2025-ci il bazarlarda bahalaşma ili kimi yadda qalıb. Xüsusilə də süfrələrin əsas məhsulu olan ət ən çox bahalaşan ərzaqların başında gəlir. Lakin qiymət artımı təkcə ətlə məhdudlaşmır: gündəlik tələbat məhsullarından sayılan soğan və kartofun da qiymətində artım müşahidə olunur. Mütəxəssislər bahalaşmanın əsas səbəbi kimi istehsal və logistika xərclərinin yüksəlməsini göstərirlər.
Ekspertlərin fikrincə, bayram ərəfəsində qiymətlərin daha da yüksələcəyi gözlənilir. Bahalaşma dalğasının 2026-cı ildə də davam etməsi ehtimal edilir.
Alıcılar mövcud qiymət artımından narazılıqlarını bildirirlər:
"İdmanla məşğul olduğum üçün bol protein və tərəvəz qəbul etməliyəm. Tərəvəzlərin qiyməti nisbətən qalxsa da, protein, yumurta, ət və balığın qiyməti hədsiz dərəcədə artıb".
Digər sakin isə dolanışığın çətinləşdiyini vurğulayır:
"Hər şey çox bahadır. Məhsullara daha çox pul xərcləyirəm. Təkcə ət və yağ deyil, digər təsərrüfat mallarında da ciddi artım var".
Alıcıların müşahidələri rəsmi statistika ilə də üst-üstə düşür. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, noyabr ayında qida məhsullarının qiyməti oktyabr ayı ilə müqayisədə 0,4% artıb.

2025 год запомнился как год подорожания на рынках. Особенно мясо, являющееся основным продуктом на столах, входит в число продуктов с наибольшим ростом цен. Однако рост цен не ограничивается только мясом: наблюдается увеличение стоимости также таких повседневных продуктов, как лук и картофель. Эксперты отмечают, что основной причиной подорожания является рост затрат на производство и логистику.
По мнению экспертов, в преддверии праздников ожидается дальнейшее повышение цен. Есть вероятность, что волна подорожания продолжится и в 2026 году.
Покупатели выражают недовольство текущим ростом цен:
"Я занимаюсь спортом, поэтому мне необходимо употреблять много белка и овощей. Хотя цены на овощи выросли незначительно, цены на белки, яйца, мясо и рыбу повысились чрезвычайно."
Другой житель подчеркивает ухудшение условий жизни:
"Всё очень дорого. Я трачу больше денег на продукты. Серьёзный рост наблюдается не только в мясе и масле, но и в других хозяйственных товарах."
Наблюдения покупателей подтверждаются и официальной статистикой. По данным Государственного комитета статистики, в ноябре цены на продовольственные товары выросли на 0,4% по сравнению с октябрем.