ABŞ elit hərbi birliyini Yaxın Şərqə göndərir:
ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası Yaxın Şərqdə hərbi mövcudluğunu artırmaq üçün yeni addım atıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Pentaqon 2 min 500 dəniz piyadasından ibarət “911 gücü” kimi tanınan elit hərbi birliyin Yaponiyadan Yaxın Şərqə göndərilməsi barədə göstəriş verib.
Məlumata görə, bu qüvvələr ABŞ quru qoşunlarının Hörmüz boğazı ətrafında planlaşdırılan mümkün əməliyyatlarına rəhbərlik edə bilər. Elit bölmənin İranın nəzarətində olan boğazın yenidən açılması əməliyyatında əsas rol oynayacağı bildirilir.
“911 gücü” ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin 31-ci Dəniz Piyadaları Ekspedisiya Birliyinin (MEU) tərkibinə daxildir. Sürətli müdaxilə qüvvəsi kimi tanınan bu birlik amfibiya əməliyyatları, hava dəstəyi və logistika sahəsində ixtisaslaşıb. Yaponiyanın Okinava adasında yerləşən birlik üzən bazalardan fəaliyyət göstərə bilir və münaqişə zonasına yaxın mövqedə qalaraq əməliyyatlara başlaya bilir.
ABŞ bu cür birliklərdən daha əvvəl də müxtəlif hərbi əməliyyatlarda, o cümlədən 2001-ci ildə Əfqanıstanın işğalı zamanı istifadə edib. Rəsmi Vaşinqton yeni missiyanın detalları barədə hələ açıqlama verməsə də, birliyin əsas vəzifəsinin Basra körfəzinə giriş qapısı sayılan Hörmüz boğazında nəzarəti bərpa etmək olacağı ehtimal edilir.
Hörmüz böhranı
Dünya neft tədarükünün təxminən beşdə birinin keçdiyi Hörmüz boğazı fevralın 28-dən başlayan qarşıdurmalar səbəbilə gərginlik mərkəzinə çevrilib. İranın boğazı ABŞ və İsrail üçün bağlamaq qərarı bölgədə gəmi hərəkətini demək olar ki, dayandırıb. Bu vəziyyət qlobal iqtisadiyyatda ciddi narahatlıq yaradıb və neft qiymətlərinin kəskin artmasına səbəb olub.
ABŞ müdafiə rəsmiləri boğaz yaxınlığındakı adalara mümkün hərbi basqın variantlarının da nəzərdən keçirildiyini bildiriblər. İranın bölgədə minalarla təchiz edilmiş sürətli qayıqlar yerləşdirə biləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıqlar da var.
Quru əməliyyatı ehtimalı
Mütəxəssislər hesab edir ki, ABŞ qüvvələri boğaz ətrafındakı ərazilərdə riskli hərbi əməliyyatlara başlaya bilər. Pentaqon İranın boğazı minalaması ehtimalına qarşı tədbirlər hazırlayır. ABŞ tərəfi İranın pilotsuz uçuş aparatları və gəmiəleyhinə raketlərindən ehtiyat etdiyi üçün dar boğaza böyük hərbi gəmilər göndərməkdən çəkinir.
31-ci Dəniz Piyadaları Ekspedisiya Birliyinin bölgəyə göndərilməsi ABŞ-ın quru əməliyyatlarına başlama ehtimalını gücləndirir.
“911 gücü”nün tərkibi
Hər bir MEU bölməsi piyada qüvvələri, zirehli texnika və artilleriya hissələrindən ibarət quru bölməsinə malikdir. Bundan əlavə, helikopterlər və F-35B qırıcılarından ibarət aviasiya qrupu, eləcə də logistika və komanda heyəti də bu strukturda yer alır.
Yaxın Şərqə göndərilən 2 min 500 dəniz piyadası USS Tripoli hərbi gəmisində yerləşdiriləcək. Bu gəmiyə adətən USS New Orleans və USS San Diego amfibiya nəqliyyat gəmiləri də qoşulur. USS Tripoli F-35B qırıcıları, MV-22 Osprey təyyarələri və müxtəlif helikopterlər daşıya bilir və həm dənizdən, həm də qurudan hücum əməliyyatları üçün istifadə olunur.
Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, birlik Hörmüz boğazına 10–15 gün ərzində çata bilər və bölgədə artıq yerləşdirilmiş USS Gerald R. Ford və USS Abraham Lincoln aviadaşıyıcılarına qoşulacaq.
Boğazda gərginlik davam edir
İran münaqişə başlayandan sonra Hörmüz boğazını ABŞ və İsrail gəmiləri üçün bağladığını açıqlayıb və icazəsiz keçid edən gəmilərin vurulacağını bildirib. Müharibə başlayandan bəri İran qüvvələri Basra körfəzi və boğaz ətrafında ən azı 18 gəmini hədəfə alıb. BMT-nin məlumatına görə, bəzi ölkələrin gəmilərinə keçidə icazə verilsə də, boğazdakı ümumi gəmi hərəkəti 97 faiz azalıb.
Donald Tramp isə ABŞ-ın “İranın hərbi imkanlarının böyük hissəsini məhv etdiyini” bəyan edib. Bununla yanaşı, Tehran tərəfinin Hörmüz boğazı üzərindən silahlı pilotsuz uçuş aparatları göndərmək imkanına malik olduğunu da etiraf edib.
ABŞ-nin bu hərbi qərarı Yaxın Şərqdə qüvvələri gücləndirsə də, Pasifik regionunda boşluq yaradıb. Bu addım Tayvan və Cənubi Koreya kimi müttəfiqlərin Çin və Şimali Koreyadan gələn mümkün təhlükələr qarşısında daha həssas qala biləcəyi ilə bağlı narahatlıq doğurub.

США отправляют элитное военное подразделение на Ближний Восток:
США отправляют элитное военное подразделение на Ближний Восток: «911 сила» готовится к операции в Ормузском проливе
Администрация президента США Дональда Трампа сделала новый шаг для усиления военного присутствия на Ближнем Востоке.
По информации Medianews.az, Пентагон отдал приказ отправить из Японии к Ближнему Востоку элитное военное подразделение «911 сила», состоящее из 2 500 морских пехотинцев.
Согласно данным, эти силы смогут руководить возможными операциями сухопутных войск США в районе Ормузского пролива. Сообщается, что элитный отряд сыграет ключевую роль в операции по повторному открытию пролива, контролируемого Ираном.
«911 сила» входит в состав 31-го экспедиционного отряда морской пехоты ВМС США (MEU). Это подразделение известно как сила быстрого реагирования, специализирующееся на амфибийных операциях, авиационной поддержке и логистике. Подразделение, базирующееся на острове Окинава в Японии, может действовать с плавающих баз, находясь близко к зоне конфликта и приступать к операциям.
США ранее использовали такие подразделения в различных военных операциях, в том числе во время вторжения в Афганистан в 2001 году. Хотя официальный Вашингтон еще не дал подробностей новой миссии, предполагается, что основным заданием отряда будет восстановление контроля над Ормузским проливом, который является ключевым входом в Персидский залив.
Кризис в Ормузском проливе
Ормузский пролив, через который проходит примерно пятая часть мировых поставок нефти, стал центром напряженности из-за столкновений, начавшихся 28 февраля. Решение Ирана закрыть пролив для судов США и Израиля практически остановило морское движение в регионе. Эта ситуация вызвала серьезную озабоченность в мировой экономике и резкое повышение цен на нефть.
Американские оборонные чиновники заявили, что рассматриваются варианты возможного военного вторжения на близлежащие острова в районе пролива. Также поступают предупреждения о том, что Иран может разместить в регионе быстротечные лодки, оснащенные минами.
Возможность сухопутной операции
Эксперты считают, что силы США могут начать рискованные военные операции в районах вокруг пролива. Пентагон разрабатывает меры на случай минной угрозы со стороны Ирана в проливе. США избегают отправки больших военных кораблей в узкий пролив, так как опасаются иранских беспилотников и противокорабельных ракет.
Отправка 31-го экспедиционного отряда морской пехоты в регион увеличивает вероятность начала сухопутных операций США.
Состав «911 силы»
Каждый MEU включает сухопутные подразделения пехоты, бронетехнику и артиллерийские части. Кроме того, в структуре есть авиационная группа, состоящая из вертолетов и истребителей F-35B, а также логистический и командный состав.
2 500 морских пехотинцев, отправляемых на Ближний Восток, будут размещены на военном корабле USS Tripoli. Этот корабль обычно сопровождают амфибийные транспортные суда USS New Orleans и USS San Diego. USS Tripoli способен нести истребители F-35B, самолеты MV-22 Osprey и различные вертолеты, и используется для морских и сухопутных наступательных операций.
По расчетам экспертов, отряд сможет прибыть в Ормузский пролив в течение 10–15 дней и присоединиться к уже размещенным в регионе авианосцам USS Gerald R. Ford и USS Abraham Lincoln.
Напряженность в проливе продолжается
Иран объявил о закрытии Ормузского пролива для судов США и Израиля после начала конфликта и предупредил, что суда, проходящие без разрешения, будут поражены. С начала войны иранские силы атаковали по меньшей мере 18 судов в заливе Басра и вокруг пролива. По данным ООН, некоторым странам продолжают разрешать проход, однако общий судоходный трафик в проливе снизился на 97 процентов.
Дональд Трамп заявил, что США «уничтожили большую часть военных возможностей Ирана». При этом он признал, что Тегеран способен направлять вооруженные беспилотники над Ормузским проливом.
Хотя это военное решение США усиливает силы на Ближнем Востоке, оно создает пробел в Тихоокеанском регионе. Этот шаг вызывает обеспокоенность, что союзники, такие как Тайвань и Южная Корея, могут оказаться более уязвимыми перед возможными угрозами со стороны Китая и Северной Кореи.