Azərbaycanlıların olduğu gəmilər vuruldu:
2026-cı il iyunun 5-nə keçən gecə Azov dənizinin Taqanroq körfəzində iki yük gəmisi — Türkiyədən Rostov-na-Donuya taxıl yükləmək üçün ballast vəziyyətində hərəkət edən “Natra” və “Zirkon” quru yük gəmiləri pilotsuz uçuş aparatlarının hücumuna məruz qalıb. Hücumlar nəticəsində beş nəfər həlak olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Bakı vaxtı ilə saat 04:04-də Taman Dəniz Xilasetmə və Koordinasiya Mərkəzindən daxil olan məlumatda bildirilir.
""Natra" gəmisinə dörd PUA zərbəsi endirilib, ekipajın iki üzvü həlak olub. Yanğın ekipaj üzvləri tərəfindən söndürülüb, gəmi suyun üzərində qalır və yedəyə alınmasına ehtiyac var. "Zirkon" gəmisinin isə üst tikili hissəsinə dörd zərbə qeydə alınıb, ekipajın üç üzvü həlak olub. Ekipaj üzvləri xilasedici qayıqlarla gəmini tərk edib, gəmidə yanğın davam edir”, — deyə operativ məlumatda qeyd olunur.
“Natra” quru yük gəmisində (Beliz bayrağı altında üzür) 12 nəfər, “Zirkon” quru yük gəmisində (Palau bayrağı altında üzür) isə 14 nəfər olub. Onların hamısı fərdi qaydada muzdlu dənizçi kimi işə götürülmüş Azərbaycan vətəndaşları olub. Hər iki gəmi xarici bayraq altında üzür və Azərbaycan dövlətinə aid deyil.
Hücumlar arasında bir saatdan bir qədər artıq vaxt fərqi olub: “Natra” saat 00:45-də, “Zirkon” isə saat 01:55-də vurulub.
Sağ qalan dənizçilər faciə baş verən ərazidən keçən üç gəmi tərəfindən xilas ediliblər. Səhərə yaxın bütün xilas olunanlar Yeysk limanına çatdırılıb. Suyun üzərində qalan və zədələnmiş “Natra” gəmisinin yedəyə alınması üçün iki yedəkçi gəmi hadisə yerinə göndərilib.//Trend

On the night of June 5, 2026, two cargo ships in the Taganrog Bay of the Sea of Azov — the "Natra" and "Zirkon" dry cargo ships, moving in ballast condition to load grain from Turkey to Rostov-on-Don — were attacked by drones. Five people died as a result of the attacks.
Medianews.az reports that this information was received from the Taman Maritime Rescue and Coordination Center at 04:04 Baku time.
"The 'Natra' ship was struck by four UAV hits, two crew members died. The fire was extinguished by the crew members, the ship remains afloat and needs to be towed. The 'Zirkon' ship received four hits on the superstructure; three crew members died. The crew left the ship by lifeboats; the fire continues on board," the operational report states.
The "Natra" dry cargo ship (sailing under the Belize flag) had 12 people on board, and the "Zirkon" dry cargo ship (sailing under the Palau flag) had 14 people on board. All of them were Azerbaijani citizens employed individually as paid seafarers. Both ships sail under foreign flags and do not belong to the Azerbaijani state.
There was a bit more than an hour difference between the attacks: the "Natra" was hit at 00:45, and the "Zirkon" at 01:55.
The surviving seafarers were rescued by three ships passing through the area where the tragedy occurred. By dawn, all rescued were delivered to the Yeysk port. Two tugboats were sent to tow the "Natra," which remained afloat and damaged. //Trend