“Avroviziya 2026”: 33 məlum -
Dekabrın 8-dək “Avroviziya 2026” beynəlxalq mahnı müsabiqəsində iştirakını 33 ölkə təsdiqləyib: Albaniya, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Azərbaycan, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Xorvatiya, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Kipr, Latviya, Litva, Lüksemburq, Malta, Moldova, Monteneqro, Norveç, Portuqaliya, Rumıniya, San Marino, Serbiya, Ukrayna, Yunanıstan.
Son məlumata görə, Polşa da yarışa qatılmamaq qərarı verə bilər. İştirakları gözlənən Ermənistan və İslandiyadan soraq yoxdur.
Dekabrın 4-də İsrailin “Avroviziya 2026”da iştirakı dəqiqləşəndən sonra İrlandiya, İspaniya, Niderland və Sloveniya müsabiqəni boykot edib. Bu ölkələr İsrailin “Avroviziya 2026”ya buraxılmaması tələbi qoymuşdu.
İsrail 2023-cü ilin payızından Fələstinin Qəzza bölgəsində qanlı hərbi əməliyyatlar aparıb. Dünya ictimaiyyətinin bir hissəsi fələstinlilərin soyqırımına məruz qoyulduğunu iddia edir.

According to the latest information, Poland may also decide not to participate. There is no news from Armenia and Iceland, whose participation is expected.
On December 4, after Israel's participation in "Eurovision 2026" was confirmed, Ireland, Spain, the Netherlands, and Slovenia boycotted the contest. These countries demanded that Israel not be allowed to participate in "Eurovision 2026".
From the autumn of 2023, Israel has conducted bloody military operations in the Gaza area of Palestine. Part of the world community claims that Palestinians have been subjected to genocide.
Medianews.az reports that the first semifinal of the contest, hosted by Vienna, Austria, will be held on May 12, the second semifinal on the 14th, and the final on the 16th.
The "Eurovision" contest, held since 1956, is a project of the European Broadcasting Union, which brings together public broadcasters. In the competition held 69 times, Ireland and Sweden have won 7 times, the Netherlands, France, Luxembourg and the United Kingdom 5 times, Israel 4 times, Switzerland, Denmark, Italy, Austria, Norway, and Ukraine 3 times, Spain and Germany 2 times, Monaco, Belgium, Yugoslavia, Estonia, Latvia, Turkey, Greece, Finland, Serbia, Russia, Azerbaijan, and Portugal 1 time each.