"Arıqlama dərmanlarının istifadəsini dayandırmaq çəki artımını 4 dəfə sürətləndirir" - ARAŞDIRMA
Oksford Universitetinin tədqiqatçıları arıqlama dərmanlarından (semaglutid və tirzepatid) istifadə edən insanların iynələri dayandırdıqdan sonra pəhriz saxlayanlara nisbətən dörd dəfə daha tez çəki qazandığını aşkar ediblər.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqat göstərir ki, dərmanlarla müalicə zamanı itirilən çəki dayandırıldıqdan təxminən 20 ay sonra geri qayıdır. Xüsusilə Wegovy və Mounjaro istifadəçiləri müalicə zamanı orta hesabla 15 kiloqram arıqlayır, lakin bir il ərzində 10 kiloqram çəkilərini bərpa edirlər. Çəki artımı ayda 0,8 kiloqrama qədər sürətlənir.
Tədqiqatçılar vurğulayırlar ki, piylənmə xroniki və təkrarlanan xəstəlikdir və arıqlama dərmanlarının dayandırılması nəticəsində iştahaya nəzarət zəifləyir, çəki artımı sürətlənir. Sağlam qidalanma və fiziki fəaliyyətlə müşayiət olunan uzunmüddətli proqramlar isə çəkini daha uzun müddət qorumağa imkan verir.
Dr. Syuzan Cebb bildirib ki, müalicənin davamlılığı faydaların qorunması üçün vacibdir və piylənmə üçün ömürlük yanaşma lazım ola bilər.
Tədqiqat Böyük Britaniyada 1,6 milyon yetkinin GLP-1 dərmanlarından istifadə etdiyini, ABŞ-da isə hər səkkiz yetkindən birinin həyatının müəyyən dövründə bu dərmanlardan istifadə etdiyini göstərir.

"Stopping the use of weight loss drugs accelerates weight gain by 4 times" - RESEARCH
Researchers at Oxford University have discovered that people using weight loss drugs (semaglutide and tirzepatide) gain weight back four times faster after stopping the injections compared to those who diet.
According to Milli.Az, the study shows that weight lost during drug treatment returns approximately 20 months after discontinuation. Specifically, users of Wegovy and Mounjaro lose an average of 15 kilograms during treatment, but regain 10 kilograms within a year. The rate of weight gain accelerates up to 0.8 kilograms per month.
The researchers emphasize that obesity is a chronic and recurrent disease, and appetite control weakens following the discontinuation of weight loss drugs, speeding up weight gain. Long-term programs accompanied by healthy nutrition and physical activity allow for better maintenance of weight over a longer period.
Dr. Susan Webb stated that continuous treatment is important to maintain benefits and that a lifelong approach may be needed for obesity.
The study indicates that 1.6 million adults in the UK use GLP-1 drugs, and in the USA, one in every eight adults uses these drugs at some point in their lives.