Rusiya-Yaponiya gərginliyi yeni mərhələyə keçib
Medianews.az-ın məlumatına görə, iddia olunur ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Tokionun son açıqlamaları fonunda Yaponiyaya “kəskin və düşünülmüş zərbə” endirib. Söhbət Rusiyaya girişin 30 yapon vətəndaşı üçün qadağan edilməsindən gedir.
Rəsmi Moskva bu qərarı “Yaponiya hökumətinin davam edən antirus siyasətinə” cavab adlandırıb. Qadağa siyahısında Yaponiya XİN-nin rəsmi nümayəndəsi, “Nikkei”, “Mainiçi”, “Asahi” kimi aparıcı qəzetlərin jurnalistləri, “TBS” və “Fuji TV” əməkdaşları, universitet professorları və bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri var.
Çin mediası iddia edir ki, Putin “Tokionu önləyici zərbə ilə neytrallaşdırıb və onun təkəbbürünü cilovlayıb”.
Xatırladılr ki, Yaponiya ilə Çin arasında münasibətlər də son aylarda kəskinləşib. Belə ki, Yaponiya hökuməti Çinin Tayvana güc yolu ilə nəzarət qurmağa cəhd edəcəyi halda “özünümüdafiə qüvvələrinin hərəkətə keçəcəyini” bəyan edib.

The Russia-Japan tension has entered a new phase.
According to Medianews.az, it is claimed that Russian President Vladimir Putin, against the background of Tokyo's recent statements, has dealt a "sharp and deliberate blow" to Japan. The matter concerns the banning of entry into Russia of 30 Japanese citizens.
Official Moscow called this decision a response to the "continuing anti-Russian policy of the Japanese government." The ban list includes the official representative of the Japanese Foreign Ministry, journalists from leading newspapers such as "Nikkei," "Mainichi," and "Asahi," employees of "TBS" and "Fuji TV," university professors, and representatives of several non-governmental organizations.
Chinese media claims that Putin "neutralized Tokyo with a preemptive strike and restrained its arrogance."
It is recalled that relations between Japan and China have also intensified sharply in recent months. Thus, the Japanese government declared that in the event China attempts to establish control over Taiwan by force, "its self-defense forces will take action."