Dövlət işçilərinə VhatsApp qadağası -
Avropada məlumat təhlükəsizliyi və kiberhücum riskləri səbəbilə dövlət işçiləri üçün bəzi mesajlaşma tətbiqlərinə məhdudiyyətlər tətbiq olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, Fransa və Almaniyanın başçılıq etdiyi bir sıra ölkələr ABŞ mənşəli VhatsApp və Signal kimi tətbiqlərin istifadəsini mərhələli şəkildə məhdudlaşdırır.
Bu addım həssas məlumatların qorunması və nəzarətin artırılması məqsədi daşıyır.
Fransa, Almaniya, Polşa, Niderland, Lüksemburq və Belçika hökumətləri artıq dövlət qurumlarında alternativ olaraq yerli və qapalı şəbəkə üzərindən işləyən mesajlaşma sistemlərinə keçidə başlayıb.
Qərarın əsas səbəbi kimi məlumat suverenliyi və təhlükəsizlik göstərilir. Yeni sistemlər dövlət nəzarəti altında fəaliyyət göstərəcək.

В Европе из-за рисков, связанных с информационной безопасностью и кибератаками, для государственных служащих вводятся ограничения на использование некоторых приложений для обмена сообщениями.
Как сообщает Medianews.az, ряд стран во главе с Францией и Германией постепенно ограничивают использование приложений американского происхождения, таких как WhatsApp и Signal.
Этот шаг направлен на защиту конфиденциальной информации и усиление контроля.
Правительства Франции, Германии, Польши, Нидерландов, Люксембурга и Бельгии уже начали переход на альтернативные системы обмена сообщениями, работающие в локальных и закрытых сетях, в государственных учреждениях.
Главной причиной принятия решения называется суверенитет данных и безопасность. Новые системы будут функционировать под государственным контролем.