Rusiya-Yaponiya gərginliyi yeni mərhələyə keçib
Medianews.az-ın məlumatına görə, iddia olunur ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Tokionun son açıqlamaları fonunda Yaponiyaya “kəskin və düşünülmüş zərbə” endirib. Söhbət Rusiyaya girişin 30 yapon vətəndaşı üçün qadağan edilməsindən gedir.
Rəsmi Moskva bu qərarı “Yaponiya hökumətinin davam edən antirus siyasətinə” cavab adlandırıb. Qadağa siyahısında Yaponiya XİN-nin rəsmi nümayəndəsi, “Nikkei”, “Mainiçi”, “Asahi” kimi aparıcı qəzetlərin jurnalistləri, “TBS” və “Fuji TV” əməkdaşları, universitet professorları və bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri var.
Çin mediası iddia edir ki, Putin “Tokionu önləyici zərbə ilə neytrallaşdırıb və onun təkəbbürünü cilovlayıb”.
Xatırladılr ki, Yaponiya ilə Çin arasında münasibətlər də son aylarda kəskinləşib. Belə ki, Yaponiya hökuməti Çinin Tayvana güc yolu ilə nəzarət qurmağa cəhd edəcəyi halda “özünümüdafiə qüvvələrinin hərəkətə keçəcəyini” bəyan edib.

Китайские СМИ пишут, что в отношениях между Россией и Японией наступила новая стадия напряжённости.
По информации Medianews.az, утверждается, что президент России Владимир Путин нанёс Японии «жёсткий и продуманный удар» на фоне последних заявлений Токио. Речь идёт о запрете въезда в Россию 30 японским гражданам.
Официальная Москва назвала это решение «ответом на продолжающуюся антироссийскую политику японского правительства». В списке запретов оказались официальные представители Министерства иностранных дел Японии, журналисты ведущих газет «Nikkei», «Mainichi», «Asahi», сотрудники телеканалов «TBS» и «Fuji TV», профессора университетов и представители ряда неправительственных организаций.
Китайские СМИ утверждают, что Путин «нейтрализовал Токио превентивным ударом и обуздал его высокомерие».
Напоминается, что отношения между Японией и Китаем также обострились в последние месяцы. Так, правительство Японии заявило, что в случае попытки Китая силой установить контроль над Тайванем «их силы самообороны вступят в действие».