Bəşəriyyətin "Sıfır nöqtəsi": Qlobal fəlakətdən sağ çıxacaq yeganə yer
Norveçin Svalbard arxipelaqında, donmuş bir dağın dərinliklərində yerləşən iki nəhəng sığınacaq müasir sivilizasiyanın "ehtiyat yaddaş qurğusu" funksiyasını yerinə yetirir. Siyasi münaqişələrdən, təbii fəlakətlərdən və kiberhücumlardan uzaqda yerləşən bu ambarlar, bəşəriyyətin mümkün süqutu zamanı yenidən ayağa qalxması üçün lazım olan bioloji və rəqəmsal mirası qoruyur.
Milli.Az xəbər verir ki, dəniz səviyyəsindən 130 metr yüksəklikdə və dağın 120 metr daxilində yerləşən bu depo, kənd təsərrüfatının davamlılığını təmin edir.
Hazırda burada 1,2 milyondan çox unikal toxum nümunəsi saxlanılır.
Toxumlar sabit -18 dərəcə temperaturda dondurulub.
2015-ci ildə Suriyadakı müharibə səbəbindən Hələbdəki toxum bankı məhv olanda, Svalbarddakı ehtiyatlar sayəsində Suriya kənd təsərrüfatı yenidən canlandırıldı.
Toxum anbarının yaxınlığındakı köhnə kömür mədənində yerləşən bu arxiv bəşəriyyətin texniki və mədəni biliklərini qoruyur.
İnternet bağlantısı olmayan və "analoq-rəqəmsal" adlanan xüsusi film texnologiyasından istifadə olunur.
GitHub-ın açıq mənbə kodları, Vatikan kitabxanasının sənədləri və mühüm tarixi arxivlər.
Bu filmlərin 1000 il ömrü var və heç bir kompüter avadanlığı olmadan, sadəcə işıq və böyüdücü linza ilə oxuna bilir.
Bu bölgənin seçilməsinin üç əsas səbəbi var:
"Permafrost" (daimi donmuş torpaq) qatı sayəsində enerji kəsilsə belə, ambar təbii soyuducu rolunu oynayır.
Svalbard müqaviləsinə əsasən, bölgə hərbi fəaliyyətlərə qapalıdır və siyasi cəhətdən bitərəfdir.
Yüksək hündürlükdə yerləşməsi, buzlaqlar tamamilə ərisə belə, sığınacaqların su altında qalma riskini sıfıra endirir.

В норвежском архипелаге Шпицберген, глубоко внутри замерзшей горы расположены два гигантских убежища, выполняющих функцию "резервного хранилища памяти" современной цивилизации. Расположенные вдали от политических конфликтов, природных катастроф и кибератак, эти склады сохраняют биологическое и цифровое наследие, необходимое для возрождения человечества в случае возможного краха.
Сообщает National.Az, этот депозит, находящийся на высоте 130 метров над уровнем моря и на 120 метров внутри горы, обеспечивает устойчивость сельского хозяйства.
В настоящее время здесь хранится более 1,2 миллиона уникальных образцов семян.
Семена заморожены при стабильной температуре -18 градусов.
В 2015 году, когда банк семян в Алеппо был уничтожен из-за войны в Сирии, благодаря запасам на Шпицбергене сельское хозяйство Сирии было возрождено.
Архив, расположенный в старой угольной шахте рядом с семенным хранилищем, сохраняет технические и культурные знания человечества.
Используется специальная пленочная технология без подключения к интернету, называемая "аналогово-цифровой".
Исходные коды с открытым доступом GitHub, документы Ватиканской библиотеки и важные исторические архивы.
Срок службы этих пленок составляет 1000 лет, и они могут быть прочитаны без какого-либо компьютерного оборудования, используя только свет и увеличительную линзу.
Существует три основные причины выбора этого региона:
Благодаря слою "вечномерзлой" почвы, даже при отключении электроэнергии, хранилище выполняет функцию естественного холодильника.
Согласно Шпицбергенскому договору, регион закрыт для военной деятельности и политически нейтрален.
Расположение на большой высоте снижает риск затопления укрытий до нуля, даже если ледники полностью растают.