Əli Əsədov qərar imzaladı
Qərara əsasən, Daxili İşlər Nazirliyi Ədliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi və icra prosesində müəyyən ediləcək digər aidiyyəti dövlət orqanları (dövlətin hüquqi şəxsləri) ilə razılaşdırmaqla, “Yol hərəkəti haqqında” Qanunun 85-ci maddəsinin birinci hissəsinin 10-cu bəndinin “Qeyd”inin 2-ci bəndinin ikinci cümləsinə uyğun olaraq, nəqliyyat vasitəsinin duracağa gətirilməsi və orada saxlanılması üçün ödənilmiş haqqın məbləğinin nəqliyyat vasitəsinin sahibinə qaytarılması qaydasının layihəsini iki ay müddətində Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir.
Ədliyyə Nazirliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və icra prosesində müəyyən ediləcək digər aidiyyəti dövlət orqanları (dövlətin hüquqi şəxsləri) ilə razılaşdırmaqla, Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının “Yol hərəkəti haqqında” və “Avtomobil yolları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il 24 fevral tarixli 361-VIIQD nömrəli Qanununa və “Yol hərəkəti haqqında” və “Avtomobil yolları haqqında” qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il 24 fevral tarixli 361-VIIQD nömrəli Qanununun tətbiqi və bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bəzi fərmanlarında dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2026-cı il 14 aprel tarixli 642 nömrəli Fərmanına (bundan sonra – Fərman) uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini beş ay müddətində Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir.
Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları dörd aydan gec olmayaraq, Qanunun və Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədilə öz səlahiyyətləri daxilində normayaratma vəzifələrindən irəli gələn tədbirlər görüb, normativ hüquqi aktlarını və ya təkliflərinin olmadığı barədə məlumatı Ədliyyə Nazirliyinə təqdim etməli və icra vəziyyəti tələb etdikdə, Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidirlər.
Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların Qanuna və Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib, bu barədə altı ay müddətində Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidir.

Amendments are being made to the "On Road Traffic" and "On Automobile Roads" laws.
According to the decree, the Ministry of Internal Affairs, in coordination with the Ministry of Justice, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, and other relevant state bodies (state legal entities) to be determined during the implementation process, shall submit to the Cabinet of Ministers within two months a draft procedure for refunding the amount paid for bringing and parking a vehicle in a parking lot, in accordance with the second sentence of the second paragraph of the "Note" in clause 10 of the first part of Article 85 of the "On Road Traffic" Law.
The Ministry of Justice, in coordination with the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the State Agency of Azerbaijani Automobile Roads, and other relevant state bodies (state legal entities) to be determined during the implementation process, shall submit their proposals to the Cabinet of Ministers within five months for bringing the Cabinet of Ministers' normative legal acts in line with the Law of the Republic of Azerbaijan No. 361-VIIQD dated February 24, 2026, “On Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan on Road Traffic and on Automobile Roads,” and the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 642 dated April 14, 2026 “On the Implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan No. 361-VIIQD dated February 24, 2026, on Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan on Road Traffic and on Automobile Roads, and on Amendments to Some Decrees of the President of the Republic of Azerbaijan” (hereinafter – Decree).
Central executive authorities, no later than four months, shall take measures within their powers related to rulemaking to ensure the implementation of the Law and the Decree, and shall submit information to the Ministry of Justice regarding their normative legal acts and/or the absence of proposals, and when required by the implementation status, shall provide information to the Cabinet of Ministers.
The Ministry of Justice shall ensure the alignment of the normative legal acts and normative acts of a regulatory nature of the central executive authorities with the Law and the Decree, and shall report to the Cabinet of Ministers within six months about this.