2025-ci il bazarlarda bahalaşma ili kimi yadda qalıb. Xüsusilə də süfrələrin əsas məhsulu olan ət ən çox bahalaşan ərzaqların başında gəlir. Lakin qiymət artımı təkcə ətlə məhdudlaşmır: gündəlik tələbat məhsullarından sayılan soğan və kartofun da qiymətində artım müşahidə olunur. Mütəxəssislər bahalaşmanın əsas səbəbi kimi istehsal və logistika xərclərinin yüksəlməsini göstərirlər.
Ekspertlərin fikrincə, bayram ərəfəsində qiymətlərin daha da yüksələcəyi gözlənilir. Bahalaşma dalğasının 2026-cı ildə də davam etməsi ehtimal edilir.
Alıcılar mövcud qiymət artımından narazılıqlarını bildirirlər:
"İdmanla məşğul olduğum üçün bol protein və tərəvəz qəbul etməliyəm. Tərəvəzlərin qiyməti nisbətən qalxsa da, protein, yumurta, ət və balığın qiyməti hədsiz dərəcədə artıb".
Digər sakin isə dolanışığın çətinləşdiyini vurğulayır:
"Hər şey çox bahadır. Məhsullara daha çox pul xərcləyirəm. Təkcə ət və yağ deyil, digər təsərrüfat mallarında da ciddi artım var".
Alıcıların müşahidələri rəsmi statistika ilə də üst-üstə düşür. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, noyabr ayında qida məhsullarının qiyməti oktyabr ayı ilə müqayisədə 0,4% artıb.

The wave of price increases will not stop: 2026 is also at risk
The year 2025 has been remembered as a year of price increases in the markets. Especially meat, which is the main product on the tables, is among the food items that have become the most expensive. However, the price increase is not limited to meat alone: a rise in the prices of onions and potatoes, which are considered daily necessities, is also observed. Experts cite the increase in production and logistics costs as the main reasons for the price hikes.
According to experts, prices are expected to rise even more ahead of the holidays. It is anticipated that the wave of price increases will continue into 2026 as well.
Buyers express their dissatisfaction with the current price increases:
"Since I do sports, I need to consume plenty of protein and vegetables. Although the price of vegetables has relatively increased, the prices of protein, eggs, meat, and fish have increased excessively."
Another resident emphasizes the difficulty of making a living:
"Everything is very expensive. I spend much more money on products. There is a serious increase not only in meat and oil but also in other household goods."
The observations of the buyers align with the official statistics. According to data from the State Statistics Committee, in November, the price of food products increased by 0.4% compared to October.