Azərbaycanlıların olduğu gəmilər vuruldu:
2026-cı il iyunun 5-nə keçən gecə Azov dənizinin Taqanroq körfəzində iki yük gəmisi — Türkiyədən Rostov-na-Donuya taxıl yükləmək üçün ballast vəziyyətində hərəkət edən “Natra” və “Zirkon” quru yük gəmiləri pilotsuz uçuş aparatlarının hücumuna məruz qalıb. Hücumlar nəticəsində beş nəfər həlak olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Bakı vaxtı ilə saat 04:04-də Taman Dəniz Xilasetmə və Koordinasiya Mərkəzindən daxil olan məlumatda bildirilir.
""Natra" gəmisinə dörd PUA zərbəsi endirilib, ekipajın iki üzvü həlak olub. Yanğın ekipaj üzvləri tərəfindən söndürülüb, gəmi suyun üzərində qalır və yedəyə alınmasına ehtiyac var. "Zirkon" gəmisinin isə üst tikili hissəsinə dörd zərbə qeydə alınıb, ekipajın üç üzvü həlak olub. Ekipaj üzvləri xilasedici qayıqlarla gəmini tərk edib, gəmidə yanğın davam edir”, — deyə operativ məlumatda qeyd olunur.
“Natra” quru yük gəmisində (Beliz bayrağı altında üzür) 12 nəfər, “Zirkon” quru yük gəmisində (Palau bayrağı altında üzür) isə 14 nəfər olub. Onların hamısı fərdi qaydada muzdlu dənizçi kimi işə götürülmüş Azərbaycan vətəndaşları olub. Hər iki gəmi xarici bayraq altında üzür və Azərbaycan dövlətinə aid deyil.
Hücumlar arasında bir saatdan bir qədər artıq vaxt fərqi olub: “Natra” saat 00:45-də, “Zirkon” isə saat 01:55-də vurulub.
Sağ qalan dənizçilər faciə baş verən ərazidən keçən üç gəmi tərəfindən xilas ediliblər. Səhərə yaxın bütün xilas olunanlar Yeysk limanına çatdırılıb. Suyun üzərində qalan və zədələnmiş “Natra” gəmisinin yedəyə alınması üçün iki yedəkçi gəmi hadisə yerinə göndərilib.//Trend

В ночь на 5 июня 2026 года в Таганрогском заливе Азовского моря два грузовых судна — сухогрузы «Natra» и «Zirkon», следующие в балластном состоянии из Турции в Ростов-на-Дону для погрузки зерна — подверглись атаке беспилотных летательных аппаратов. В результате нападений погибли пять человек.
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на информацию, поступившую в 04:04 по бакинскому времени из Таманского морского спасательного и координационного центра.
«По судну "Natra" было нанесено четыре удара БПЛА, погибли два члена экипажа. Пожар был потушен членами экипажа, судно остается на плаву и требует постановки на буксир. По судну "Zirkon" зафиксировано четыре удара по надстройке, погибли три члена экипажа. Члены экипажа покинули судно на спасательных шлюпках, пожар на судне продолжается», — говорится в оперативном сообщении.
На сухогрузе «Natra» (под флагом Белиза) находились 12 человек, на сухогрузе «Zirkon» (под флагом Палау) — 14 человек. Все они были гражданами Азербайджана, принятыми на работу в качестве наемных моряков индивидуально. Оба судна идут под иностранным флагом и не принадлежат Азербайджанскому государству.
Между атаками был промежуток времени чуть более часа: «Natra» была поражена в 00:45, «Zirkon» — в 01:55.
Выжившие моряки были спасены тремя судами, проходившими через район происшествия. Ближе к утру все спасённые были доставлены в порт Ейск. Для постановки на буксир повреждённого, но остающегося на плаву судна «Natra» к месту происшествия были направлены два буксира.//Trend