Bu ölkədə 45 dərəcə şaxta olacaq -
ABŞ-nin böyük bir hissəsində qarşıdakı günlərdə güclü qar yağışı və kəskin soyuqların müşahidə ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, ABŞ Milli Hava Xidməti (NWS) ölkənin yarıdan çoxunun “donma temperaturu”nun təsiri altına düşəcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Rəsmi açıqlamada Texasın şərqindən cənub bölgələrinə qədər uzanan geniş ərazidə “iflicedici buz fırtınası” gözlənildiyi bildirilib. “Tarixi” kimi qiymətləndirilən qarlı və fırtınalı havanın ölkənin mərkəzindən başlayaraq şərq istiqamətində irəliləyəcəyi, genişmiqyaslı buzlaşma və təhlükəli soyuqlar yaradacağı vurğulanıb.
Proqnozlara görə, ölkənin şimal bölgələrində qarın qalınlığı təxminən 30 santimetrə çata bilər. Texas və Virciniya da daxil olmaqla, cənub ştatlarında da qar yağacağı gözlənilir. Mütəxəssislər bazar gününə qədər təxminən 172 milyon insanın bu əlverişsiz hava şəraitini təsirinə məruz ala biləcəyini bildirirlər.
Hava proqnozlarına əsasən, bəzi bölgələrdə temperaturun -45 dərəcəyədək düşməsi ehtimal olunur. Güclü küləklərin genişmiqyaslı buzlaşmaya, uzunmüddətli elektrik kəsintilərinə və təhlükəli səyahət şəraitinə səbəb ola biləcəyi qeyd edilir. Rəsmilər xüsusilə fırtına və qarın güclü olduğu ərazilərdə yaşayanları ehtiyatlı olmağa çağırırlar.
Hakimiyyət orqanlarının evdə qalmaq çağırışlarına baxmayaraq, bir çox amerikalı ticarət mərkəzlərinə axın edib. Xüsusilə Nyu-York və Nyu-Cersi ətrafındakı supermarketlərdə su, çörək və makaron kimi əsas ərzaq məhsulları sürətlə tükənib.
Hava şəraiti ilə əlaqədar 10-dan çox ştatda fövqəladə vəziyyət elan edilib, məktəblər bağlanıb. Böyük supermarket şəbəkələri ərzaqla yanaşı, batareya və yorğan kimi vacib məhsulların çatışmazlığının qarşısını almaq üçün əlavə tədbirlər gördüklərini açıqlayıblar.
Bu arada, Nyu-York və Nyu-Cersi Liman İdarəsi (PANYNJ) Con F.Kennedi, Nyuark Liberti və LaQuardia beynəlxalq hava limanlarında qar fırtınası ilə əlaqədar təcili əməliyyat mərkəzlərinin yaradıldığını bildirib. Sərnişinlərə mümkün uçuş ləğvləri ilə bağlı uçuş statuslarını mütəmadi yoxlamaları tövsiyə olunub.

В значительной части США в ближайшие дни прогнозируется сильный снегопад и резкие морозы.
Как сообщает «Qafqazinfo», Национальная метеорологическая служба США (NWS) предупредила, что более половины страны окажется под воздействием «температур ниже нуля».
В официальном заявлении говорится, что на обширной территории от востока Техаса до южных районов ожидается «разрушительная ледяная буря». Указывается, что «историческая» снежная и штормовая погода, начиная с центральной части страны, будет продвигаться на восток, вызвав широкомасштабное обледенение и опасные холода.
Согласно прогнозам, толщина снега на севере страны может достигать примерно 30 сантиметров. Ожидается также снегопад в южных штатах, включая Техас и Вирджинию. Эксперты сообщают, что к воскресенью около 172 миллионов человек могут оказаться под воздействием этих неблагоприятных погодных условий.
По прогнозам погоды, в некоторых регионах температура может упасть до -45 градусов. Отмечается, что сильные ветры могут привести к широкомасштабному обледенению, продолжительным перебоям с электричеством и опасным условиям для путешествий. Власти призывают особенно жителей районов со штормами и сильным снегом соблюдать осторожность.
Несмотря на призывы властей оставаться дома, многие американцы устремились в торговые центры. Особенно в супермаркетах в районе Нью-Йорка и Нью-Джерси быстро закончилась основная еда, такая как вода, хлеб и макароны.
Из-за погодных условий в более чем 10 штатах объявлено чрезвычайное положение, школы закрыты. Крупные сети супермаркетов заявили, что принимают дополнительные меры для предотвращения дефицита важных товаров, включая продукты питания, батареи и одеяла.
Тем временем Управление портов Нью-Йорка и Нью-Джерси (PANYNJ) сообщило о создании центров экстренного реагирования в международных аэропортах имени Джона Ф. Кеннеди, Ньюарк Либерти и Ла-Гуардия в связи со снежной бурей. Пассажирам рекомендовано регулярно проверять статус своих рейсов из-за возможных отмен.