ABŞ-İsrail və İranın hücumları niyə azalıb -
ABŞ-İsrail hərbi əməliyyatı həm İsrail, həm də ABŞ üçün prioritet hədəflərin tükənməsi və İranın zərbə potensialının əksəriyyətinin məhv edilməsi səbəbindən hər iki tərəfə hava hücumlarının intensivliyinin azalması ilə xarakterizə olunan yeni bir mərhələyə qədəm qoyub.
Bu barədə ABŞ Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin analitikləri Mark Kanzian və Kris Parkın hesabatında bildirilib.
Analitiklər artıq dördüncü həftəsini yaşayan hava kampaniyasını təhlil etdikdən sonra münaqişənin daha sabit bir mərhələyə qədəm qoyduğu, hər iki tərəfin strategiyalarını uyğunlaşdırdığı, intensivliyi azaltdığı, lakin zərbə endirmək qabiliyyətini qoruduğu qənaətinə gəliblər.
Mütəxəssislərin fikrincə, əməliyyatın ilk günləri ən gərgin olub. İlk 24 saat ərzində ABŞ "Gücıü qəzəb" əməliyyatı çərçivəsində mindən çox hədəfə zərbə endirib, İsrail təyyarələri isə 750-dən çox zərbə endirib. Lakin bundan sonra temp yavaşlamağa başlayıb. Müəlliflər bunun bahalı uzaqmənzilli raketlərin, xüsusən də hər biri təxminən 3,5 milyon dollara başa gələn "Tomahavk" və JASSM raketlərinin qorunması zərurəti ilə bağlı olduğunu yazıblar./axar.az

Why have US-Israel and Iran attacks decreased?
The US-Israel military operation has entered a new phase characterized by a decrease in the intensity of airstrikes for both sides due to the depletion of priority targets and the destruction of the majority of Iran’s strike potential.
This was reported in a report by analysts Mark Kanzian and Chris Park from the US Center for Strategic and International Studies.
After analyzing the air campaign, which has now entered its fourth week, the analysts concluded that the conflict has moved into a more stable phase, with both sides adjusting their strategies, reducing intensity, but maintaining the ability to strike.
According to the experts, the first days of the operation were the most intense. Within the first 24 hours, the US launched strikes on more than a thousand targets as part of the "Powerful Fury" operation, while Israeli aircraft struck over 750 targets. However, the pace then started to slow down. The authors noted that this was due to the necessity to conserve expensive long-range missiles, especially the "Tomahawk" and JASSM missiles, each costing approximately 3.5 million dollars./axar.az