"Arıqlama dərmanlarının istifadəsini dayandırmaq çəki artımını 4 dəfə sürətləndirir" - ARAŞDIRMA
Oksford Universitetinin tədqiqatçıları arıqlama dərmanlarından (semaglutid və tirzepatid) istifadə edən insanların iynələri dayandırdıqdan sonra pəhriz saxlayanlara nisbətən dörd dəfə daha tez çəki qazandığını aşkar ediblər.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqat göstərir ki, dərmanlarla müalicə zamanı itirilən çəki dayandırıldıqdan təxminən 20 ay sonra geri qayıdır. Xüsusilə Wegovy və Mounjaro istifadəçiləri müalicə zamanı orta hesabla 15 kiloqram arıqlayır, lakin bir il ərzində 10 kiloqram çəkilərini bərpa edirlər. Çəki artımı ayda 0,8 kiloqrama qədər sürətlənir.
Tədqiqatçılar vurğulayırlar ki, piylənmə xroniki və təkrarlanan xəstəlikdir və arıqlama dərmanlarının dayandırılması nəticəsində iştahaya nəzarət zəifləyir, çəki artımı sürətlənir. Sağlam qidalanma və fiziki fəaliyyətlə müşayiət olunan uzunmüddətli proqramlar isə çəkini daha uzun müddət qorumağa imkan verir.
Dr. Syuzan Cebb bildirib ki, müalicənin davamlılığı faydaların qorunması üçün vacibdir və piylənmə üçün ömürlük yanaşma lazım ola bilər.
Tədqiqat Böyük Britaniyada 1,6 milyon yetkinin GLP-1 dərmanlarından istifadə etdiyini, ABŞ-da isə hər səkkiz yetkindən birinin həyatının müəyyən dövründə bu dərmanlardan istifadə etdiyini göstərir.

Исследователи Оксфордского университета обнаружили, что люди, использующие препараты для похудения (семаглутид и тирзепатид), после прекращения инъекций набирают вес в четыре раза быстрее, чем те, кто придерживается диеты.
Как сообщает Milli.Az, исследование показывает, что вес, потерянный во время лечения препаратами, возвращается примерно через 20 месяцев после прекращения приема. В частности, пользователи Wegovy и Mounjaro в среднем теряют 15 килограммов во время лечения, но в течение года набирают обратно 10 килограммов. Увеличение веса ускоряется до 0,8 килограмма в месяц.
Исследователи подчеркивают, что ожирение является хроническим и рецидивирующим заболеванием, и после прекращения приема препаратов для похудения ослабляется контроль аппетита, что ускоряет набор веса. Длительные программы с сопровождением здорового питания и физической активности позволяют дольше поддерживать вес.
Доктор Сьюзан Джебб отметила, что продолжительность лечения важна для сохранения результатов, и может потребоваться пожизненный подход к лечению ожирения.
Исследование показывает, что в Великобритании 1,6 миллиона взрослых используют препараты GLP-1, а в США каждый восьмой взрослый в какой-то период жизни использовал эти препараты.