Bu ölkədə 45 dərəcə şaxta olacaq -
ABŞ-nin böyük bir hissəsində qarşıdakı günlərdə güclü qar yağışı və kəskin soyuqların müşahidə ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, ABŞ Milli Hava Xidməti (NWS) ölkənin yarıdan çoxunun “donma temperaturu”nun təsiri altına düşəcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Rəsmi açıqlamada Texasın şərqindən cənub bölgələrinə qədər uzanan geniş ərazidə “iflicedici buz fırtınası” gözlənildiyi bildirilib. “Tarixi” kimi qiymətləndirilən qarlı və fırtınalı havanın ölkənin mərkəzindən başlayaraq şərq istiqamətində irəliləyəcəyi, genişmiqyaslı buzlaşma və təhlükəli soyuqlar yaradacağı vurğulanıb.
Proqnozlara görə, ölkənin şimal bölgələrində qarın qalınlığı təxminən 30 santimetrə çata bilər. Texas və Virciniya da daxil olmaqla, cənub ştatlarında da qar yağacağı gözlənilir. Mütəxəssislər bazar gününə qədər təxminən 172 milyon insanın bu əlverişsiz hava şəraitini təsirinə məruz ala biləcəyini bildirirlər.
Hava proqnozlarına əsasən, bəzi bölgələrdə temperaturun -45 dərəcəyədək düşməsi ehtimal olunur. Güclü küləklərin genişmiqyaslı buzlaşmaya, uzunmüddətli elektrik kəsintilərinə və təhlükəli səyahət şəraitinə səbəb ola biləcəyi qeyd edilir. Rəsmilər xüsusilə fırtına və qarın güclü olduğu ərazilərdə yaşayanları ehtiyatlı olmağa çağırırlar.
Hakimiyyət orqanlarının evdə qalmaq çağırışlarına baxmayaraq, bir çox amerikalı ticarət mərkəzlərinə axın edib. Xüsusilə Nyu-York və Nyu-Cersi ətrafındakı supermarketlərdə su, çörək və makaron kimi əsas ərzaq məhsulları sürətlə tükənib.
Hava şəraiti ilə əlaqədar 10-dan çox ştatda fövqəladə vəziyyət elan edilib, məktəblər bağlanıb. Böyük supermarket şəbəkələri ərzaqla yanaşı, batareya və yorğan kimi vacib məhsulların çatışmazlığının qarşısını almaq üçün əlavə tədbirlər gördüklərini açıqlayıblar.
Bu arada, Nyu-York və Nyu-Cersi Liman İdarəsi (PANYNJ) Con F.Kennedi, Nyuark Liberti və LaQuardia beynəlxalq hava limanlarında qar fırtınası ilə əlaqədar təcili əməliyyat mərkəzlərinin yaradıldığını bildirib. Sərnişinlərə mümkün uçuş ləğvləri ilə bağlı uçuş statuslarını mütəmadi yoxlamaları tövsiyə olunub.

There will be a frost of 45 degrees in this country -
“Qafqazinfo” reports that the US National Weather Service (NWS) has issued warnings that more than half of the country will be under the influence of "freezing temperatures".
In the official statement, it was noted that a "devastating ice storm" is expected over a vast area stretching from eastern Texas to the southern regions. The snowy and stormy weather, described as "historic," is expected to progress from the center of the country towards the east, causing widespread icing and dangerous cold.
According to forecasts, snow thickness may reach approximately 30 centimeters in the northern regions of the country. Snowfall is also expected in southern states including Texas and Virginia. Experts state that by Sunday, about 172 million people could be affected by this adverse weather condition.
Based on weather forecasts, temperatures in some regions may drop as low as -45 degrees. It is noted that strong winds could lead to widespread icing, prolonged power outages, and hazardous travel conditions. Officials particularly urge residents in areas where the storm and snow are intense to exercise caution.
Despite calls from authorities to stay at home, many Americans have flocked to shopping centers. Especially in supermarkets around New York and New Jersey, essential food items such as water, bread, and pasta have rapidly run out.
Due to the weather conditions, a state of emergency has been declared in more than 10 states, and schools have been closed. Large supermarket chains have announced that they have taken additional measures to prevent shortages of not only food but also essential items such as batteries and blankets.
Meanwhile, the Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ) stated that emergency operations centers have been established at John F. Kennedy, Newark Liberty, and LaGuardia International Airports due to the snowstorm. Passengers are advised to regularly check their flight status for possible cancellations.