Arxeoloqlar tarixin ən böyük gəmisini tapdı
Kopenhagen yaxınlığındakı Öresund boğazının sularında arxeoloqlar indiyə qədər tapılan ən böyük orta əsr dişli tipli ticarət gəmisi aşkar ediblər.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "Independent" qəzeti yazıb.
"Viking" Gəmi Muzeyindən bildirilib ki, "Svaelget 2" adlı gəminin kəşfi XV əsrdə Şimali Avropada ticarətin miqyası haqqında düşüncələri dəyişdirir.
Uzunluğu 28 metr, eni 9 metr və hündürlüyü 6 metr olan gəmi təxminən 1410-cu ildə inşa edilib. O, təxminən 300 ton yük daşıya bilirdi ki, bu da belə gəmilər üçün rekord göstəricidir.
Qazıntıların rəhbəri, dəniz arxeoloqu Otto Uldum bu kəşfi dəniz arxeologiyasında böyük mərhələ adlandırıb. O, bunun ota əsrlərin ən böyük ticarət gəmilərinin necə tikildiyi və necə qorunduğu barədə yeni anlayış yaratdığını söyləyib.
Otto Uldum deyib ki, gəmi istehsalçıları gəmini duz, taxta, kərpic və qida məhsullarının daşınması üçün mümkün qədər tutumlu etmək üçün xüsusi olaraq dizayn ediblər.
Qeyd olunur ki, gəminin taxtaları iki bölgədən gətirilib: palıd taxtalar Pomeraniyadan (müasir Polşa), çərçivə isə Niderlanddan. Alimlər gəminin Niderlandda inşa edildiyinə inanırlar.
Gəmi təxminən 13 metr dərinlikdə qoruyucu lil təbəqəsi sayəsində mükəmməl şəkildə qorunub saxlanılıb. Arxeoloqlar hündür "qalalar", kərpic mətbəxin qalıqları və dənizçilərin şəxsi əşyalarını: ayaqqabı, daraq, dua muncuqları, tunc qablar və keramika qablar tapıblar.
Otto Uldum qeyd edib ki, bu əşyalar heyət üzvlərinin tanış quru həyat tərzini daşıdıqlarını göstərir. Gəmidə heç bir silah və ya döyüş əlaməti olmadığında onun sırf ticarət üçün nəzərdə tutulduğu güman olunur.

В водах пролива Эресунн недалеко от Копенгагена археологи обнаружили крупнейшее из найденных до сих пор средневековых торговых судов с вёслами.
Об этом сообщает издание "Independent", передаёт Publika.az.
В Музее викингов сообщили, что открытие корабля под названием "Svaelget 2" меняет представления о масштабах торговли в Северной Европе в XV веке.
Длина судна составляет 28 метров, ширина — 9 метров, а высота — 6 метров. Корабль был построен примерно в 1410 году. Он мог перевозить около 300 тонн груза, что является рекордным показателем для таких судов.
Руководитель раскопок, морской археолог Отто Улдум назвал это открытие важной вехой в морской археологии. По его словам, оно даёт новое понимание того, как строились и как сохранялись крупнейшие торговые суда средневековья.
Отто Улдум пояснил, что судостроители специально спроектировали корабль так, чтобы он имел максимально возможную грузоподъёмность для перевозки соли, древесины, кирпича и продовольственных товаров.
Отмечается, что для судна были использованы доски из двух регионов: дубовые доски из Померании (современная Польша) и обшивка из Нидерландов. Учёные считают, что судно было построено в Нидерландах.
Корабль благодаря защитному слою ила сохранился в отличном состоянии на глубине примерно 13 метров. Археологи обнаружили высокие «батареи», остатки кирпичной кухни и личные вещи моряков: обувь, расческу, чётки, бронзовую посуду и керамическую тару.
Отто Улдум отметил, что эти вещи показывают, что члены экипажа вели привычный для суши образ жизни. Поскольку на корабле не было ни оружия, ни признаков боевых действий, предполагается, что он предназначался исключительно для торговли.