Bu həftəsonu UFC tarixinin ən unikal tədbirlərindən birini keçirəcək – UFC Freedom 250 turniri ABŞ prezidentinin rəsmi iqamətgahı Ağ Evin ərazisində təşkil olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, iyunun 14-də (Bakı vaxtı ilə 15 iyun, saat 4:00) Vaşinqtonda baş tutacaq tədbir ABŞ-ın müstəqilliyinin 250 illiyinə həsr olunub.
Turnir çərçivəsində yeddi döyüş təşkil olunacaq. Gecənin əsas qarşılaşmasında yüngül çəki dərəcəsinin çempionu İliya Topuriya müvəqqəti çempion Castin Qeyci ilə üz-üzə gələcək. Gecənin ikinci əsas döyüşündə isə Aleks Pereyra ilə Siril Qan UFC-nin ağır çəkidə müvəqqəti çempionluq kəməri uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Hazırda UFC təşkilatı tarixinin ən əlamətdar layihələrindən birinə son hazırlıqları tamamlayır. Turnir Ağ Evin ərazisində keçiriləcək ilk peşəkar idman tədbiri kimi tarixə düşəcək.
Turnirin Ağ Evin ərazisində keçirilməsi UFC üçün tarixi hadisə hesab olunur. Bu gün UFC təkcə qarışıq döyüş növləri üzrə aparıcı təşkilat deyil, həm də qlobal idman və əyləncə bazarının ən tanınmış brendlərindən biridir. UFC Freedom 250 isə təşkilatın tarixində ən böyük rezonans doğuran və milyonlarla tamaşaçının diqqətini cəlb edən tədbirlərdən biri olacağı gözlənilir.
Vaşinqtonda keçiriləcək tarixi turnir dünya idman ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olduğu bir vaxtda, Bakı növbəti UFC gecəsinə hazırlaşır. Azərbaycanlı MMA azarkeşlərini dünyanın aparıcı döyüş təşkilatının bayrağı altında daha bir möhtəşəm tədbir gözləyir.
İyunun 27-də keçiriləcək UFC Fight Night Baku turniri paytaxtı yenidən qlobal MMA gündəminin mərkəzinə çevirəcək. Gecədə tanınmış döyüşçülər oktaqona çıxacaq, yerli və xarici azarkeşlər isə bu həyəcanı arenada canlı izləmək imkanı qazanacaqlar.
Azərbaycan hazırda Cənubi Qafqaz və MDB məkanında UFC turnirlərinə ev sahibliyi edən yeganə ölkədir. Müqaviləyə əsasən, 2028-ci ilədək Bakıda hər il UFC Fight Night tədbirlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.

Эти выходные станут свидетелями одного из самых уникальных событий в истории UFC – турнир UFC Freedom 250 пройдет на территории официальной резиденции президента США, Белого дома.
Событие, которое состоится 14 июня (по бакинскому времени 15 июня, в 4:00), в Вашингтоне посвящено 250-летию независимости США.
В рамках турнира будет организовано семь боев. Главным событием вечера станет встреча чемпиона в легком весе Илии Топурии с временным чемпионом Джастином Гейчи. Во втором по значимости бою вечера Алекс Перейра и Сирил Ган сразятся за временный титул чемпиона UFC в тяжелом весе.
В настоящее время организация UFC завершает последние приготовления к одному из самых знаменательных проектов в своей истории. Турнир станет первым профессиональным спортивным мероприятием, проведенным на территории Белого дома, войдя в историю.
Проведение турнира на территории Белого дома считается историческим событием для UFC. Сегодня UFC является не только ведущей организацией в смешанных единоборствах, но и одним из самых узнаваемых брендов на мировом рынке спорта и развлечений. Ожидается, что UFC Freedom 250 станет одним из самых резонансных мероприятий в истории организации, привлекая внимание миллионов зрителей.
В то время как весь мировой спортивный сообщество сосредоточено на историческом турнире в Вашингтоне, Баку готовится к следующему вечеру UFC. Азербайджанских поклонников ММА ждет еще одно грандиозное событие под знаменем ведущей мировой организации боев.
Турнир UFC Fight Night Baku, который состоится 27 июня, вновь поставит столицу в центр глобального MMA-сообщества. На арене выйдут известные бойцы, а местные и зарубежные болельщики получат возможность наблюдать за этим волнением вживую.
В настоящее время Азербайджан является единственной страной в Южном Кавказе и СНГ, принимающей турниры UFC. Согласно контракту, до 2028 года планируется ежегодное проведение мероприятий UFC Fight Night в Баку.