Dünya müharibəsindən əvvəl və sonra:
Dünya çempionatlarının tarixi barədə silsilə yazılarımızın ikinci hissəsində futbolun ən fırtınalı və dramatik illərinə səyahət edirik. İlk yazıda 1930 və 1934-cü il mundiallarının təməlini qoyduğu ənənələrdən bəhs etmişdik.
İndi isə diqqət mərkəzində yaxınlaşan fəlakətin kölgəsində keçən DÇ-1938 və futbola 12 illik fasilə verdirən İkinci Dünya müharibəsindən sonra böyük bir qayıdışa səhnə olan DÇ-1950 var. Bu iki turnir sadəcə futbol oyunları yox, bütöv bir dövrün, siyasi intriqaların və insan faciələrinin yaşıl meydandakı inikası idi.
DÇ-1938: Müharibənin ayaq səsləri və Braziliyanın erkən arxayınlığı
Üçüncü dünya çempionatını Avropada sürətlə inkişaf edən siyasi gərginlikdən ayırmaq qeyri-mümkündür. Turnirə ev sahibliyi etmək üçün iki əsas namizəd var idi: 1936-cı il Olimpiadasını yüksək səviyyədə təşkil edən Almaniya və turnirlərin Avropa ilə Amerika arasında növbələşməsi prisipinə güvənən Argentina. Lakin FİFA prezidenti Jül Rime nüfuzundan istifadə edərək turniri vətəni Fransaya daşıdı.
Bu qərar xüsusilə Cənubi Amerika ölkələrini qəzəbləndirdi. "Niyə iki dəfə ardıcıl Avropa?" deyən Argentina, Uruqvay və ABŞ turniri boykot etdi. İspaniya isə vətəndaş müharibəsi səbəbindən kənarda qaldı. Ən qəribə siyasi hadisə isə Avstriya millisinin başına gəldi. Güclü heyəti ilə turnirə vəsiqə qazanan Avstriya, çempionat ərəfəsində Almaniya tərəfindən işğal (Anşlüs) edildiyi üçün ölkə kimi xəritədən silindi və turnirdə iştirak edə bilmədi.
Turnirin maraqlı anlarına gəlincə, ilk mərhələdə Braziliya və Polşa arasındakı qarşılaşma mundiallar tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Braziliyalı Leonidasın və polşalı Ernest Vilimovskinin ulduzlaşdığı oyunda Braziliya 6:5 hesabı ilə qalib gəldi. Vilimovski dünya çempionatları tarixində bir oyunda 4 qol (poker) vuran ilk futbolçu oldu. Maraqlısı budur ki, güclü yağış səbəbindən butsları palçıqda ağırlaşan bəzi braziliyalıların, o cümlədən Leonidasın matçın bir hissəsini ayaqyalın oynadığı iddia edilir.
Turnirin ən böyük səhvi isə Braziliyanın yarımfinalda İtaliyaya qarşı nümayiş etdirdiyi arxayınlıq oldu. Cənubi amerikalılar finala çıxacaqlarına o qədər əmin idilər ki, ən yaxşı oyunçuları Leonidası dincəlməsi üçün ehtiyatda saxladılar və hətta finalın keçiriləcəyi Parisə əvvəlcədən təyyarə biletlərini aldılar. İtaliya millisinin baş məşqçisi Vittorio Pozzo braziliyalılara "kim udsa, biletlər onun olsun" təklifini etsə də, rədd cavabı aldı. Nəticədə İtaliya qalib gəldi. Qəzəbli braziliyalılar biletləri satmaqdan imtina etdilər və İtaliya millisi finala qatarla getməli oldu.
Finalda Macarıstanı 4:2 hesabı ilə məğlub edən İtaliya ardıcıl ikinci dəfə dünya çempionu oldu. Vittorio Pozzo isə tarixə iki dünya çempionluğu qazanan yeganə baş məşqçi kimi düşdü. Yeri gəlmişkən, məhz bu turnirdə ilk dəfə ipli deyil, daxili klapanı olan hamar futbol toplarından istifadə edildi.
İkinci Dünya müharibəsi: Ayaqqabı qutusunda gizlədilən kubok
1939-cu ilin sentyabrında başlayan və milyonlarla insanın həyatına son qoyan İkinci Dünya müharibəsi futbolu 12 il müddətinə dayandırdı. Bu qaranlıq dövrdə ən maraqlı futbol əhvalatı “Qızıl İlahə” adlanan dünya kubokunun taleyi ilə bağlıdır. Alman faşistləri kuboku ələ keçirmək üçün İtaliyanı ələk-vələk etsələr də, italyan futbol funksioneri Ottorino Barassi kuboku köhnə bir çəkmənin içində, çarpayısının altında gizlədərək onu qoruyub saxlaya bildi. FİFA-nın 1946-cı ildəki konqresində o, kuboku sağ-salamat təşkilatçılara təhvil verdi. Beləliklə, böyük qayıdış üçün hazırlıqlar başladı.
DÇ-1950: Böyük qayıdış və "Marakana" faciəsi
Müharibədən çıxmış, iqtisadiyyatı çökmüş Avropa ölkələrinin heç biri turnirə ev sahibliyi etmək istəmirdi. Belə çətin məqamda Braziliya təşəbbüsü öz üzərinə götürdü. Onlar Rioda o dövr üçün ağlasığmaz görünən, 200 min azarkeş tutumuna malik əfsanəvi "Marakana" stadionunu inşa etdilər.
Müharibənin təsirləri iştirakçı siyahısında da özünü göstərdi. Almaniya və Yaponiya aqressor kimi kənarlaşdırıldı, Şərqi Avropa ölkələri (SSRİ, Macarıstan, Çexoslovakiya) turnirə getmədi. İtaliya millisi qatılsa da, bir il əvvəl - 1949-cu ildə "Torino" klubunun təyyarə qəzasına uğraması nəticəsində millinin əsas özəyi məhv olmuşdu.
Bu turnir də tarixə maraqlı anları ilə düşdü. Məsələn, Hindistan millisi FİFA-nın ayaqyalın oynamaq olmaz qadağasına etiraz edərək turnirdən çəkildi. İngiltərə isə ilk dəfə mundiala qatıldı, lakin böyük bir şok yaşadı. Əsasən həvəskarlardan ibarət ABŞ yığması ingilisləri 1:0 hesabı ilə məğlub etdi. Oyundan əvvəl amerikalıları ələ salan İngiltərə mətbuatı bu hesaba inana bilmədi. Bəzi qəzetlər bunun teleqraf xətası olduğunu düşünüb hesabı qəzetlərə "İngiltərə 10:1 ABŞ" kimi çap etdilər.
Braziliya daha çox bilet satmaq üçün FİFA-ya qəribə bir format qəbul etdirmişdi. Pley-off yox idi, qrup qalibləri final qrupuna çıxır və çempion bu qrupda müəyyənləşirdi. Final qrupunun son oyununda Braziliya və Uruqvay üz-üzə gəldi. Bu, faktiki olaraq final idi.
Braziliyaya çempion olmaq üçün heç-heçə də bəs edirdi. Bütün ölkə bayram ab-havasında idi. Qəzetlər oyundan əvvəl "Braziliya çempion" manşetləri ilə çıxmış, futbolçular üçün 22 qızıl medal hazırlanmış, hətta FİFA prezidenti Jül Rime təbrik nitqini braziliyalılar üçün yazmışdı. Amma Uruqvay millisinin kapitanı Obdulio Varela soyunub-geyinmə otağında komandasına bu sözləri dedi: "Autsayderlər qazanmır. Tribunadakılara fikir verməyin, oyun meydanda keçəcək!"
Braziliya ikinci hissədə hesabı açsa da, Uruqvay 66-cı dəqiqədə bərabərliyi təmin etdi. 79-cu dəqiqədə isə Alsides Qica Braziliya qapıçısı Barbosanın səhvindən istifadə edərək 200 minlik stadionu ölüm sükutuna qərq edən qolu vurdu. Uruqvay 2:1 qalib gəlib ikinci dəfə dünya çempionu oldu.
Final fitindən sonra Braziliyada əsl milli matəm başladı. Tribunada infarkt keçirənlər, intihar edənlər oldu. Braziliya millisi uğursuzluq gətirdiyinə inanaraq, bir daha heç vaxt o matçda geyindiyi ağ formalardan istifadə etmədi və məşhur sarı-yaşıl rənglərə keçid etdi.
Buraxılan qolda günahlandırılan qapıçı Moasir Barbosa isə ömrünün sonunadək xalqın qəzəbindən qurtula bilmədi. Ölümündən qısa müddət əvvəl dediyi bu sözlər futbol tarixinin ən kədərli sitatlarından biridir: "Braziliyada ən ağır cəza 30 ildir. Mən isə etmədiyim bir cinayətə görə 50 ildir cəza çəkirəm".
DÇ-1950 həddən artıq arxayınlığın və rəqibə hörmətsizliyin futbolda necə bağışlanmaz olduğunu göstərən ən böyük dərs olaraq tarixə keçdi. Bu dərsi o gün televizor qarşısında ağlayan atasını təsəlli edən 9 yaşlı bir uşaq da izləyirdi. O uşaq sonradan bütün dünyaya "Futbol kralı" kimi tanınacaq Pele idi. Bu haqda isə gələcək yazılarımızda…

Во второй части нашей серии статей об истории чемпионатов мира по футболу мы путешествуем по самым бурным и драматичным годам футбола. В первой статье мы рассказывали о традициях, заложенных чемпионатами мира 1930 и 1934 годов.
Теперь наш фокус на чемпионатах мира 1938 и 1950 годов, проходивших в тени приближающейся катастрофы — Второй мировой войны, которая прервала футбол на 12 лет, а также на великом возвращении после войны. Эти два турнира были не просто футбольными играми, а отражением целой эпохи, политических интриг и человеческих трагедий на зеленом поле.
ЧМ-1938: шаги войны и раннее самодовольство Бразилии
Третий чемпионат мира невозможно отделить от стремительно нараставшей политической напряжённости в Европе. На право проведения турнира претендовали два основных кандидата: Германия, успешно организовавшая Олимпиаду 1936 года, и Аргентина, рассчитывающая на принцип чередования турниров между Европой и Америкой. Однако президент ФИФА Жюль Риме, используя свой авторитет, перенёс турнир во Францию.
Это решение особенно разгневалось страны Южной Америки. Аргентина, Уругвай и США бойкотировали турнир, задавая вопрос: «Почему вдруг два чемпионата подряд в Европе?» Испания осталась за бортом из-за гражданской войны. Наиболее странной политической неожиданностью стала ситуация с австрийской сборной. Австрия, успешно квалифицировавшаяся на турнир с мощным составом, была аннексирована Германией (аншлюс) незадолго до чемпионата и прекратила существование как отдельное государство, поэтому не смогла принять участие в турнире.
Из ярких моментов турнира стоит отметить матч первого этапа между Бразилией и Польшей, который вошёл в историю чемпионатов мира золотыми буквами. В этой игре блистали бразилец Леонидас и поляк Эрнест Вилимовский, а победу со счётом 6:5 одержала Бразилия. Вилимовский стал первым футболистом в истории чемпионатов мира, забившим 4 гола («покер») в одном матче. Интересно, что из-за сильного дождя бутсы некоторых бразильцев, включая Леонидаса, сильно намокли и затруднили игру, из-за чего, как утверждают, Леонидас играл часть матча босиком.
Самой большой ошибкой турнира стала самонадеянность Бразилии в полуфинале против Италии. Южноамериканцы были настолько уверены в выходе в финал, что оставили в запасе своего лучшего игрока Леонидаса, чтобы он отдыхал, и даже заранее купили авиабилеты в Париж, где должен был проходить финал. Тренер итальянской сборной Витторио Поззо предложил бразильцам: «Кто выиграет, тому и билеты», однако получил отказ. В итоге победу одержала Италия. Злые бразильцы отказались продавать билеты, и итальянской сборной пришлось ехать на финал поездом.
В финале Италия обыграла Венгрию со счётом 4:2 и стала чемпионом мира во второй раз подряд. Витторио Поззо остался в истории как единственный тренер, выигравший два чемпионата мира. Кстати, именно на этом турнире впервые были использованы не шнурованные, а гладкие мячи с внутренним клапаном.
Вторая мировая война: кубок, спрятанный в коробке для обуви
Вторая мировая война, начавшаяся в сентябре 1939 года и унесшая миллионы жизней, приостановила футбол на 12 лет. Самая интересная история того мрачного периода связана с судьбой Кубка мира, известного как «Золотая богиня». Немецкие фашисты пытались завладеть кубком, применяя давление на Италию, но итальянский футбольный функционер Отторино Барасси сумел спрятать трофей под своей кроватью в старом сапоге и таким образом сохранить его. На конгрессе ФИФА в 1946 году он сдал кубок организаторам в целости и сохранности. Так началась подготовка к великому возвращению.
ЧМ-1950: великое возвращение и трагедия «Мараканы»
После войны разрушенные экономики европейских стран не стремились принимать турнир. В такой сложной ситуации инициативу на себя взяла Бразилия. В Рио-де-Жанейро был построен легендарный стадион «Маракана» вместимостью 200 тысяч зрителей — по тем временам невероятный.
Последствия войны сказались и на списке участников. Германия и Япония были исключены как агрессоры, а страны Восточной Европы (СССР, Венгрия, Чехословакия) не поехали на турнир. Хотя Италия и квалифицировалась, состав сборной сильно пострадал после авиакатастрофы клуба «Торино» в 1949 году, в результате которой погиб ведущий костяк команды.
Этот турнир также запомнился любопытными моментами. Например, сборная Индии снялась с турнира в знак протеста против запрета ФИФА играть босиком. Англия впервые участвовала в чемпионате мира, но пережила большой шок. Сборная США, состоявшая в основном из любителей, обыграла англичан со счётом 1:0. Журналисты Англии не могли поверить в такой исход, тем более что до игры они высмеивали американцев. Некоторые газеты решили, что произошла ошибка телеграфной связи, и даже напечатали счёт «Англия 10:1 США».
Бразилия, стремясь продать больше билетов, навязала ФИФА необычный формат турнира. Плей-офф не было, победители групп выходили в финальную группу, и чемпион определялся по результатам этой финальной группы. Последний матч финальной группы между Бразилией и Уругваем фактически стал финалом.
Для того, чтобы стать чемпионом, Бразилии хватало и ничьи, и вся страна пребывала в праздничном настроении. Газеты вышли с заголовками «Бразилия — чемпион» до игры, для игроков подготовили 22 золотые медали, а президент ФИФА Жюль Риме даже написал поздравительную речь для бразильцев. Но капитан уругвайской команды Обдулио Вальера в раздевалке сказал своей команде: «Аутсайдеры не побеждают. Не обращайте внимания на трибуны, игра идёт на поле!»
Во втором тайме Бразилия открыла счёт, но на 66-й минуте Уругвай сравнял. А на 79-й минуте Альсидес Гича воспользовался ошибкой бразильского вратаря Барбозы и забил гол, который погрузил стадион на 200 тысяч человек в мёртвую тишину. Уругвай выиграл 2:1 и стал чемпионом мира во второй раз.
После финального свистка в Бразилии начался настоящий национальный траур. На трибунах случались инфаркты, были самоубийства. Считая, что сборная принесла неудачу, Бразилия больше никогда не использовала белую форму этого матча и перешла к знаменитым жёлто-зелёным цветам.
Вратарь Моазир Барбоса, обвинённый в пропущенном голе, не смог избавиться от гнева народа до конца своей жизни. За несколько дней до смерти он произнёс слова, ставшие одними из самых печальных в футбольной истории: «В Бразилии самое строгое наказание — 30 лет, а я уже 50 лет отбываю наказание за преступление, которого не совершал».
Чемпионат мира 1950 года вошёл в историю как величайший урок того, как чрезмерная самоуверенность и неуважение к сопернику не прощаются в футболе. Этот урок смотрел 9-летний мальчик, который утешал плачущего отца у телевизора. Этот мальчик впоследствии будет известен всему миру как король футбола — Пеле. Об этом мы расскажем в будущих статьях…