Bu həftəsonu UFC tarixinin ən unikal tədbirlərindən birini keçirəcək – UFC Freedom 250 turniri ABŞ prezidentinin rəsmi iqamətgahı Ağ Evin ərazisində təşkil olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, iyunun 14-də (Bakı vaxtı ilə 15 iyun, saat 4:00) Vaşinqtonda baş tutacaq tədbir ABŞ-ın müstəqilliyinin 250 illiyinə həsr olunub.
Turnir çərçivəsində yeddi döyüş təşkil olunacaq. Gecənin əsas qarşılaşmasında yüngül çəki dərəcəsinin çempionu İliya Topuriya müvəqqəti çempion Castin Qeyci ilə üz-üzə gələcək. Gecənin ikinci əsas döyüşündə isə Aleks Pereyra ilə Siril Qan UFC-nin ağır çəkidə müvəqqəti çempionluq kəməri uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Hazırda UFC təşkilatı tarixinin ən əlamətdar layihələrindən birinə son hazırlıqları tamamlayır. Turnir Ağ Evin ərazisində keçiriləcək ilk peşəkar idman tədbiri kimi tarixə düşəcək.
Turnirin Ağ Evin ərazisində keçirilməsi UFC üçün tarixi hadisə hesab olunur. Bu gün UFC təkcə qarışıq döyüş növləri üzrə aparıcı təşkilat deyil, həm də qlobal idman və əyləncə bazarının ən tanınmış brendlərindən biridir. UFC Freedom 250 isə təşkilatın tarixində ən böyük rezonans doğuran və milyonlarla tamaşaçının diqqətini cəlb edən tədbirlərdən biri olacağı gözlənilir.
Vaşinqtonda keçiriləcək tarixi turnir dünya idman ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olduğu bir vaxtda, Bakı növbəti UFC gecəsinə hazırlaşır. Azərbaycanlı MMA azarkeşlərini dünyanın aparıcı döyüş təşkilatının bayrağı altında daha bir möhtəşəm tədbir gözləyir.
İyunun 27-də keçiriləcək UFC Fight Night Baku turniri paytaxtı yenidən qlobal MMA gündəminin mərkəzinə çevirəcək. Gecədə tanınmış döyüşçülər oktaqona çıxacaq, yerli və xarici azarkeşlər isə bu həyəcanı arenada canlı izləmək imkanı qazanacaqlar.
Azərbaycan hazırda Cənubi Qafqaz və MDB məkanında UFC turnirlərinə ev sahibliyi edən yeganə ölkədir. Müqaviləyə əsasən, 2028-ci ilədək Bakıda hər il UFC Fight Night tədbirlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.

This weekend will host one of the most unique events in UFC history – the UFC Freedom 250 tournament will be held on the grounds of the White House, the official residence of the President of the United States.
The event, dedicated to the 250th anniversary of the United States’ independence, will take place in Washington on June 14 (June 15, 4:00 AM Baku time).
Seven fights will be organized within the tournament. In the main event of the night, lightweight champion Ilia Topuria will face interim champion Justin Gaethje. In the second main fight of the night, Alex Pereira and Ciryl Gane will compete for the interim heavyweight championship belt of the UFC.
Currently, the UFC organization is finalizing preparations for one of the most remarkable projects in its history. The tournament will go down in history as the first professional sports event held on the grounds of the White House.
The holding of the tournament on the grounds of the White House is considered a historic event for the UFC. Today, UFC is not only the leading organization in mixed martial arts but also one of the most recognized brands in the global sports and entertainment market. UFC Freedom 250 is expected to be one of the most resonant events in the organization’s history, attracting the attention of millions of viewers.
While the historic tournament in Washington is the focus of the global sports community’s attention, Baku is preparing for the next UFC night. Azerbaijani MMA fans are awaiting another grand event under the banner of the world’s leading fighting organization.
The UFC Fight Night Baku tournament, to be held on June 27, will once again place the capital at the center of the global MMA agenda. Renowned fighters will step into the octagon that night, and local and foreign fans will have the opportunity to experience this excitement live in the arena.
Currently, Azerbaijan is the only country in the South Caucasus and CIS region hosting UFC tournaments. According to the contract, UFC Fight Night events are planned to be held in Baku annually until 2028.