Azərbaycanda şiferlər
Milli Məclis asbest və tərkibində asbest olan materialların mülki dövriyyədən çıxarılmasını son oxunuşda qəbul edib.
Publika.az xəbər verir ki, bununla bağlı "Mülki dövriyyədə olmasına yol verilməyən (mülki dövriyyədən çıxarılmış) əşyaların siyahısı haqqında" qanuna dəyişikliklər parlamentin bugünkü iclasında müzakirə edilib.
Dəyişiklik layihəsinə əsasən, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla, asbest və tərkibində asbest olan materiallar mülki dövriyyədə olmasına yol verilməyən (mülki dövriyyədən çıxarılmış) əşyaların siyahısına daxil edilir.
Qanunun 2027-ci il iyulun 1-dən qüvvəyə minməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, asbest uzun illər ərzində sənayenin bir çox sahələrində (sement, kimya, izolyasiya, kağız sənayesi və sair) və tikintidə geniş istifadə olunan mineral tərkibli materialdır.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, Azərbaycana 2023-cü ildə 591 ton asbest və 30 min 238 ton tərkibində asbest olan təbəqələr, 2024-cü ildə isə 1 045 ton asbest və 27 min 634 ton tərkibində asbest olan təbəqələr idxal edilib.
Asbest tərkibli dam örtükləri (şifer) ölkədə ümumi dam örtüyü fondunun 29 faizini təşkil edir və təxminən 190 milyon m² sahəni əhatə edir. Ölkədə şifer istehlakı 2,6 milyon m² və ya 1,5 milyon list təşkil edir. Hazırda ölkənin dam örtüyü bazarının 15-20 faizi şiferin payına düşür.
Elmi araşdırmalar onun insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratdığını sübut etdikdən sonra bir sıra ölkələrdə asbest və asbest tərkibli məhsulların istifadəsi qadağan edilib.
Asbest liflərinin havaya qarışaraq nəfəs yollarına daxil olması müxtəlif xəstəliklərin, o cümlədən ağciyər xəstəliklərinin yaranma riskini artırır. Bu səbəbdən asbestin istifadəsinin məhdudlaşdırılması və tamamilə qadağan edilməsi ictimai sağlamlığın qorunması baxımından mühüm addım hesab olunur.

Шиферы в Азербайджане
Милли Меджлис принял в последнем чтении закон об изъятии из гражданского оборота асбеста и материалов, содержащих асбест.
Как сообщает Publika.az, на сегодняшнем заседании парламента обсуждались изменения в закон «О перечне предметов, не допускаемых к гражданскому обороту (изъятых из гражданского оборота)» в связи с этим вопросом.
Согласно проекту изменений, с учётом международного опыта, асбест и материалы, содержащие асбест, включаются в перечень предметов, не допускаемых к гражданскому обороту (изъятых из гражданского оборота).
Предполагается, что закон вступит в силу с 1 июля 2027 года.
Напомним, что асбест — минеральный материал, который в течение многих лет широко использовался во многих отраслях промышленности (цемент, химическая промышленность, изоляция, целлюлозно-бумажная промышленность и др.) и строительстве.
По данным Государственного комитета статистики, в 2023 году в Азербайджан было импортировано 591 тонна асбеста и 30 238 тонн покрытий, содержащих асбест, в 2024 году — 1 045 тонн асбеста и 27 634 тонн покрытий, содержащих асбест.
Покрытия из асбестоцемента (шифер) составляют 29 процентов от общего фонда кровель в стране и охватывают примерно 190 миллионов м² площади. Потребление шифера в стране составляет 2,6 миллиона м² или 1,5 миллиона листов. В настоящее время доля шифера на рынке кровель страны составляет 15–20 процентов.
Научные исследования, доказавшие, что он представляет серьёзную угрозу для здоровья человека, привели к запрету использования асбеста и асбестсодержащих продуктов в ряде стран.
Попадание асбестовых волокон в воздух и дыхательные пути повышает риск возникновения различных заболеваний, включая заболевания лёгких. Поэтому ограничение и полный запрет использования асбеста рассматриваются как важный шаг в сфере охраны общественного здоровья.