Netanyahunun qəsəbəsinə PUA hücumu
“Hizbullah”ın Baş katibi Naim Qasım İsrail ordusunu Livandan çıxarana qədər döyüşəcəklərini bəyan edərək atəşkəs təklifini rədd edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İsrail ordusu (IDF) rəsmi açıqlama yayıb.
Məlumata görə, ölkənin şimal hava məkanına PUA sızması İsrailin şimalında həyəcan siqnalları işə düşüb. İsrailin məşhur “Yedioth Ahronoth” qəzetinin iddialarına görə isə, Naim Qasımın atəşkəs əleyhinə çıxışından dəqiqələr sonra sözügedən bölgəyə “Hizbullah” tərəfindən ən azı 3 PUA göndərilib.
Hücum zamanı diqqətçəkən əsas məqam isə hava həyəcanının elan olunduğu Şlomi məskunlaşma məntəqəsi ilə bağlı olub. Belə ki, İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu sözügedən qəsəbədə yerli idarəçilərlə görüş keçirib və həyəcan sinqalından cəmi bir neçə dəqiqə əvvəl ərazini tərk edib. Baş nazirin PUA hücumundan son anda xilas olduğu bildirilir.
Xatırladaq ki, bu gərginlikdən bir qədər əvvəl ABŞ Dövlət Departamenti İsrail və Livanın genişmiqyaslı atəşkəs barədə razılığa gəldiyini elan etmişdi. Həmin razılaşmanın əsas şərti kimi “Hizbullah”ın hücumları tamamilə dayandırması və öz hərbi birləşmələrini Litani çayının cənubundan geri çəkməsi tələb olunurdu.

The Secretary General of Hezbollah, Naim Qasim, announced that they will fight until the Israeli army leaves Lebanon and rejected the ceasefire proposal.
Medianews.az reports that this was stated in an official statement by the Israeli army (IDF).
According to the information, the infiltration of a UAV into the country's northern airspace triggered alarm signals in northern Israel. According to claims by Israel's famous newspaper "Yedioth Ahronoth," minutes after Naim Qasim's speech against the ceasefire, at least 3 UAVs were sent to the mentioned region by Hezbollah.
The main point of attention during the attack was related to the Shlomi settlement area where the air alert was declared. Notably, Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu held a meeting with local administrators in that village and left the area just a few minutes before the alarm signal. It is reported that the Prime Minister was narrowly saved from the UAV attack at the last moment.
Recall that shortly before this tension, the U.S. State Department announced that Israel and Lebanon had agreed on a large-scale ceasefire. The main condition of that agreement demanded that Hezbollah completely stop its attacks and withdraw its military units from south of the Litani River.