 4 bələdiyyə, 3 prezident seçkisində qalib olub, 3 referendumda istəyinə çatıb.
Partiya 2002-ci ilin parlament seçkisini udaraq təkbaşına hökumət qurub, 2007 və 2011-ci illərin seçkilərində hakim statusu saxlayıb.
7 iyun 2015-ci ilin seçkisində qismən üstün gələn partiya təkbaşına hökumət qura bilməyib, növbədənkənar seçkiyə gedilib. 1 noyabr 2015-ci ilin parlament seçkisindən sonra Ədalət və İnkişaf Partiyası yenə təkbaşına hökumət formalaşdırıb.
Partiya 2004, 2009, 2014 və 2019-cu illərin bələdiyyə seçkilərini də udub.
Ədalət və İnkişaf Partiyasının təşəbbüsləri ilə konstitusiyaya yenilik referendumları keçirilib, prezidentin parlamentdə deyil, ümumxalq səsverməsində seçilməsi, parlament idarəçiliyinin cilovlanması, prezident idarə üsuluna keçid rəsmiləşib. Yeniliklər 2007, 2010 və 2017-ci illərdə səs çoxluğu ilə dəstəklənib.
2014-cü ildə ilk dəfə prezident mandatı alan Rəcəb Teyyub Ərdoğan 24 iyun 2018-ci ildə parlament seçkisi ilə birgə keçirilən prezident seçkisində də qalib gəlib. Parlament seçkisində Ədalət və İnkişaf Partiyası ilə müttəfiqi – Milliyyətçi Hərəkat Partiyası üstün olub.
2023-cü il mayın 14-də daha bir qoşa seçki keçirilib. Parlament seçkisini Ədalət və İnkişaf Partiyası ilə müttəfiqləri – Milliyyətçi Hərəkat Partiyası, Yenidən Rifah Partiyası, Hür Dava Partiyası, Demokratik Sol Partiya udub. Prezident seçkisi ikinci tura qalıb, mayın 28-də Rəcəb Teyyub Ərdoğan üstün gəlib.
2024-cü ilin bələdiyyə seçkilərində Ədalət və İnkişaf Partiyası ilk dəfə məğlubiyyətlə üzləşib, üstünlük müxalif Cümhuriyyət Xalq Partiyasına keçib.
Türkiyə Konstitusiyasına görə, heç kim iki dəfədən artıq prezident seçilə bilməz. Bu məhdudiyyət 2018-ci ildən hesablandığı üçün Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2023-cü ildə də prezident mandatı alıb.
Parlamentin – 600 nəfərlik Türkiyə Böyük Millət Məclisinin 360 səslə növbədənkənar seçkiyə qərar vermək hüququ var. Bu halda qoşa seçki qaydası tətbiq olunacaq və Rəcəb Teyyub Ərdoğan bir daha prezidentliyə namizəd ola biləcək.

26 февраля, в день своего 72-летия, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган находится в политике уже 50 лет.
Medianews.az сообщает, что родившийся в 1954 году Реджеп Тайип Эрдоган получил высшее образование по экономике и торговле в Университете Мармара.
В политику он вступил в 1976 году. Был членом партий Milli Selamet, Refah и Fazilet. С 1994 по 1998 годы занимал пост мэра Стамбула. В 1999 году находился в заключении.
В 2001 году создал Партия справедливости и развития. С 14 марта 2003 года был премьер-министром, а 10 августа 2014, 24 июня 2018 и 28 мая 2023 годов избирался президентом.
После выборов 2018 года президент одновременно является и главой правительства.
В период с 2002 по 2023 годы Партия справедливости и развития одержала победу в 7 парламентских, 4 муниципальных и 3 президентских выборах, а также достигла желаемых результатов в 3 референдумах.
Партия выиграла парламентские выборы 2002 года и сформировала правительство самостоятельно, сохранив статус правящей партии на выборах 2007 года.
На парламентских выборах 7 июня 2015 года партия, несмотря на частичное лидерство, не смогла сформировать правительство самостоятельно, в результате чего были назначены досрочные выборы. После парламентских выборов 1 ноября 2015 года Партия справедливости и развития вновь сформировала однопартийное правительство.
Партия также выиграла муниципальные выборы 2004, 2009, 2014 и 2019 годов.
По инициативе Партии справедливости и развития были проведены конституционные референдумы, на которых было установлено, что президент избирается всенародным голосованием, а не парламентом, усилен контроль над парламентским управлением и официально утверждён переход к президентской системе управления. Эти изменения получили поддержку большинством голосов в 2007, 2010 и 2017 годах.
В 2014 году, впервые получив президентский мандат, Реджеп Тайип Эрдоган также выиграл президентские выборы 24 июня 2018 года, проходившие одновременно с парламентскими. На парламентских выборах превосходство имели Партия справедливости и развития и её союзник — Партия националистического движения.
14 мая 2023 года прошли очередные двойные выборы. На парламентских выборах победили Партия справедливости и развития вместе со своими союзниками — Партией националистического движения, Партией возрождения рефаха, Партией свободной борьбы и Демократической левой партией. Президентские выборы прошли во второй тур, где 28 мая Реджеп Тайип Эрдоган одержал победу.
На муниципальных выборах 2024 года Партия справедливости и развития впервые потерпела поражение, уступив преимущество оппозиционной Народно-республиканской партии.
Согласно Конституции Турции, никто не может быть избран президентом более двух раз. Поскольку это ограничение вступило в силу с 2018 года, Реджеп Тайип Эрдоган также получил президентский мандат в 2023 году.
Парламент — Великое национальное собрание Турции из 600 человек — имеет право принять решение о досрочных выборах, если за это проголосуют 360 депутатов. В этом случае будет применена система двойных выборов, и Реджеп Тайип Эрдоган сможет вновь выдвинуть свою кандидатуру на пост президента.