Bu gün Azərbaycanda Gənclər Günüdür
Ümumilli Lider Heydər Əliyevin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, bu gün Azərbaycan Gəncləri Günü elan olunub.
Həmin vaxtdan etibarən bu gün MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edilməsinə başlanılıb.
Azərbaycanda Gənclər Günü təsis edildikdən xeyli sonra - 1998-ci ilin 8-12 avqustunda gənclərin işləri üzrə nazirlərin ümumdünya konfransının tövsiyəsi əsasında BMT Baş Məclisinin 1999-cu il 17 dekabr tarixli qətnaməsi ilə 12 avqust - Beynəlxalq Gənclər Günü elan olunub.
Ulu öndər Heydər Əliyev gənclər sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsi məqsədilə bütün dünyaya nümunə olacaq daha bir addım atıb - bu sahənin zəruri qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasını təmin edib. Gənclərin sosial, iqtisadi və s. problemlərinin həllinə yönələn, onların öz qabiliyyətlərinin inkişaf etdirmələrinə kömək edən fərman və sərəncamlar, dövlət proqramları buna misal ola bilər.
Heydər Əliyevin gəncliyə və gənclərə etimadı bu gün artıq öz təsdiqini tapır. Bu gün Azərbaycanda gənclər siyasəti mahiyyət və keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır. Prezident İlham Əliyev ümummilli liderin gənclər siyasətinə sadiqliyini öz qərarları ilə təsdiqləyir. Ölkə gənclərinin mənəvi inkişafı, vətənpərvərlik tərbiyəsi, xarici ölkələrdə təhsili, sosial müdafiəyə ehtiyacı olanların problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər, gənclər təşkilatlarının formalaşması və inkişafı üçün yaradılan şərait və imkan dövlət başçısının bu sahəyə böyük diqqətinə əyani sübutdur. Məsələn, Azərbaycan Prezidentinin 2007-ci il 16 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsil üzrə Dövlət Proqramı" bütün təbəqədən olan gənclərin xaricdə təhsilinə hərtərəfli imkanlar yaradıb. Məhz bu proqram çərçivəsində minlərlə gənc dünyanın ən nüfuzlu ali məktəblərində təhsil alır.
"Azərbaycan gəncləri fəaldır, vətənpərvərdir, biliklidir, savadlıdırlar. Gənclər, mən sizə inanıram, güvənirəm", - deyən Prezident İlham Əliyev gənclərin məşğulluğunun təmin olunması da diqqət mərkəzində saxlayır.
Dövlət başçısının 2011-ci il 7 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə" Dövlət Proqramı, 2011-ci il 19 dekabr tarixli Fərmanı ilə Gənclər Fondunun yaradılması ümummilli liderin əsasını qoyduğu gənclər siyasətinin elmi-nəzəri əsaslara bağlılığını göstərir.
2015-ci il yanvarın 26-da "2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası"nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam, "Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə" Dövlət Proqramının təsdiq olunmasına dair Sərəncam gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, onların cəmiyyətin bütün sahələrində fəal iştirakına şərait yaratmaq, bu sosial təbəqənin təhsil və məşğulluq məsələlərinə diqqəti artırmağa yönəlib.
Dövlət başçısı İlham Əliyevin başçılığı ilə həyata keçirilən uğurlu siyasətin gənclər arasında vətənpərvərlik hisslərinin daha da artmasına əyani sübut kimi Vətən müharibəsinin ilk günündən gənclərin işğal altındakı torpaqlarının azadlığı uğrunda mübarizə əzmini göstərmək olar. Xatırladaq ki, hələ 2020-ci ilin iyulunda Ermənistanın Tovuzda törətdiyi təxribatdan sonra on minlərlə gənc könüllü olaraq Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin idarə və şöbələrində qeydiyyata düşdü.
Bundan az sonra başlayan Vətən müharibəsi zamanı gənclərin dövlətə, Vətənə bağlılığının nə qədər əhəmiyyətli olduğuna şahidlik etdik. Könüllü olaraq Vətən savaşında iştirak etmək istəyən gənclərin sayının xeyli artması, Ali Baş Komandan tərəfindən qismən səfərbərliyin elan olunması gənclərin Ali Baş Komandana dəstəyinin bariz nümunəsi idi.
Bütün bunların məntiqi nəticəsi olaraq Azərbaycan gəncliyi 44 günlük müharibədə düşmən üzərində parlaq qələbənin əldə olunmasında xüsusilə fərqləndi.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən gənclərin istedad və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr yetişməkdə olan nəslin gələcəyinin etibarlı zəmanətidir. Ölkəmizdə bu sahə ilə bağlı siyasətin uğurla həyata keçirilməsi gənclərin həyatın bütün sferalarında öz bilik və bacarıqlarına geniş imkanlar yaradıb. Gənc nəslin problemlərinin həlli, onların cəmiyyət həyatında layiqli təbəqə kimi iştirakının təmin olunması üçün həyata keçirilən bütün zəruri tədbirlər Azərbaycan gəncliyini işıqlı gələcəyə yönəldir.

Сегодня в Азербайджане День молодежи.
На основании Указа, подписанного Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 2 февраля 1997 года, этот день был объявлен Днем молодежи Азербайджана.
С тех пор этот день стал впервые торжественно отмечаться в странах СНГ и Восточной Европы именно в Азербайджане.
Спустя значительное время после учреждения Дня молодежи в Азербайджане — на основании рекомендации Всемирной конференции министров по делам молодежи, прошедшей 8-12 августа 1998 года, 12 августа 1999 года Генеральная Ассамблея ООН утвердила 12 августа как Международный день молодежи.
Великий лидер Гейдар Алиев сделал ещё один шаг, который стал примером для всего мира в успешной реализации государственной молодежной политики — он обеспечил формирование необходимой законодательной базы в этой сфере. Указы и распоряжения, государственные программы, направленные на решение социальных, экономических и других проблем молодежи, а также помощь в развитии их способностей являются тому подтверждением.
Доверие Гейдара Алиева к молодежи сегодня получает свое подтверждение. Сегодня молодежная политика в Азербайджане переживает новую фазу по сути и качеству. Президент Ильхам Алиев своими решениями подтверждает приверженность национального лидера молодежной политике. Работа по духовному развитию молодежи страны, воспитанию патриотизма, образованию за рубежом, решению проблем нуждающихся в социальной защите, а также условия и возможности, созданные для формирования и развития молодежных организаций, являются наглядным свидетельством большого внимания главы государства к этой сфере. Например, утвержденная Указом Президента Азербайджанской Республики от 16 апреля 2007 года «Государственная программа обучения азербайджанской молодежи за границей на 2007-2015 годы» обеспечила всесторонние возможности для молодежи всех слоев обучаться за рубежом. Именно в рамках этой программы тысячи молодых людей учатся в самых престижных вузах мира.
«Азербайджанская молодежь активна, патриотична, образована и компетентна. Молодые люди, я верю в вас и рассчитываю на вас», — сказал Президент Ильхам Алиев, уделяя особое внимание обеспечению занятости молодежи.
Утверждённая Указом Президента от 7 июля 2011 года Государственная программа «Азербайджанская молодёжь в 2011–2015 годах», а также учреждение Фонда молодежи Указом от 19 декабря 2011 года демонстрируют приверженность молодежной политики, заложенной национальным лидером, научно-теоретическим основам.
Указ об утверждении «Стратегии развития азербайджанской молодежи на 2015–2025 годы» от 26 января 2015 года и Указ об утверждении Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годах» направлены на более эффективное осуществление молодежной политики, создание условий для активного участия молодежи во всех сферах общества, а также повышение внимания к вопросам образования и занятости этой социальной группы.
Как наглядное подтверждение успешной политики, проводимой под руководством главы государства Ильхама Алиева, можно привести возросшее чувство патриотизма среди молодежи, проявившееся с первых дней Отечественной войны в их решимости бороться за освобождение оккупированных территорий. Напомним, что еще в июле 2020 года после провокаций Армении в Товузе десятки тысяч молодых людей добровольно зарегистрировались в профильных управлении и отделах Государственной службы призыва и мобилизации.
Во время начавшейся вскоре после этого Отечественной войны мы стали свидетелями того, насколько важна преданность молодежи государству и Родине. Значительный рост числа добровольцев, желающих участвовать в Отечественной войне, а также объявление частичной мобилизации Верховным главнокомандующим ярко свидетельствуют о поддержке молодежи его лидера.
В результате всей этой логики азербайджанская молодежь особо отличилась в 44-дневной войне, приведшей к блестящей победе над врагом.
Проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, направленные на раскрытие талантов и способностей молодежи, являются надежной гарантией будущего растущего поколения. Успешная реализация политики в этой сфере дала молодежи широкие возможности применять свои знания и умения во всех сферах жизни. Все необходимые меры, реализуемые для решения проблем молодого поколения и обеспечения его достойного участия в общественной жизни, направляют азербайджанскую молодежь в светлое будущее.