Zelenskidən Rusiya və İran vətəndaşlarına SANKSİYA
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Rusiyanın hərbi-sənaye kompleksinə xidmət göstərən Rusiya və İran şirkətlərinə qarşı sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan fərmanlar imzalayıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, bu barədə dövlət başçısının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Sanksiya paketinə hərbi-sənaye kompleksi ilə əlaqəli 130 fiziki və 48 hüquqi şəxs daxil edilib. Onların arasında Rusiyanın pilotsuz uçuş aparatları və raketlərində istifadə olunan "Kometa" seriyalı peyk naviqasiya avadanlığının istehsalı üçün komponentlər tədarük edən şirkətlər də var.
Bundan başqa, "Oreşnik" raket kompleksinin istehsalında iştirak edən müəssisələr də sanksiya siyahısına salınıb.
Sənəddə qeyd olunub ki, siyahıya həmçinin İran pilotsuz aparatları və raketlərinin hazırlanması ilə əlaqəli olan İran şirkətləri və vətəndaşları, eləcə də Rusiyada "Şahed" dronlarının istehsalının qurulmasına və genişləndirilməsinə kömək edən şəxslər daxil edilib.
Sanksiyalar həmçinin Ukrayna şəhərlərinə və enerji obyektlərinə hücumlarda istifadə olunan "Şahed" PUA-larının operatorlarını hazırladıqları iddia edilən iranlı təlimatçılara da şamil olunub.

Президент Украины Владимир Зеленский подписал указы о введении санкций против российских и иранских компаний, обслуживающих военно-промышленный комплекс России.
Demokrat.az сообщает, что об этом заявил пресс-служба главы государства.
В пакет санкций включено 130 физических и 48 юридических лиц, связанных с военно-промышленным комплексом. Среди них есть компании, поставляющие компоненты для производства серии спутникового навигационного оборудования "Комета", используемого в российских беспилотниках и ракетах.
Кроме того, в санкционный список вошли предприятия, участвующие в производстве ракетного комплекса "Орешник".
В документе указано, что в список также включены иранские компании и граждане, связанные с разработкой иранских беспилотников и ракет, а также лица, помогавшие организации и расширению производства в России беспилотников "Шахед".
Санкции также распространены на иранских инструкторов, которые якобы готовили операторов беспилотников "Шахед", применяемых для атак на украинские города и энергетические объекты.