Oxu.Az "Focus"a istinadən xəbər verir ki, superkar 28 ildir sürülmür və çox az yürüşə malikdir - cəmi 1 434 km.
İndiyədək avtomobilin iki sahibi olub. Sonuncu sahibi vəfat etdikdən sonra avtomobil 1998-ci ildən bəri anbarda qalıb. Buna baxmayaraq, superkar yaxşı vəziyyətdədir.
Lakin unudulmuş "Ferrari" işə düşmür və hətta təkərləri belə fırlanmır. Avtomobilin bərpası planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, "Ferrari 328 GTB" kupesi 270 at gücünə malik 3.2 litrlik V8 mühərriki ilə təchiz olunub. O, 100 km/saat sürətə 6.4 saniyədə çata və 263 km/saat maksimal sürət yığa bilir. Bu avtomobillərdən 1984-1989-cu illər arasında 7 412 ədəd istehsal olunub.

A "Ferrari" forgotten in the warehouse for 28 years has been discovered.
According to Oxu.Az citing "Focus", the supercar has not been driven for 28 years and has very low mileage - only 1,434 km.
So far, the car has had two owners. After the last owner passed away, the car has been kept in a warehouse since 1998. Nevertheless, the supercar is in good condition.
However, the forgotten "Ferrari" does not start and its tires do not even turn. Restoration of the car is planned.
It should be noted that the "Ferrari 328 GTB" coupe is equipped with a 3.2-liter V8 engine producing 270 horsepower. It can accelerate to 100 km/h in 6.4 seconds and reach a maximum speed of 263 km/h. A total of 7,412 of these cars were produced between 1984 and 1989.