ABŞ hökumətindən ETİRAZ:
ABŞ hökuməti "RMS Titanic Inc." şirkətinin batmış gəmidən çıxarılmış 100-dən çox əşyanın hərracda satılması planlarına etirazını bildirib.
Bu barədə məhkəmə sənədlərinə istinadən "Associated Press" agentliyi məlumat yayıb.
Hərraca çıxarılması planlaşdırılan əşyalar sırasına sərnişinlərin şəxsi əşyaları, məişət və interyer nümunələri, eləcə də kağız pullar daxildir. Nəşrin məlumatına görə, artefaktların satışı əvvəllər əldə olunmuş razılaşmalara ziddir. Həmin müqavilələrə əsasən, bu tapıntılar yalnız muzey eksponatları kimi nümayiş etdirilməli idi.
Öz növbəsində, ABŞ-nin Milli Okean və Atmosfer Administrasiyası (NOAA) vurğulayır ki, tapıntıların bu cür kommersiya məqsədli satışı şirkətin Atlantik okeanında gəminin batdığı əraziyə dair hüquqi öhdəliklərini pozur.
Qeyd edək ki, 1912-ci ildə batmış gəminin tədqiq edilməsi hüquqlarına malik olan "RMS Titanic Inc." şirkəti uzun illərdir ki, büdcəsini artırmaq və ekspedisiya xərclərini ödəmək üçün kolleksiyanın bir hissəsini satmağa cəhd göstərir. Lakin bu təşəbbüslər hər dəfə məhkəmə orqanları və mədəni irsin qorunması təşkilatları tərəfindən dayandırılır./oxu.az

Возражение правительства США:
Правительство США выразило протест против планов компании "RMS Titanic Inc." продать на аукционе более 100 предметов, извлечённых из затонувшего судна.
Об этом сообщает агентство "Associated Press" со ссылкой на судебные документы.
В числе предметов, планируемых к выставлению на аукцион, находятся личные вещи пассажиров, образцы быта и интерьера, а также бумажные деньги. По информации издания, продажа артефактов противоречит ранее достигнутым соглашениям. Согласно этим договорам, находки должны были экспонироваться только в качестве музейных экспонатов.
В свою очередь, Национальное управление океанических и атмосферных исследований США (NOAA) подчёркивает, что такая коммерческая продажа находок нарушает юридические обязательства компании в отношении района гибели судна в Атлантическом океане.
Отметим, что компания "RMS Titanic Inc.", обладающая правами на исследование корабля, затонувшего в 1912 году, на протяжении многих лет пытается увеличить свой бюджет и покрыть расходы на экспедиции, продавая часть коллекции. Однако эти инициативы каждый раз останавливаются судебными органами и организациями по охране культурного наследия./oxu.az