ABŞ-nin Arizona ştatının Bladdi-Beysin bölgəsində vəhşi təbiətdə itkin düşən 76 yaşlı kişi Mark Yanq dörd gün orada ac-susuz qalıb.
Medianews.az xəbər veirir ki, Vyetnam müharibəsi veteranı təkbaşına düşərgə qurmaq üçün sözügedən əraziyə gedib.
20 apreldə axtarış zamanı qışqırıq səsləri eşidilib və uşaqları kişini sağ vəziyyətdə tapıb. O, bütün bu günlər ərzində susuz və aclıqla meşədə qalıb. Yanq gecələr küləkdən qorunmağa çalışıb, gündüzlər isə kölgəli yerlərdə gizlənib.
Veteran helikopterlə xəstəxanaya çatdırılıb. Həkimlər onun susuzlaşdığını, lakin ümumi sağlamlığının yaxşı olduğunu bildiriblər.

76-year-old man who remained without water and food for four days
Mark Yang, a 76-year-old man who went missing in the wilderness of the Bladdy-Bay area in the state of Arizona, USA, remained without water and food for four days.
Medianews.az reports that the Vietnam War veteran went alone to the mentioned area to set up a camp.
During the search on April 20, cries were heard, and thanks to this, his children found him alive. He stayed in the forest all these days without water and food. Yang tried to protect himself from the wind at night and hid in shady places during the day.
The veteran was taken to the hospital by helicopter. Doctors stated that he was dehydrated but his overall health was good.