Argentinalı ulduz ciddi zədə aldı -
İspaniyanın "Vilyarreal" klubunun və Argentina millisinin müdafiəçisi Xuan Foyt La Liqanın XXI turunda "Real Madrid"ə qarşı keçirilən oyunda ciddi zədə alıb.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə klubun rəsmi saytı məlumat yayıb. Bildirilib ki, futbolçu daban nahiyəsindən ağır xəsarət alıb və yaxın günlərdə əməliyyat olunacaq.
Məlumata görə, Foytun daban vətəri zədələnib. Belə zədələrin bərpa prosesi adətən 6-9 ay davam edir. Bu səbəbdən hazırkı dünya çempionunun 11 iyun - 19 iyul tarixlərində ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək 2026-cı il dünya çempionatında iştirak etməsi böyük ehtimalla mümkün olmayacaq.

Argentine star suffered a serious injury - He/She will not play for 9 months.
Juan Foyth, the defender of Spain's "Villarreal" club and the Argentina national team, suffered a serious injury in the 21st round of La Liga during the match against "Real Madrid".
According to Milli.Az, the club's official website reported this. It was stated that the football player sustained a severe injury to his heel and will undergo surgery in the coming days.
According to the information, Foyth's Achilles tendon is injured. The recovery process for such injuries usually lasts 6-9 months. Therefore, it is highly likely that the current world champion will not be able to participate in the 2026 World Cup to be held from June 11 to July 19 in the USA, Canada, and Mexico.