“Bu səhnəni oynamağa qoymadılar ki, zalda alimlər oturub, dedilər ki, açıq-saçıqdır, gülməlidir” -
“Bu səhnəni oynamağa qoymadılar ki, zalda alimlər oturub, dedilər ki, açıq-saçıqdır, gülməlidir” - FOTO + ÖZƏL
“Kino iri planları sevir. Aktyorun üzündəki, alnındakı qırışlara qədər orada aydın düşməlidir. Bir filmdə məni sınaq etdilər. 10-15 dəqiqəlik səhnə çəkdilər. Sonra gördüm ki, rejissorla operator nəsə pıçıldaşır. Onlar deyirdilər ki, “nə qədər istedadlıdırsa, sifəti Moşudur da”. Əlbəttə ki, saqqalla, bığla, qrimlə nəsə dəyişə bilərdilər, amma bunu da hər rejissor istəmir. Müasir kinoda buna çox fikir vermirlər”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti Valeh Kərimov deyib.
O daha sonra onu tamaşaçılara sevdirən “Bəxt üzüyü” tamaşasından danışıb: “Bilirsiniz ki, “Bəxt üzüyü” ilk dəfə tamaşa kimi Sumqayıt Dövlət Dram teatrında oynanılıb. Elə oldu ki, bir gün dedilər ki, məşhur bir ziyalının, alimin yubileyidir. Əvvəl fikirləşdilər ki, Seda ilə Moşunun səhnəsindən bir parça salsınlar. Biz o vaxt bu səhnəcikləri çox yerdə oynayırdıq. Məşqlərin birində dedilər ki, “Valeh müəllim bu səhnəni çıxardırıq”. Səbəbini soruşanda dedilər ki, “yaxşı deyil, alimlər gəlib oturub, gülməli və bir az da açıq səhnədir”. Dedim ki, başa düşmədim, alim gülməməlidir ki? Həmişə ağlamalıdırmı? Qəmli olmalıdırmı? Vaqif Səmədoğlunun Akademik Milli Dram teatrında yubileyi keçirilirdi. Orada yenə həmin parçanı salmışdılar. Biz səhnəyə çıxan dəqiqəyə qədər bütün tamaşaçılar dərd-qəm içərisində oturmuşdu. Çünki Vaqif müəllim xəstə idi.. Ömrünün son günləri idi. 5-10 dəqiqədən bir çölə çıxırdı, iynə vururudular gəlib yerində otururdu. Hamı bilirdi ki, bu kişi sabah yaxud da biri gün olmayacaq.. O səhnəni yubileydə biz oynadıq. Salonda əhval-ruhiyyə, münasibət tamam dəyişdi.. Biz o keçidi qiymətləndirmirik bəzən.. Dramaturq faciə əsəri də yazıb, dram da”.
Valeh Kərimov “Bəxt üzüyü” tamaşasının Heydər Əliyev sarayında təşkil olunmasını istəyir. “Tamaşanı hazırlamaq çox ağır bir prosesdir. O aktyorların çoxu sağdır. Biz axı yaşlaşmışıq.. Afaq xanım yeriməkdə çətinlik çəkir, səhhəti o qədər də yaxşı deyil. Bu əsəri mən teatrda yox, Heydər Əliyev sarayında bərpa olunmağını istərdim. Dünya praktikasında da belə bir qanun var ki, çox məşhur filmlərin səhnə versiyasını hazırlayırlar. “Bəxt üzüyü” əsərini sarayda bərpa etsəydilər təşkilatçılar bundan milyonlar qazanardılar. O heyətin bəlkə də 90 faizi sağdır. Çox böyük səs-küylü bir hadisə olardı. Bizdə təəssüf ki, belə menecerlər yoxdur”, - deyə xalq artisti bildirib.

“Cinema loves close-ups. It should clearly show even the wrinkles on the actor's face and forehead. I was tested in a film. They shot a 10-15 minute scene. Then I saw the director and the cameraman whispering something. They were saying, ‘As talented as he is, his face is like Mosho’s.’ Of course, they could have changed something with a beard, mustache, or makeup, but not every director wants that. In modern cinema, they don’t pay much attention to this.”
This was said by People's Artist Valeh Karimov in an interview with Medianews.az.
He later spoke about the play “Bəxt üzüyü” that made him beloved by the audience: “You know, ‘Bəxt üzüyü’ was first performed as a play at the Sumgait State Drama Theater. One day, it happened that they said there was a jubilee of a famous intellectual, a scholar. Initially, they thought of using a part of the scene with Seda and Mosho. At that time, we performed those scenes in many places. During one rehearsal, they said, ‘Valeh teacher, we will remove this scene.’ When I asked why, they said, ‘It’s not appropriate; scholars come and sit, it is a funny and somewhat revealing scene.’ I said I didn’t understand, shouldn’t a scholar not laugh? Should he always cry? Should he be sad? Vagif Samedoglu’s jubilee was held at the Academic National Drama Theater. There, they had again put in that part. Until the moment we went on stage, all the audience sat in sadness and sorrow. Because teacher Vagif was ill... It was the last days of his life. Every 5-10 minutes, he would go outside to the hallway, they would give him an injection, then he would return to his seat. Everyone knew that this man wouldn’t be here tomorrow or one day soon... We performed that scene at the jubilee. The mood and attitude in the hall completely changed... Sometimes we do not appreciate that moment. The playwright wrote a tragedy and a drama as well.”
Valeh Karimov wants the play “Bəxt üzüyü” to be organized at the Heydar Aliyev Palace. “Producing the play is a very difficult process. Most of those actors are alive. We have, after all, aged... Mrs. Afaq has difficulties walking, her health is not very good. I would like this work to be revived not in a theater but at the Heydar Aliyev Palace. It is also a rule in world practice that stage versions of very famous films are prepared. If the ‘Bəxt üzüyü’ work were restored at the palace, the organizers would earn millions from it. Perhaps 90 percent of that troupe is alive. It would be a very big and loud event. Unfortunately, we do not have managers like that,” said the People's Artist.