Bu telefonlarda "WhatsApp" işləməyəcək — Siyahı yeniləndi
Milyonlarla insanın gündəlik ünsiyyət vasitəsi olan "WhatsApp" bəzi smartfonlarla vidalaşmağa hazırlaşır. Belə ki, sentyabrın əvvəlindən etibarən minlərlə istifadəçinin tətbiqə girişi məhdudlaşdırılacaq.
Demokrat.az xəbər verir ki, populyar mesajlaşma platforması 2026-cı il sentyabrın 8-dən etibarən Android 6.0-dan aşağı əməliyyat sistemi ilə işləyən cihazlara dəstəyi kəsəcək. Xüsusilə Android 5.0 və 5.1 versiyalı köhnə model telefon sahibləri bu dəyişiklikdən ən çox təsirlənən tərəf olacaq.
Şirkət rəsmiləri bildirirlər ki, tətbiqin yeni təhlükəsizlik şifrələmələri və müasir funksiyaları köhnə sistemlərdə stabil çalışmır. Performansın aşağı düşməsi və kiberhücum riskləri platformanı bu addımı atmağa məcbur edib.
İstifadəçilərə tövsiyə olunur ki, mesajlarının və vacib sənədlərinin itməməsi üçün Google Drive vasitəsilə ehtiyat nüsxələr yaratsınlar. Əgər telefonun proqram təminatını yeniləmək mümkün deyilsə, tətbiqdən istifadəni davam etdirmək üçün daha yeni model cihaza keçid qaçılmaz olacaq.
"Apple" cihazlarından istifadə edənlər üçün hələlik ciddi bir narahatlıq yoxdur. Belə ki, iOS 15.1 və daha yuxarı versiyaya malik "iPhone" modellərində platforma normal qaydada fəaliyyət göstərəcək.
Yəni, sentyabrın 8-dən sonra köhnə nəsil Android telefonlarda "WhatsApp" açılmayacaq və mesaj yazmaq mümkün olmayacaq.

На этих телефонах "WhatsApp" работать не будет — список обновлен
"WhatsApp", являющийся средством ежедневного общения для миллионов людей, готовится попрощаться с некоторыми смартфонами. Так, с начала сентября тысячи пользователей столкнутся с ограничениями при входе в приложение.
Demokrat.az сообщает, что популярная платформа для обмена сообщениями прекратит поддержку устройств с операционной системой ниже Android 6.0 с 8 сентября 2026 года. Особенно сильно на этом изменении пострадают владельцы старых моделей телефонов с версиями Android 5.0 и 5.1.
Представители компании заявляют, что новые системы безопасности и современные функции приложения работают нестабильно на старых системах. Снижение производительности и риски кибератак вынудили платформу принять это решение.
Пользователям рекомендуется создавать резервные копии своих сообщений и важных документов через Google Drive, чтобы избежать их потери. Если обновить программное обеспечение телефона невозможно, то для продолжения использования приложения придется перейти на более новую модель устройства.
Для пользователей устройств "Apple" пока что серьезных проблем нет. Так, на моделях "iPhone" с iOS 15.1 и выше платформа будет функционировать как обычно.
То есть после 8 сентября на старых моделях Android телефонов "WhatsApp" не будет запускаться и отправлять сообщения станет невозможно.