Yeni baş nazir kim olacaq? -
“Səncə, kimi baş nazir qoyarlar” deyə soruşdular, mən də bir ad çəkdim, amma adamın soyadı yadıma dərhal düşmədi. Fikirləşməkdəykən, sualı verən simsar baş nazirliyə namizədimin soyadını dedi, təsdiqlədim ki, bəli, onu deyirəm.
İşə gəldim, baş nazir postunu tutmaq üçün başqa bir adamın adını çəkdilər. Sonra yeni bir soyad səsləndi. Axırda özünün baş nazir olmaq vaxtı keçməkdə olan əməkdaşımız dedi ki, böyük ehtimalla gənc bir kadra etimad göstərəcəklər, çünki kadr seçimində gəncləşdirmə siyasəti yeridilir.
Bizə o qədər də isti-soyuğu yoxdur. Bizim S (sovet) nəslinin bəxti gətirmədi, keçid dövrünə düşdük, alın yazımızda Allahın bələdiyyə şurasına üzv seçilmək qeydi də olmadı. Bəlkə də əvvəl-əvvəl vardı, amma o ağır illərdə bütün yazılar pozuq-pozuq oldu, getdi.
Ona görə də sakitcə oturub izləyirik ki, kim baş nazir olacaq, kimi ona birinci, ikinci müavin qoyacaqlar. Biz yalnız ona ümid edə bilərik ki, Nazirlər Kabinetinin mətbuat xidmətinin yeni katibi nə vaxtsa salam-əleykümümüz olan bir həmkarımız olsun. O da bağda ərik məsələsidir. Yəni müasir dövrdə bağında ərik olan adam başqalarına salam vermir, bağdan ərik qurtarandan sonra gedib QHT açır, press-reliz göndərir.
Xüləseyi-kəlam, ictimai-siyasi fəallar olaraq hazırkı baş naziri işdən götürmüşük. “Kurtlar vadisi” serialının populyar vaxtlarında belə durumlarda hamı “qələmini qırıblar” ifadəsi işlədərdi. Müəllim isə dünən iclas keçirib və diyircəkli qələmi ilə bəzi sənədlərə qol çəkib.
Deyim ki, fəllar bu fikrə durduq yerdə gəlməyiblər. Onları bu düşüncəyə son 10 ilin konyukturu meylləndirib. Neçə ildir adı mediada bu cür hallandırılan adamlar bir qayda olaraq gedici olur. Ondan qabaqlar elə şey yox idi. 1993-2015-ci illər aralığında adı mediada, dillərdə dastan olmayan yüksək mənsəbli (nazirlər, komitə sədrləri, İH başçıları) adam qalmırdı, amma heç birini işdən çıxarmırdılar. Son illərdə isə bir vəzifəli şəxsin adının saytlarda, qəzetlərdə pis səciyyədə çəkilməsi sovet dövründə bir vəzifəli şəxsin “Kommunist” qəzetində tənqid olunması kimi bir şey olub.
İndiki cavanlar bilməz, 1920-ci ildən ta 1990-cı ilə qədər hansı kommunist məmuru partiyanın qəzetində tənqid edərdilərsə, adamı 1920-53-cü illər arasında tutub güllələyərdilər, 1953-64-cü illərdə tutardılar, amma güllələməzdilər, 1964-1990-cı illər arasında isə işdən və partiyadan çıxardardılar, o da ürək çatışmazlığı mərəzi tapardı.
İndi partiya qəzetləri yoxdur, əvəzində müasir media nəyi yazmağın məsləhət olduğunu, nəyi yazmamağın tövsiyə edildiyini yaxşı bilir. Əgər bir adamın qələmi bərkdirsə, hacəti qanırıb qırmırlarsa, onunla kimin nə işi ola bilər?
Fikir verirsinizsə, nəzəri olaraq vəzifədən götürülmüş müəllimin yerinə “təyinat”lar yazılı qaydada deyil, şifahi şəkildədir. Hamı danışır, amma heç kəs yazmır, ad çəkmir. Çünki bunun düşər-düşməzi ola bilər. Birinin adını çəkərik, bədxahları hərəkətə keçər, adamın baş nazir qoyulduğu deyil, işlədiyi vəzifədən də çıxararlar, bais-müsəbbib olarıq.
Yadımdadır, ötən əsrin 90-cı illərində (konkret desək, 1996-cı ilin sentyabrında) parlament sədri vəzifəsi boşalmışdı, bir xeyli jurnalist həmin posta səhiyyə naziri Əli İnsanovu “seçmişdi”, bir xeyli həmkarımız da əmək naziri Əli Nağıyevin üzərində israr edirdi. İkisi də o posta iddialı idi.
Həmin günlərdə Cəfər Əliyev adlı qocaman jurnalistlə bir yüngülvarı məclisdə həmsöhbət olduğumuz zaman o dedi ki, parlamentin sədri vəzifəsinə Əlini, Vəlini qoymayacaqlar, Murtuz müəllimi qoyacaqlar. Maraqlı gəldi, müəllimin informasiyalı adam olduğunu bilirdim, xarici ölkələrdə işləyib gəlmişdi, hər yerdə dostu-tanışı vardı. Ehtiyatla soruşdum ki, bu informasiya haradandır. Ağsaqqal həmkarımız dedi: “İnformasiya deyil, qənaətdir, bu günlərdə BDU-ya, Murtuz müəllimlə görüşməyə getmişdim, baxdım ki, professorun mühafizəçilərinin sayı üçqat artıb, yanına heç kəsi buraxmırlar. Hətta mən də özüylə çətinliklə görüşdüm, həmişə biləndə ki, gəlmişəm, gözlətmirdi, dərhal görüşüb söhbətləşirdik. Deməli, özünə nəsə deyiblər".
Bu söhbət 1996-cı ilin oktyabr ayının ilk günlərində, Yasamalda olub. Ondan 14-15 gün sonra Murtuz müəllim parlamentin sədri seçildi. Cəfər müəllim sağ olsaydı, soruşardıq. O, kimin baş nazir olacağını, əl-əlbət, bilərdi.

«Спросили: «Как ты думаешь, кого назначат премьер-министром», я назвал одно имя, но фамилию человека сразу не вспомнил. Пока размышлял, тот, кто задал вопрос, назвал фамилию моего кандидата, я подтвердил, что да, я о нем говорю.
Когда я пришел на работу, называли имя другого человека для поста премьер-министра. Потом прозвучала новая фамилия. В конце наш сотрудник, которому вот-вот предстоит быть премьер-министром, сказал, что, скорее всего, доверят молодому кадру, поскольку проводится политика омоложения кадров.
Нам это не так уж важно. Нас, поколение С (советское), не повезло, мы попали в эпоху козла, в нашей судьбе даже не было записи о том, чтобы мы были избраны членами муниципального совета. Возможно, это было в начале, но в те тяжелые годы все записи были испорчены, исчезли.
Поэтому мы тихо сидим и наблюдаем, кто станет премьер-министром, кто будет назначен его первым и вторым заместителем. Мы можем надеяться только на то, что новый секретарь пресс-службы Кабинета Министров когда-нибудь окажется нашим знакомым коллеге, с которым мы когда-то здоровались. Но это – как дело с абрикосами в саду. То есть в современную эпоху человек, у которого в саду абрикосы, не здоровается с другими, а когда абрикосы в саду заканчиваются, он идет и открывает НКО, рассылает пресс-релизы.
Короче говоря, мы, общественно-политические активисты, уволили нынешнего премьер-министра. Во времена популярности сериала «Долина волков» в таких случаях все говорили «сломал перо». Учитель же вчера провел заседание и поставил подписи на некоторых документах своей роликовой ручкой.
Хочу сказать, что активисты не пришли к такому выводу просто так. К этому мнению их подтолкнула конъюнктура последних десяти лет. Уже много лет люди, чьи имена так фигурируют в СМИ, как правило, уходят в отставку. Раньше такого не было. В период с 1993 по 2015 год не оставалось высокого должностного лица (министров, глав комитетов, глав ИА), о котором бы не ходили легенды в СМИ и разговорах, но ни одного не увольняли. В последние годы же негативное упоминание имени должностного лица на сайтах и в газетах было как критика должностного лица в советское время в газете «Коммунист».
Современная молодежь не знает, что с 1920 года до 1990 года, если какой коммунистический чиновник критиковался в партийной газете, человека либо расстреливали в 1920-53 годах, либо арестовывали, но не расстреливали в 1953-64 годах, либо увольняли с работы и из партии в 1964-1990 годах, при этом у него возникала сердечная недостаточность.
Теперь нет партийных газет, вместо них современная медиа прекрасно знает, что стоит писать, а что нет. Если у человека твердая ручка, и он не ломает перо по пустякам, с кем может быть у него конфликт?
Если обратить внимание, то номинально увольнение учителя происходит не в письменном порядке, а устно. Все говорят, но никто не пишет и не называет имен. Потому что может быть по-разному. Назовем кого-то — враги начнут действовать, человека не только не назначат премьер-министром, но и уволят с занимаемой должности, и мы окажемся виновными.
Помню, в 90-е годы прошлого века (конкретно в сентябре 1996 года) должность председателя парламента освободилась, много журналистов «выбрали» на этот пост министра здравоохранения Али Инсанова, а многие коллеги настаивали на министре труда Али Накиеве. Оба претендовали на эту позицию.
В те дни я был в непринужденной беседе с пожилым журналистом по имени Джафар Алиев, и он сказал, что на пост председателя парламента не поставят ни этого, ни того, а поставят учителя Муртуза. Интересно было, я знал, что учитель осведомленный человек, работал за границей, у него были друзья и знакомые повсюду. Осторожно спросил, откуда эта информация. Наш старший коллега сказал: «Это не информация, а мнение, недавно я ходил в БГУ на встречу с учителем Муртуза, увидел, что число охранников профессора утроилось, никого к нему не пускают. Даже я с трудом встречался с ним, раньше, когда он знал, что я пришел, сразу встречался и разговаривал. Значит, ему что-то сказали».
Этот разговор был в начале октября 1996 года в Ясамале. Через 14-15 дней учитель Муртуза был избран председателем парламента. Если бы Джафар Алиев был жив, мы спросили бы его. Он, конечно, знал, кто станет премьер-министром.